O‘zbekiston o‘n oyda gaz importini sezilarli darajada oshirdi. Bu haqda “Spot” o‘rgangan Statistika agentligi ma’lumotida keltirilgan.
Yanvar-oktabr oylarida Turkmaniston va Rossiyadan ko‘k yoqilg‘i importi 2,4 baravarga — $1,36 mlrdga oshdi. Oylik tabiiy gaz yetkazib berish $86,7 mlnni tashkil etdi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston mustaqillik tarixida birinchi marta gaz eksportchisidan importchiga aylandi.
O‘tgan oyda Xitoyga gaz eksporti sentabr oyiga nisbatan sekinlashdi — $70,1 mlndan $60,9 mlngacha. Yil boshidan buyon mamlakatga gaz yetkazib berish $540,4 mlnni tashkil etdi (o‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish — 17,9%).
Biroq, Statistika agentligi ma’lumotlari Xitoy Bosh bojxona boshqarmasi ma’lumotlaridan biroz farq qiladi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston joriy yil boshidan buyon $587,9 mlnlik gaz eksport qilgan, bu 2023-yilning xuddi shu davriga nisbatan 25%ga ko‘pdir.
Bundan tashqari, Xitoy bojxonasi O‘zbekistondan tabiiy gaz yetkazib berishning oylik hajmi sentabrdagi rekord daraja — $97,4 mlndan oktabr oyiga kelib $88,93 mlngacha qisqarganini ma’lum qildi. Shunga qaramay, bu 2023-yildagi mos davr bilan taqqoslaganda 2,09 barobarga ko‘p.
Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha yetakchilikni yil boshidan beri $8,07 mlrdlik ko‘k yoqilg‘i yetkazgan Turkmaniston egallab turibdi. Ikkinchi o‘rinda Rossiya joylashgan, mamlakat gaz eksportini chorak qismga — $6,66 mlrdgacha oshirdi. Keyingi o‘rinlarni Qozog‘iston ($1,17 mlrd) va Myanma ($1,15 mlrd) egalladi.
Avvalroq “Spot” “Hududgazta'minot” gaz nazorati va to‘lovi uchun ilova ishlab chiqargani haqida xabar bergandi.

По итогам десяти месяцев Узбекистан значительно нарастил импорт газа. Это следует из данных Агентства статистики, которые изучил Spot.
В январе-октябре импорт голубого топлива из Туркменистана и России увеличился в 2,4 раза — до $1,36 млрд. Месячные поставки природного газа составили $86,7 млн. По итогам прошлого года Узбекистан впервые в истории независимости превратился из экспортера в импортера газа.
В прошлом месяце экспорт газа в КНР замедлился по сравнению с сентябрем — с $70,1 до $60,9 млн. С начала года поставки голубого топлива в Поднебесную составили $540,4 млн (рост на 17,9% год к году).
Однако сведения Агентства статистики незначительно отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым Узбекистан с начала этого года экспортировал газ на $587,9 млн, что на 25% превышает аналогичный показатель прошлого года.
Кроме того, китайская таможня сообщает о небольшом сокращении месячного объема поставок природного газа из Узбекистана — с рекордных $97,4 млн в сентябре до $88,93 млн в октябре. Тем не менее это в 2,09 раза превышает соответствующий показатель за 2023 год.
Лидерство по экспорту газа в Китай продолжает удерживать Туркменистан, поставивший с начала года голубого топлива на $8,07 млрд. На втором месте расположилась Россия, нарастившая экспорт газа на четверть, — до $6,66 млрд. Далее следуют Казахстан ($1,17 млрд) и Мьянма ($1,15 млрд).