Yevropa komissiyasi “Facebook” va “Instagram"ning egasi “Meta"ga ustun mavqedan noto‘g‘ri foydalangani uchun 797,72 mln yevro jarima soldi.
Tergov 2021-yilda boshlangan. Regulyatorlar kompaniyani “Facebook Marketplace” e’lonlar xizmatini “Facebook” interfeysiga adolatsiz integratsiya qilib, raqobatchilarga ustunlik yaratishda aybladi.
Raqobat bo‘yicha komissar Margret Vestagerning ta’kidlashicha, “Meta” harakatlari boshqa e’lon platformalari huquqlarini cheklaydi va halol raqobatga to‘sqinlik qiladi.
jarima, meta, yevropa ittifoqi
Bunga javoban kompaniya “Marketplace” foydalanuvchilarga qulaylik yaratish uchun yaratilganini ta’kidlab, jarima ustidan shikoyat qilishini ma’lum qildi.
“Meta” Yevropa Komissiyasining qarori raqobatchilarga yoki iste’molchilarga zarar yetkazilganligini tasdiqlovchi dalillar bilan asoslanmaganligini ta’kidlamoqda.
Bundan tashqari, yetakchi platformalar — “eBay”, “Leboncoin”, “Marktplaats” — Facebook Marketplace mavjudligiga qaramay, tijorat muvaffaqiyati va o‘sishini namoyish etishda davom etmoqda.
“Meta” butun holatning raqobatni buzish ehtimoli asosida tuzilganini va aniq zarar nazariyasiga ega emasligini ta’kidlamoqda. Kompaniya Yevropa Komissiyasini o‘z qarori bilan bozorning yirik ishtirokchilari o‘rnashib qolgan mavqelarini himoya qilishda va raqobat mohiyatini noto‘g‘ri talqin etishda ayblamoqda.
Bu Yevropadagi kompaniya uchun birinchi monopoliyaga qarshi jarima, ammo avvalroq kompaniya boshqa jazolarga tortilgan. Shunday qilib, “Meta” Yevropa Ittifoqida $13,5 mlrd jarimaga tortilishi mumkin.
Bunga kompaniya reklama bozorini suiiste’mol qilgani, foydalanuvchilarning xohishidan qat’i nazar, avtomatik ravishda Marketplace xizmatiga ulanishi sabab qilib ko‘rsatilmoqda.
AQShda “Meta” 2012-yilda “Instagram” va 2014-yilda “WhatsApp"ni sotib olishda raqobatchilarni yo‘q qilishga qaratilganlikda ayblanib, monopoliyaga qarshi sudga tortilishi kutilmoqda.
Federal savdo komissiyasi (FTC) ta’kidlashicha, ushbu kelishuvlar kompaniyaga ijtimoiy tarmoqlar bozorida monopoliyani mustahkamlashga yordam bergan.
Vashingtondagi sud “Meta” kompaniyasining 2020-yilda boshlangan ishni to‘xtatish haqidagi iltimosini rad etdi, ammo ishlab chiquvchilarning “Facebook” platformasiga kirishini cheklash bilan bog‘liq ayblovlarning bir qismini olib tashladi.
“Meta” xaridlar raqobatning rivojlanishiga yordam berganini ta’kidlaydi va buni sudda isbotlamoqchi. Federal savdo komissiyasi bu jarayonni ijtimoiy tarmoqlar bozorida raqobatni tiklash yo‘lidagi muhim qadam deb hisoblaydi. Sud muhokamasi hali tayinlanmagan.
Yevropa Ittifoqi texgigantlarga qarshi
Bu so‘nggi oylarda Yevropa Ittifoqidagi texnologiya gigantlariga qarshi birinchi qonuniy ish emas.
Masalan, Yevropa Komissiyasining yaqinda yuz bergan ishi va qaroridan so‘ng “Apple” uchinchi kompaniyalarga kontaktsiz to‘lovlarni amalga oshirish va o‘rnatilgan ilovalarni o‘chirishga ruxsat berishga majbur bo‘ldi.
“Google” qidiruv xizmatlari bozoridagi monopoliya tufayli 2,4 mlrd yevrolik da’voni boy berdi. Monopoliyaga qarshi qonunlarning buzilishi tufayli Yevropa komissiyasi va AQSh Adliya vazirligi biznesni taqsimlash imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda.
“Telegram” asoschisi Pavel Durov platformadagi noqonuniy harakatlar yuzasidan olib borilgan tergov doirasida Fransiyada hibsga olindi. U 28 avgust kuni garov evaziga ozod qilingan, biroq sud nazorati ostida qoladi, bu esa tergov tugaguniga qadar uning Fransiyani tark etishini taqiqlaydi.
Avvalroq “Spot” AQSh Adliya vazirligi “Google"ni raqamli reklama bozoridagi monopoliyada ayblangani haqida yozgandi.
Tahlilchilar kompaniyaning umumiy moliyaviy yo‘qotishlari $100 mlrdgacha yetishi mumkinligini taxmin qilmoqda.

Европейская комиссия оштрафовала Meta, владельца Facebook и Instagram, на €797,72 млн за недобросовестное использование доминирующего положения. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
Расследование началось в 2021 году. Регуляторы обвинили компанию в том, что она несправедливо интегрировала сервис объявлений Facebook Marketplace в интерфейс Facebook, создавая преимущество перед конкурентами.
Комиссар по конкуренции Маргрете Вестагер заявила, что действия Meta ущемляют права других платформ объявлений и препятствуют честной конкуренции.
meta, антимонопольный комитет, евросоюз
В ответ компания заявила, что обжалует штраф, подчеркнув, что Marketplace создан для удобства пользователей.
Meta утверждает, что решение Еврокомиссии не подкреплено доказательствами ущерба конкурентам или потребителям. Более того, ведущие площадки — такие как eBay, Leboncoin, Marktplaats — продолжают демонстрировать коммерческий успех и рост, несмотря на присутствие Facebook Marketplace.
Meta утверждает, что весь случай основан на гипотетической возможности нарушения конкуренции и не имеет четкой теории ущерба. Компания обвиняет Еврокомиссию в том, что ее решение защищает устоявшиеся позиции крупных игроков рынка, искажая суть конкуренции.
Это первый антимонопольный штраф для компании в Европе, однако ранее компания уже подвергалась другим взысканиям. Так компании грозит штраф в $13,5 млрд за злоупотребление на рынке рекламы в ЕС.
В США Meta предстоит антимонопольный суд по обвинению в том, что покупка Instagram в 2012 году и WhatsApp в 2014 году была направлена на устранение конкурентов. Федеральная торговая комиссия (FTC) утверждает, что эти сделки помогли компании закрепить монополию на рынке социальных сетей.
Суд в Вашингтоне отклонил ходатайство Meta о прекращении дела, начатого в 2020 году, но снял часть обвинений, связанных с ограничением доступа разработчиков к платформе Facebook.
Meta настаивает, что приобретения способствовали развитию конкуренции, и намерена доказать это в суде. FTC считает этот процесс важным шагом к восстановлению конкуренции на рынке социальных сетей. Судебное разбирательство еще не назначено.
ЕС против техгигантов
Это не первое разбирательство против технологических гигантов в ЕС за последние месяцы.
Так, например после недавнего дела и решения Еврокомиссии Apple обязали предоставить третьим компаниям доступ к бесконтактным платежам и разрешить удаление встроенных приложений.
Google проиграл суд на €2,4 млрд по делу о монополии на рынке поисковых услуг. В связи с нарушениями антимонопольного законодательства, Еврокомиссия и американский минюст рассматривают возможность разделения бизнеса.
Основатель Telegram Павел Дуров был арестован во Франции в рамках расследования, связанного с незаконной деятельностью на платформе. 28 августа он был выпущен под залог, но останется под судебным надзором, что запрещает ему покидать Францию до завершения расследования.