2025-yilning 1-yanvaridan O‘zbekistonda “BNEF Tier-1” xalqaro ro‘yxatiga kirmaydigan kompaniyalardan quyosh panellari, invertorlar va elektr energiyasini saqlash tizimlarini import qilish taqiqlanadi. Bu haqda prezidentning 11-sentabrda qabul qilingan, jamoatchilik uchun ochiq e’lon qilinmagan farmoniga tayanib, “Gazeta.uz” nashri xabar berdi.
Unga ko‘ra, “BNEF Tier-1” ro‘yxati Energetika vazirligi va Bojxona qo‘mitasining rasmiy veb-saytlarida muntazam e’lon qilib boriladi. Hozirgacha, Energetika vazirligi rejalashtirilgan cheklovlar haqida xabar bermadi.
“CNN"ning qayd etishicha, “BNEF Tier-1” reytingi quyosh panellarini yetkazib beruvchilarning moliyaviy barqarorligini baholaydi va faqat moliya sektori uchun e’lon qilinadi. “Bloomberg” ro‘yxati kompaniyalarning uskunalari, xizmatlarining sifati yoki unumdorligini baholamaydi.
Reytingni tuzishda quyidagi mezonlar hisobga olinadi:
- o‘z brendi ostida fotopaneli ishlab chiqarishning mavjudligi;
- ko‘rsatilayotgan xizmatlar hajmi — so‘nggi ikki yilda 6ta bankni jalb qilgan holda quvvati kamida 5 MVt bo‘lgan kamida 6ta loyiha;
- to‘lovlarning o‘z vaqtida qaytarilishi — bankrotlik yoki to‘lovga qobiliyatsizlik to‘g‘risidagi joriy sud ishlarining yoki kreditlar bo‘yicha defoltlarning mavjud emasligi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, 1-darajaga ko‘p sonli korporativ mijozlarga ega yirik quyosh panellari ishlab chiqaruvchilari kiradi. Bunday kompaniyalar odatda bozorda uzoq vaqt ishlaydi va elektrotexnika ishlab chiqarish bo‘yicha tajribaga ega, deydi ular. Shuningdek, reytingdagi o‘rin kompaniya tomonidan kafolat majburiyatlarini bajarish ehtimoli yuqoriligini anglatadi.
Avgust oyida o‘tkazilgan Shavkat Mirziyoyevning tadbirkorlar bilan ochiq muloqotida quyosh panellarini ishlab chiqaruvchi “Nukus Eleсtroapparat” korxonasi bosh direktori o‘rinbosari Sherzod Shukurov ishlab chiqaruvchilarga quyosh panellari uchun butlovchi qismlarga boj va QQSni bekor qilish taklifi bilan chiqqandi. Prezident bu kabi mahsulotlarga bojlarning mavjudligi ishlab chiqaruvchilar uchun raqobat muhitini yarata olmasligini qayd etdi.
Avvalroq Energetika vazirligi quyosh panellari bo‘yicha murojaatlarni qabul qiluvchi telefon raqamlari sonini oshirgani haqida xabar bergandi.

С 1 января 2025 года будет ограничен импорт в Узбекистан солнечных фотопанелей, инверторов и систем хранения электроэнергии. Об этом пишет «Газета.uz» со ссылкой на указ президента от 11 сентября, не опубликованный в открытом доступе.
Начиная с этой даты, вводится запрет на импорт фотопанелей и других комплектующих от производителей, не входящих в список BNEF Tier 1. Список должен публиковаться на сайтах Минэнерго и Таможенного комитета с ежемесячным обновлением.
Как отмечает CNN, рейтинг BNEF Tier 1 оценивает финансовую стабильность поставщиков солнечных панелей и публикуется только для финансового сектора. Список Bloomberg не оценивает качество или производительность оборудования либо услуги компаний.
При составлении рейтинга учитываются следующие критерии:
- наличие собственного производства фотопанелей под своим брендом;
- объем оказываемых услуг — минимум 6 завершенных за последние два года проектов мощностью не менее 5 МВт с привлечением 6 коммерческих банков;
- своевременный возврат платежей — отсутствие текущих судебных производств о банкротстве или неплатежеспособности, либо дефолтов по кредитам.
Эксперты указывают, что в Tier 1 входят крупные производители фотопанелей с большим числом корпоративных клиентов. Подобные компании обычно работают на рынке долго и имеют опыт в выпуске электротехники, заявляют они. Также место в рейтинге означает большую вероятность выполнения компанией своих гарантийных обязательств.
В августе на открытом диалоге президента с бизнесом замглавы производителя фотопанелей Nukus Electroapparat Шерзод Шукуров рассказал о проблеме таможенных пошлин и НДС на комплектующие. Импортеры готовой продукции, освобождаются от всех пошлин, отметил он.
Шавкат Мирзиёев поручил в течение месяца принять меры по урегулированию вопроса. Глава государства отметил, что в противном случае местные производители не смогут конкурировать с импортом.
Ранее Spot писал, что Минэнерго запустило «горячую линию» для приема жалоб о принуждении к установке фотопанелей.