AQSh Moliya vazirligi sanksiyalar ro‘yxatini kengaytirib, unga “Gazprombank” va yana 50dan ortiq Rossiya banklarini kiritdi. Bu haqda AQSh Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi (OFAC) xabar berdi.
Sanksiyalar Rossiya moliya institutlarini va ta’kidlanganidek, “Rossiya harbiy mashinasini” zaiflashtirishga qaratilgan.
2022-yildan beri gaz uchun rublda hisob-kitoblarni amalga oshirib kelayotgan “Gazprombank” ilk bor Amerika tomonidan qattiq cheklovlarga uchradi. Ilgari sanksiyalar ro‘yxatiga faqat bankning top-menejerlari kiritilgan edi, bu esa uning asosiy faoliyatiga daxl qilmasdi. Bank sanksiyalar uning Rossiyadagi faoliyatiga ta’sir qilmasligini aytdi.
“„Gazprombank“, uning barcha tizimlari va ofislari odatdagi tartibda ishlaydi”, deya ma’lum qildi matbuot xizmati. Shu bilan birga, kredit tashkiloti mijozlarni xorijda “UnionPay” kartalari bilan bog‘liq ehtimoliy muammolar haqida ogohlantirdi.
“21-noyabrdan boshlab xorijdagi „UnionPay“ to‘lov tizimi kartalari ishida qiyinchiliklar kuzatilishi mumkin. Agar siz xorijda bo‘lsangiz, naqd puldan foydalanishni tavsiya qilamiz”, — deyiladi xabarda.
Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi (OFAC) bayonotiga ko‘ra, AQSh moliya vazirligi “Gazprombank” bilan Saxalin-2 loyihasi bilan bog‘liq operatsiyalarni 2025-yilning 28-iyuniga qadar amalga oshirishga ruxsat bergan.
“Gazprombank"dan tashqari, sanksiyalar ro‘yxatiga quyidagilar kiradi:
• “Dom.RF” — ipoteka kreditlash bozorida yirik o‘yinchi;
• “BKS Bank” — qimmatli qog‘ozlar sohasidagi yetakchilardan biri;
• boshqa moliya tashkilotlari, jumladan “Waybank”, “Vitabank”, “Autofinance Bank”, “Uglemetbank”, “Natsionalniy Standart” banki va “Finstar Bank”.
Jismoniy shaxslar orasida Rossiya Markaziy banki raisining birinchi o‘rinbosarlari Vladimir Chistyuxin va Dmitriy Tulin, shuningdek, regulyatorning asosiy departamentlari rahbarlari sanksiyaga uchradi.
AQSh Moliya vazirligi Rossiyaning moliyaviy xabarlarni uzatish tizimiga (SWIFT tizimi analogi) qo‘shilgan xorijiy moliya institutlari uchun sanksiyalar xavfi haqida ogohlantirish e’lon qildi.

Министерство финансов США расширило санкционный список, включив в него Газпромбанк и еще более 50 российских банков. Об этом сообщило Управление по контролю за иностранными активами США (OFAC).
Санкции направлены на ослабление российских финансовых институтов и, как заявлено, «военной машины России».
Газпромбанк, через который с 2022 года проводятся рублевые расчеты за газ, впервые попал под жесткие американские ограничения. Ранее в санкционный список были включены только топ-менеджеры банка, его основная деятельность не затрагивалась. В банке заявили, что санкции не повлияют на его работу в России.
«Газпромбанк, все его системы и офисы работают в штатном режиме», — заявили в пресс-службе. При этом позднее кредитное учреждение предупредило клиентов о возможных проблемах с картами UnionPay за границей.
«С 21 ноября могут наблюдаться сложности в работе карт платежной системы UnionPay за рубежом. Если вы находитесь за границей, рекомендуем использовать наличные средства», — говорится в сообщении банка.
Согласно заявлению управления по контролю за иностранными активами (OFAC), минфин США разрешил проведение до 28 июня 2025 г. связанных с проектом «Сахалин-2» операций с Газпромбанком.
Кроме Газпромбанка, в санкционный список вошли:
• Дом.РФ — крупный игрок на рынке ипотечного кредитования;
• БКС-банк — один из лидеров в сфере ценных бумаг;
• другие финансовые организации, включая «Вэйбанк», «Витабанк», «Автофинанс Банк», «Углеметбанк», Банк «Национальный стандарт» и «Финстар Банк».
Среди физических лиц под санкции попали первые зампреды Центробанка России Владимир Чистюхин и Дмитрий Тулин, а также руководители ключевых департаментов регулятора.
В Минфине США выпустили предупреждение о риске санкций для иностранных финансовых учреждений, которые присоединяются к российской Системе передачи финансовых сообщений (аналог системы SWIFT).