Energetika vazirligi va Saudiyaning “ACWA Power” kompaniyasi Bokudagi COP29 konferensiyasi doirasida O‘zbekistonda elektr energiyasini saqlash tizimlarini qurish bo‘yicha shartnoma imzoladi, deya xabar berdi vazirlik matbuot xizmati.
Shartnomani imzolash marosimida O‘zbekiston tomonidan energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov va “O‘zenergosotish” davlat kompaniyasi boshqaruvi raisi Jahongir Obidjonov ishtirok etdi.
Dastlabki baholashlarga ko‘ra, elektr energiyasini saqlash tizimlarining quvvati 2 GVtni tashkil etadi va loyiha qiymati $1,1 mlrdga baholanmoqda.
Loyiha doirasida butun respublika bo‘ylab yagona energiya tizimida tadqiqotlari o‘tkaziladi va natijalar asosida hududlar tanlanib, elektr energiyasini saqlash tizimlari bosqichma-bosqich joriy etiladi.
Energetika vazirligining ma’lum qilishicha, loyiha qurilishi davrida 1000dan ortiq ish o‘rinlari yaratiladi.
Yaqinda Energetika vaziri o‘rinbosari Umid Mamadaminov “Spot"ga bergan intervyusida “yashil” quvvatlarni integratsiya qilish uchun O‘zbekiston 2030-yilgacha 10 GVt zaxira quvvatlarini yaratishi kerakligini aytgandi.
Bundan tashqari, Energetika vazirligi Navoiy viloyatida 1 GVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasini qurish bo‘yicha BAAning “Masdar” kompaniyasi bilan shartnoma imzoladi.
Avvalroq “Spot” O‘zbekiston, Qozog‘iston va Ozarbayjon yashil energiya eksporti to‘g‘risidagi bitimni imzolagani haqida yozgandi.
Tomonlar qo‘shma korxona tashkil etishni, shuningdek texnik hujjatlarni ishlab chiqish va kelishib olishni tezlashtiradigan bo‘ldilar.

Министерство энергетики и саудовская компания ACWA Power в рамках конференции COP29 в Баку подписали контракт на строительство систем хранения электроэнергии в Узбекистане, сообщает пресс-служба ведомства.
В церемонии подписания соглашения с узбекистанской стороны принимали участие министр энергетики Журабек Мирзамахмудов и председатель правления госкомпании «Узэнергосотиш» Жахонгир Обиджонов. В октябре 2023 года «Узэнергосотиш» передали функции по централизованной купле-продаже электроэнергии.
Мощность запланированных систем хранения электроэнергии составит 2 ГВт, а стоимость проекта оценивается в $1,1 млрд.
В рамках проекта будут проведены исследования энергосистемы по всей республике и исходя из результатов будут выбраны регионы, где поэтапно планируется внедрять системы хранения электроэнергии.
Недавно замминистра энергетики Умид Мамадаминов в интервью Spot рассказал, что для интеграции «зеленых» мощностей Узбекистану необходимо построить резервные мощности на 10 ГВт к 2030 году.
Кроме того, Минэнерго подписало контракт с эмиратской Masdar на строительство в Навоийской области ветряной электростанции мощностью 1 ГВт. Тем не менее стоимость проекта не уточняется.
Ранее Spot писал, что Узбекистан, Казахстан и Азербайджан подписали соглашение об экспорте «зеленой» энергии в Европу.