Shavkat Mirziyoyev 15-noyabr kuni aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini energiya bilan uzluksiz ta’minlash, soha korxonalarida samaradorlikni oshirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Unda mutasaddilar iyun oyida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilangan vazifalar yuzasidan amalga oshirilgan ishlar, kuz-qish mavsumiga ko‘rilgan tayyorgarlik to‘g‘risida axborot berdi. Tarmoqlar modernizatsiya qilinayotgani, iqtisodiyotda energiya samaradorlik oshirilayotgani natijasida yo‘qotishlar kamaymoqda.
So‘nggi yillarda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish uchun gaz sarfi 1,6 barobar kamaygan. Hozirgi mavsum va kelgusi yillarda aholini energiya manbalari bilan barqaror ta’minlash, buning uchun yetarli zaxira tayyorlash zarurligi qayd etildi.
Bu yil qish mavsumida iste’molchilarga 21 mlrd kub metr gaz yetkazib berish hisob-kitob qilingan. Havo harorati keskin tushib ketsa, aholi ehtiyoji yanada oshadi. Mutasaddilar bu boradagi rejalarni oyma-oy va tumanlar kesimida bayon etdi.
Ijtimoiy muassasalar va korxonalarni energiya bilan uzluksiz ta’minlash uchun alohida zaxira inobatga olingan. Bu tabiiy gazni issiqlik elektr stansiyalari, kimyo va metallurgiya korxonalari, gaz quyish shoxobchalariga manzilli yetkazish bo‘yicha tizim tashkil etilgan.
Tarmoqlarda gaz hisobi va nazorati bo‘yicha boshlangan ishlarni qat’iy davom ettirib, yo‘qotishlarni yanada kamaytirish mumkinligi ta’kidlandi. Andijon, Navoiy va Toshkent viloyatlarida gazni tejash bo‘yicha aniqlangan imkoniyatlarni boshqa hududlarda ham amalga oshirish vazifasi qo‘yildi.
Davlat rahbari mutasaddilarga ishni tuman va mahallalar miqyosida tashkil etib, energiya ta’minoti bilan bog‘liq masalalarni joyida hal qilish, talab va iste’molni muvofiqlashtirib, uzilishlarning oldini olish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Yig‘ilishda gaz sohasidagi transformatsiya jarayonlariga ham to‘xtalib o‘tildi. Tarmoq korxonalari xalqaro moliya bozoriga chiqib, modernizatsiya uchun mablag‘larni mustaqil jalb etishi belgilandi.
Gaz tarmoqlarini yangilash va tartibga solishda eng katta imkoniyat — raqamlashtirish va xususiy sheriklik. Shu nuqtayi nazardan, tarmoqqa xususiy operatorlarni jalb qilish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Prezident har bir tarmoq va uning korxonalari kesimida tannarxni kamaytirish, xarajatni maqbullashtirish va transformatsiya jarayonini tezlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi. Yetakchi xorijiy kompaniyalarni jalb etib, geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish muhimligi aytildi.
Noyabr oyi boshida prezident elektr energetikasi sohasini transformatsiya qilish, hududlardagi elektr tarmoqlari boshqaruviga xususiy operatorlarni jalb qilish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazgandi. Unda kuz-qish mavsumida elektr va gaz yetkazib berishni yaxshilash topshirildi.

Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам бесперебойного обеспечения энергией населения и отраслей экономики, повышению эффективности на госпредприятиях, сообщает пресс-служба президента.
На совещании отмечалось, что газ поставляется в объемах, соразмерных растущему спросу населения и отраслей экономики. В результате модернизации отраслей и повышения энергоэффективности экономики наблюдается снижение потерь. Например, в последние годы расход газа на производство промышленной продукции сократился в 1,6 раза.
Однако, как отмечается, впереди еще много работы. В частности, необходимо обеспечить стабильное снабжение населения энергией в текущем сезоне и последующие годы, а также подготовить для этого достаточный резерв.
По расчетам, в этом году в зимний сезон потребителям поставят 21 млрд кубометров газа. Ответственные лица изложили план действий в случае похолодания и последующего роста энергопотребления.
Для бесперебойного энергоснабжения социальных учреждений и предприятий предусмотрен отдельный резерв. Также создана система адресной поставки природного газа на теплоэлектростанции, химические и металлургические предприятия, а также на газозаправочные станции.
Кроме того, отмечалась необходимость продолжить начатую работу по учету и контролю газа в отраслях и еще больше сократить потери.
Президент поставил задачу по экономии газа в Андижанской, Навоийской и Ташкентской областях, а также в других регионах.
Ответственным лицам даны указания по организации работы на уровне районов и махаллей, решению вопросов, связанных с энергоснабжением, на местах, координации спроса и потребления, предотвращению перебоев.
На собрании затрагивались процессы трансформации в газовой сфере. Так, отраслевые предприятия будут выходить на международный финансовый рынок и самостоятельно привлекать средства на модернизацию. Для обновления и регулирования сетей газоснабжения предлагается привлекать в отрасль частных операторов по линии ГЧП.
Шавкат Мирзиёев поручил снизить себестоимость в разрезе каждой отрасли и предприятий, оптимизировать затраты и ускорить процесс трансформации, а также подчеркнул важность расширения геологоразведочных работ с привлечением зарубежных компаний.