Uning so‘zlariga ko‘ra, “Fly Khiva” 2021-yilda respublika ichki reyslarini yo‘lga qo‘ymoqchi bo‘lgan, biroq bu joyni “Silk Avia” mintaqaviy aviakompaniyasi egallagan. Shu munosabat bilan yuk tashishga e’tibor qaratishga qaror qilindi.
Dilshod Xodjayevning ta’kidlashicha, bu yil yo‘lovchi tashuvlarini yo‘lga qo‘yish rejasi yo‘q edi, ammo Islandiyaning “Icelandair” aviakompaniyasi 22 yoshdan oshgan ikkita “Boeing 757−300"ni ijaraga olishni taklif qildi.
“Fly Khiva” Toshkentdan O‘zbekistonning beshta shahri: Urganch, Nukus, Termiz, Farg‘ona va Namanganga parvozlarni boshlashni rejalashtirmoqda.
Xorijiy yo‘nalishlar orasida Saudiya Arabistoni, BAA, Qatar, Misr, Isroil, Gretsiya, Hindiston, Tailand, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Xitoy va Latviya bor. Dastlabki bosqichda Fly Khiva o‘zini charter tashuvchisi sifatida ko‘rsatmoqchi.
Samolyotlarda biznes (22 o‘rin) va ekonom (203 o‘rin) sinflariga bo‘linishi ko‘zda tutilgan. Yuklarni bepul tashish me’yori 23 kg, qo‘l yuklari esa 10 kgni tashkil etadi. Bundan tashqari, Saudiya Arabistonidan uchayotgan yo‘lovchilarga o‘zlari bilan qo‘shimcha 5 kg olib yurishga ruxsat beriladi.
“Fly Khiva” aviakompaniyasi 2021-yilda tashkil etilgan. Urganchda joylashgan mahalliy aviakompaniya “Fly Khiva Group” tarkibiga kiradi.
2022-yilning aprelida aviakompaniya “Azal Azerbaijan Airlines” bilan hamkorlikda Bokudan Toshkentga parvozlarni yo‘lga qo‘yishi ma’lum qilingandi.

В декабре авиакомпания Fly Khiva получит два пассажирских самолета Boeing 757. Об этом 9 ноября на бизнес-завтраке рассказал директор авиаперевозчика Дильшод Ходжаев, передает корреспондент Spot.
По его словам, Fly Khiva хотела запустить внутриреспубликанские рейсы в 2021 году, однако эту нишу заняла региональная авиакомпания Silk Avia. В этой связи было решено сконцентрироваться на грузоперевозках.
Дильшод Ходжаев отметил, что в этом году не было планов по запуску пассажирских перевозок, но исландская авиакомпания Icelandair предложила взять в лизинг два Boeing 757−300 возрастом свыше 22 лет.
Fly Khiva планирует начать летать из Ташкента в пять городов Узбекистана: Ургенч, Нукус, Термез, Фергану и Наманган.
Среди зарубежных направлений рассматриваются Саудовская Аравия, ОАЭ, Катар, Египет, Израиль, Греция, Индия, Таиланд, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Китай и Латвия. На начальном этапе Fly Khiva намерена позиционировать себя в качестве чартерного перевозчика.
В самолетах предусмотрено разделение на классы бизнес (22 места) и эконом (203 места). Норма бесплатного провоза багажа составляет 23 кг, а ручной клади — 10 кг. Кроме того, пассажирам, летящим из Саудовской Аравии, разрешат взять с собой дополнительно 5 кг.
Fly Khiva была учреждена в 2021 году в Хиве для развития гражданской, грузовой и бизнес-авиации. Так, в апреле 2022 года она совместно с «Азербайджанскими авиалиниями» (AZAL) запустила полеты по маршруту Баку — Ташкент.
В январе авиакомпания получила свой первый самолет. Грузовой Boeing 767, взятый в лизинг у Icelandair, летает в Дубай, Стамбул, Дели и Гонконг.