Bu yil O‘zbekistonda propan narxi keskin oshdi. Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, oktabr oyida suyultirilgan gaz narxi yillik nisbatda deyarli ikki barobarga oshgan.
Yaqinda energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov suyultirilgan gaz narxining keskin ko‘tarilishini ishlab chiqarishning yetarli darajada o‘smaganligi, propanda yuruvchi avtomobillar sonining ko‘payib borganligi va qayta sotuvchilarning paydo bo‘lganligi bilan tushuntirdi.
Noyabr oyi boshida propan narxi 15%dan ko‘proqqa oshib, bir tonnasi 10 mln so‘mdan oshdi va AI-80 benzinining narxini ortda qoldirdi. Bunga javoban Raqobat qo‘mitasi 6-noyabrdan boshlab suyultirilgan gaz narxlarining sotuvchining boshlang‘ich narxiga nisbatan 20% miqdorida o‘sishini cheklovchi chegara (spred) o‘rnatdi.
Narxlarning keskin pasayishiga qaramay, birjadagi propan taklifi deyarli ikki baravar kamaydi — 2 ming tonnadan 1 ming tonnagacha.
Ma’lum qilinishicha, 6-noyabr kuni propanning birja narxi keskin pasaygan, chunki suyultirilgan gazning boshlang‘ich narxi bozor narxidan ancha past bo‘lgan. Shunday qilib, narxlarning yuqori darajasi birja kotirovkalarini sun’iy ravishda ushlab turadi, bu esa raqobatni cheklaydi, chunki barcha ishtirokchilar ruxsat etilgan maksimal narxni taklif qilishlari mumkin.
“Spot” bilan suhbatlashgan brokerlardan biri narxlarning o‘sishiga cheklov joriy etilgandan so‘ng, Samarqand viloyatidagi avtomobillarga gaz to‘ldirish shoxobchasi egasi mijozlari uchun suyultirilgan gaz sotib ololmaganini aytdi. Suhbatdosh “oddiy lotereya” deb atagan propan savdosi jarayonini ko‘rsatdi.
Savdolar soat 10:30da boshlandi, ammo broker ularni imkon qadar tezroq yuborish uchun ikkita buyurtmani oldindan tayyorlab qo‘ygan edi. Biroq, birja tizimi ularni olti soniyalik kechikish bilan ro‘yxatga oldi. Natijada, brokerning buyurtmalari takliflar ro‘yxatining (birja stakanining) oxirida qoldi, propan esa tizim buyurtmalarini oldinroq qabul qilgan ishtirokchilarga berildi. Shu bilan birga, har bir savdo ishtirokchisi ruxsat etilgan eng yuqori narxni ko‘rsatgan edi.
Bundan tashqari, birjada propanni bir qo‘lga sotish hajmi bo‘yicha cheklov o‘rnatilgan. Xususan, bir kompaniyaga hisoblanganda 10 tonnadan ortiq bo‘lmagan suyultirilgan gaz xarid qilishga ruxsat etiladi. Brokerning aytishicha, bu talab taklifdan yuqori bo‘lgan sharoitda xaridorlar sonini cheklaydi.
Boshqa bir broker ham “Spot” bilan suhbatda Toshkent viloyatidagi mehmonxona majmuasini isitish uchun suyultirilgan gazdan foydalanayotgan mijozi uchun propan sotib ololmayotganidan shikoyat qildi.
Suhbatdoshning qo‘shimcha qilishicha, propan bilan birja savdolariga faqat ro‘yxatlarga kiritilgan avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalarigina qo‘yiladi. Shu bilan birga, qolganlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri import qiluvchilardan suyultirilgan gazni sotib olishga majbur bo‘lmoqda.
Xuddi shunday holat o‘tgan yili AI-80 benzini bilan ham kuzatilgan. O‘shanda yoqilg‘i sotib olish limitining joriy etilishi xaridorlar sonini qisqartirib, ayrim avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchalarining yopilishiga olib kelgan.
Avvalroq “Spot” Toshkent viloyatidagi issiqxonalarda ekologik reydlar tashkil etilayotagni haqida yozgandi.
Atmosferaga chiqindi chiqaradigan barcha obyektlar, shu jumladan umumiy ovqatlanish sohasi ham nazoratga olinadi.

В этом году пропан в Узбекистане резко подорожал. По данным Агентства статистики, в октябре стоимость сжиженного газа увеличилась почти наполовину в годовом выражении.
Недавно министр энергетики Журабек Мирзамахмудов объяснил резкое подорожание сжиженного газа недостаточным ростом производства, увеличением числа автомобилей на пропане и наличием перекупщиков.
В начале ноября пропан подорожал более чем на 15%, превысив 10 млн сумов за тонну и обогнав по стоимости бензин АИ-80. В ответ на это Комитет по конкуренции с 6 ноября установил ограничение (спред) роста цен на сжиженный газ в размере 20% к начальной стоимости продавца.
Несмотря на последовавшее резкое падение цен, предложение пропана на бирже уменьшилось почти вдвое — с 2 тыс. до 1 тыс. тонн.
Spot писал, что потолок цен в свою очередь искусственно сдерживает биржевые котировки, ограничивая рыночную конкуренцию, так как все участники могут предложить одинаковую максимально разрешенную цену.
Один из брокеров, с которым пообщался Spot, рассказал, что после введения ограничения роста цен не смог приобрести сжиженный газ для своих клиентов, владеющих АГНКС в Самаркандской области. Собеседник показал процесс торгов пропаном, который назвал «обычной лотереей».
Торги стартовали в 10:30, но брокер заранее подготовил две заявки, чтобы как можно быстрее их отправить. Однако биржевая система зарегистрировала их с задержкой в шесть секунд. В результате заявки брокера оказались в конце списка предложений (биржевого стакана), а пропан получили те, чьи заявки система приняла раньше. При этом каждый участник торгов указал максимально разрешенную цену.
Более того, на бирже установлен лимит по объему продаж пропана в одни руки. В частности, разрешается приобрести не более 10 тонн сжиженного газа в расчете на одну компанию. По словам брокера, это ограничивает число покупателей в условиях превышения спроса над предложением.
Другой брокер в разговоре со Spot также посетовал на невозможность приобрести пропан для своего клиента, который использует сжиженный газ для отопления гостиничного комплекса в Ташкентской области. Собеседник добавил, что к биржевым торгам пропаном допускаются только АГЗС, которые включены в списки. В это же время остальным желающим приходится покупать напрямую у импортеров сжиженного газа.
Похожая ситуация в прошлом году наблюдалась с бензином АИ-80. Тогда введение лимита на покупку топлива сократило число покупателей, что привело к закрытию некоторых автомобильных заправочных станций.