Avvalroq Shavkat Mirziyoyev aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini energiya bilan uzluksiz ta’minlash masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazgani haqida xabar berilgandi.
Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida prezidentning elektr energiyasini “uzluksiz va biron bir cheklovsiz” yetkazib berish borasidagi ko‘rsatmasi to‘g‘risida so‘zlab berdi.
Bunda generatsiya quvvatlaridan to‘liq foydalanish va qo‘shni mamlakatlar energetika tizimlari bilan hamkorlik qilish nazarda tutilgan.
“O‘tgan yilning shu davri bilan solishtirganda, bu yil noyabr oyi bir muncha salqinroq kelishi, qor yog‘ishi yoki haroratning minus 3 darajagacha, ayrim hududlarda esa minus 8 darajagacha tushishi hisobiga tabiiy gaz va elektr energiyasi iste’moli keskin oshdi”, — dedi vazir.
Uning qayd etishicha, aholi va iqtisodiyot tarmoqlarining talabini qondirish maqsadida kerakli zaxira resurslari ishga solingan, jumladan yer osti gaz omborlaridan yetarli darajada gaz jamg‘arilgan.
Mirzamahmudovning ta’kidlashicha, yig‘ilishda harorat “keskin, ya’ni, minus 10 va minus 20 darajagacha” pasayishi mumkin bo‘lgan holatlar uchun butun energiya ta’minoti zanjirining ishlashi bo‘yicha harakatlar rejasi muhokama qilingan.
“Qazib chiqarishdan tortib, magistral tarmoqlar, yetkazib berish, har bir stansiya, mahallabay mas’ullarning ishlashi borasida topshiriqlar bo‘ldi”, — dedi u.
Shu bilan birga, ijrochilarning majburiyatlari va javobgarligi belgilab berilgani, kafolatli yetkazib berish topshirilganini qo‘shimcha qildi Jo‘rabek Mirzamahmudov.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам бесперебойного обеспечения энергией населения и отраслей экономики.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал о поручении президента поставлять электроэнергию «без перебоев и каких-либо ограничений» при полном использовании мощностей генерации и взаимодействии с энергосистемами соседних стран.
«Если сравнить с аналогичным периодом прошлого года, в нынешнем ноябре температура воздуха оказалась несколько ниже, учитывая выпадение снега, а также похолодание до минус 3, а некоторых регионах до минус 8 градусов. В результате потребление природного газа и электроэнергии резко возросло», — поделился глава Минэнерго.
По его словам, для удовлетворения спроса со стороны населения и отраслей экономики были задействованы необходимые ресурсы из запасов, включая подземные газовые хранилища.
Мирзамахмудов сказал, что на совещании обсуждался план действий по всей цепочке поставок энергии на случай понижения температуры «до минус 10 и даже минус 20 градусов». При этом были обозначены обязательства и ответственность исполнителей, добавил чиновник.