Avvalroq Shavkat Mirziyoyev Bokuda bo‘lib o‘tgan BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasida (COP29) nutq so‘zlagan edi. Shuningdek, u yaqinda Yevropaga energiya yetkazib berish bo‘yicha ko‘p tomonlama bitim imzolanganini e’lon qildi.
13-noyabr kuni O‘zbekiston, Qozog‘iston va Ozarbayjon prezidentlari “yashil” energiyani rivojlantirish va uzatish sohasida strategik sheriklik to‘g‘risidagi bitimni imzoladilar.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, “qayta tiklanuvchi energiya — bu iqtisodiy maqsad emas, balki kelajakka hissa qo‘shish, kelgusi avlodlar oldidagi mas’uliyat hissimiz natijasidir.”
Loyiha doirasida shamol va quyosh energiyasi eksport qilinadi, bu iqlimga ta’sirni yumshatish imkonini beradi.
Yil yakuniga qadar O‘zbekiston energetika tarmog‘iga qo‘shimcha 2,6 GVt qayta tiklanadigan generatsiya va 300 MVt quvvatga ega energiya saqlash tizimini ulash rejalashtirilgan. 2030 yilga borib qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini 40 foizga yetkazish, shuningdek, umumiy quvvati 4,2 GVt bo‘lgan energiya saqlash tizimlarini yaratish rejalashtirilgan.
Loyihani amalga oshirish natijasida o‘n minglab ish o‘rinlari yaratilishi, energetika infratuzilmasi rivojlanishi, texnologik va ishbilarmonlik aloqalari kengayishi, aholi turmush darajasi oshishi kutilmoqda.
Davlat rahbarlari loyihani amalga oshirishni jadallashtirish, jumladan, qo‘shma korxona tashkil etish, texnik hujjatlarni ishlab chiqish va kelishish va boshqa tartib-taomillarni amalga oshirish muhimligini ta’kidladilar.
“Yashil” energiya yo‘lagi
O‘tgan yilning noyabr oyida O‘zbekiston, Qozog‘iston va Ozarbayjon energetika vazirliklari vakillari “yashil” elektr energiyasini mamlakatlar hududlari orqali uchinchi davlatlar — Yevropa Ittifoqi mamlakatlari iste’molchilariga yetkazib berish loyihasini muhokama qilishdi.
O‘zbekiston, Qozog‘iston va Ozarbayjon Kaspiy dengizi bo‘ylab chuqur suv osti kabeli yotqizishni rejalashtirmoqda. Tomonlar Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga “yashil” energiyani sotish uchun biznes modelini ishlab chiqadilar.
Avgust oyida mamlakatlar “yashil” energiyani Yevropaga eksport qilish bo‘yicha qo‘shma korxona tashkil etishga kelishib oldilar, uning ofisi Bokuda joylashgan

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев выступил на Конференции ООН по изменению климата (COP29) в Баку. Также он анонсировал «на днях» подписание многостороннего соглашения о поставке энергии в Европу.
13 ноября президенты Узбекистана, Казахстана и Азербайджана подписали Соглашение о стратегическом партнерстве в области развития и передачи «зеленой» энергии, сообщает пресс-служба главы государства.
По словам президента, «возобновляемая энергия — это не экономическая цель, а вклад в будущее, результат чувства нашей ответственности перед последующими поколениями». В рамках проекта будет экспортироваться энергия ветра и солнца, что «позволит смягчить влияние на климат».
До конца года к узбекистанской энергосети планируется подключить дополнительно 2,6 ГВт возобновляемой генерации и системы хранения энергии на 300 МВт. К 2030 году планируется довести долю возобновляемых источников энергии до 40%, а также создать системы хранения энергии общей мощностью 4,2 ГВт.
зеленая энергетика, ильхам алиев, касым-жомарт токаев, шавкат мирзиеев
В результате реализации проекта ожидается создание десятков тысяч рабочих мест, развитие энергетической инфраструктуры, расширение технологических и деловых связей, повышение уровня жизни населения.
Главы государств подчеркнули важность ускорения реализации проекта — в том числе создания совместного предприятия, разработки и согласования технической документации и других процедур.
«Зеленый» энергокоридор
В ноябре прошлого года представители министерства энергетики Узбекистана, Казахстана и Азербайджана обсудили проект по поставкам «зеленой» электроэнергии через территории стран до потребителей из третьих государств — страны Евросоюза.
Узбекистан, Казахстан и Азербайджан планируют проложить глубоководный кабель по дну Каспийского моря. Стороны разработают бизнес-модель для продажи «зеленой» энергии в страны Евросоюза.
В августе страны договорились о создании совместного предприятия для экспорта «зеленой» энергии в Европу, офис которого расположится в Баку.
Замминистра энергетики Умид Мамадаминов в интервью Spot рассказал, что в 2030 году Узбекистан сможет экспортировать до 10−15 млрд кВт/ч электроэнергии в Европу.
«Мы выбрали одну компанию — CESI, — которая уже начала работать [над разработкой ТЭО проекта]. Где-то полтора года уйдет на подготовку ТЭО, и к концу 2025 году они закончат работу. Потом по разработанному ТЭО мы начнем строительство, — сообщил чиновник. — Там кабель длиной 2,5 тыс. км, будет очень дорогой HVDC (Высоковольтная линия постоянного тока — прим. Spot). Стоимость определит ТЭО, но будет больше $2 млрд», — добавил он.
На вопрос корреспондента Spot о стоимости экспортируемой в Европу электроэнергии Мамадаминов ответил, что цена будет определяться рыночным путем, но составит минимум 4−5 центов за один киловатт.