Raqobat qo‘mitasi biologik faol qo‘shimchalarni (BFQ) sertifikatlash bilan shug‘ullanuvchi “Agro Kimyo Standart” markazining akkreditatsiyasi to‘xtatilganini ma’lum qildi.
Qo‘mita tomonidan BFQ reklamasi bilan bog‘liq murojaatlar bo‘yicha bir qator tekshiruvlar o‘tkazildi. Ularning natijalariga ko‘ra, ayrim BFQ mahsulotlarida dorilarga xos xususiyatlarning mavjudligi va tarkibi dori vositasiga o‘xshash ekanligi aniqlandi.
Xususan, “Bio Max Pharm” tomonidan “Bio Smekta” biologik faol qo‘shimchasini ishlab chiqarish uchun ruxsatnoma rasmiylashtirilgan. Biroq, mazkur BFQ qadog‘i va tarkibi bo‘yicha ma’lumotlar dori vositasi bilan bir xil ekanligi aniqlangan.
Mazkur holat bo‘yicha Qo‘mita tomonidan O‘zbekiston akkreditatsiya markazini jalb etgan holda o‘rganish o‘tkazildi.
O‘rganish davomida “Agro Kimyo Standart” qoshidagi “Uni-Chem-Test” laboratoriyasi tomonidan ushbu mahsulotni amaldagi texnik me’yorlarga muvofiq deb tasdiqlanganligi ma’lum bo‘ldi.
O‘rganishlar natijasida aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha hujjatlar O‘zbekiston akkreditatsiya markaziga yuborildi va “Uni-Chem-Test” laboratoriyasining faoliyatiga huquqiy baho berish so‘raldi.
Markaz tomonidan taqdim etilgan ma’lumotga ko‘ra, 2024-yil oktabr oyida “Agro Kimyo Standart"ning sertifikatlashtiruvchi organi akkreditatsiya talablarini buzganligi sababli uning akkreditatsiya sertifikati amal qilishi to‘xtatilgan.
Avvalroq Raqobat qo‘mitasi 500ga yaqin dorixona dori vositalarini oshirib sotganini aniqlagandi.
Natijada dorixonalar tomonidan 5,4 mlrd so‘mga yaqin asossiz daromad olingan. Shundan asosiy qismi poytaxtga to‘g‘ri keladi.

Комитет по конкуренции сообщил о приостановке аккредитации центра Agro Kimyo Standart, занимающегося сертификацией биологически активных добавок (БАД).
Ведомство провело серию проверок по факту обращений, связанных с рекламой БАДов. По их результатам было установлено, что некоторые добавки по составу и свойствам схожи с лекарственными препаратами, хотя по закону не могут использоваться в качестве последних.
Например, компания Bio Max Pharm оформила разрешение на производство препарата «Био Смекта» как БАД. Однако упаковка и состав препарата имеют высокую степень сходства с лекарством.
С начала 2024 года по заявлению Jurabek Laboratories были аннулированы разрешения на выпуск ряда БАДов, схожих с лекарствами. В их число вошли ORS, Orsi Max, Kifti, «Орсасол» и Fita Orsa.
Представители комитета совместно с Центром аккредитации провели проверку в лаборатории Uni-Chem-Test, принадлежащей центру Agro Kimyo Standart и занимающейся изучением БАДов. Лаборатория выдала заключение о соответствии препарата техническим требованиям.
Информация о нарушениях, выявленных в работе лаборатории, была направлена в Центр аккредитации. Комитет по конкуренции запросил правовую оценку ее деятельности.
Центр аккредитации с октября приостановил действие сертификата об аккредитации, выданного Agro Kimyo Standart, за нарушение аккредитационных требований к органам сертификации.
За десять месяцев Комитет по конкуренции изучил более 2200 рекламных материалов, посвященных БАДам и пищевым добавкам. В результате 328 выявленных нарушений были устранены добровольно, однако в нескольких случаях надзорный орган принимал меры.
Ранее Spot писал, что три телеканала получили предписания от Комитета по конкуренции за превышение норм рекламы.