O‘zbekiston va Rossiya Kaspiy dengizi orqali yangi yo‘nalishlardan foydalanishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
19-noyabr kuni Moskvada boshlangan “Transport haftaligi — 2024” tadbiri doirasida transport vaziri Ilhom Mahkamov hamda Rossiya transport vaziri Roman Starovoyt o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar o‘zaro hamkorlikda temir yo‘l infratuzilma loyihalarini amalga oshirish hamda Kaspiy dengizi orqali yangi yo‘nalishlardan foydalanish masalalarini muhokama qildi.
Uchrashuv yakunida vazirliklar o‘rtasida temir yo‘l infratuzilmasini qurish bo‘yicha hamkorlikni tashkil etish yuzasidan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
2023-yilning noyabrida “Rossiya-Kaspiy dengizi-Turkmaniston-O‘zbekiston-Qirg‘iziston” xalqaro multimodal transport koridorini shakllantirish va rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolangandi.
Joriy yilning may oyidagi muzokaralarda Rossiya prezidenti Vladimir Putin “Shimol-Janub” xalqaro yo‘lagini yaratish loyihasi haqida ta’kidlab, uning yo‘nalishlaridan biri O‘zbekiston hududi yaqinidan yoki uning hududidan o‘tib, mamlakatning okeanga chiqishini ta’minlashini qayd etgandi.

Узбекистан и Россия планируют запустить новые логистические маршруты, сообщила пресс-служба Министерства транспорта.
19 ноября в рамках «Транспортной недели-2024» в Москве министр транспорта Илхом Махкамов встретился со своим российским коллегой Романом Старовойтом. В частности обсуждались вопросы совместной реализации инфраструктурных проектов на железной дороге, а также использования новых маршрутов через Каспийское море.
На встрече стороны подписали меморандум о взаимопонимании между министерствами об организации сотрудничества по вопросам строительства железнодорожной инфраструктуры.
Во время майского государственного визита в Ташкент президент России Владимир Путин рассказал о планах по поставке железнодорожной техники и локализации ее производства в Узбекистане.
Кроме того, российский лидер в качестве перспективного проекта выделил создание международного коридора Север — Юг: от России и Беларуси до побережья Индийского океана. Один из маршрутов пройдет рядом либо через территорию Узбекистана, открыв стране выход к океану.
7 ноября представители генконсульства Узбекистана провели встречу с руководителем Актауского морского торгового порта, обсудив технические возможности и перспективы поставок отечественными экспортерами своей продукции через казахстанский порт.