Toshkent shahrining Yakkasaroy tumanida joylashgan “Askiya” dehqon bozori hududi sotuvga qo‘yildi. Bu haqda E-auksion ma’lumotlarida keltirilgan.
Obyekt Shota Rustaveli va Shahjahon ko‘chalari oralig‘idagi Rakat mavzesida, Do‘stlik bog‘i (sobiq Bobur bog‘i) yaqinida joylashgan.
Yer uchastkasining umumiy maydoni 1,82 gektar bo‘lib, shundan 0,68 gektari binoning qurilish osti maydoni hisoblanadi.
Shu bilan birga, binoning umumiy maydoni 7 439 kv.metrni, shu jumladan, umumiy maydoni 1,3 ming kv.metrni tashkil etuvchi hujjatsiz imoratlarni o‘z ichiga oladi. Barcha kommunikatsiyalar — gaz, elektr, suv va kanalizatsiya mavjud.
Xaridor bozorni rekonstruksiya qilishi va uning hududida yangi savdo va xizmat ko‘rsatish majmuasini barpo etishi kerak. Unga kamida 3 ming kv.metr maydonga ega ekobozor, 1200 kv.metr maydonda sovutgich ombori va 400 dona avtomobilga mo‘ljallangan avtoturargoh kirishi kutilmoqda.
Lotning boshlang‘ich narxi — 214,85 mlrd so‘m. Savdolar 20-dekabr soat 10:00ga belgilangan bo‘lib, arizalar shu kuni soat 9:00ga qadar qabul qilinadi.
Yakkasaroy tumani hokimligi 16-noyabr kuni bozorni rekonstruksiya qilish loyihasini taqdim etgandi. Hokim Nilufar Allabergenova loyihada ishtirok etishga qiziqqan bir nechta salohiyatli investorlar bilan muzokaralar o‘tkazilganini ma’lum qildi.
Yangi savdo majmuasida eskalatorlar, panduslar, Wi-Fi nuqtalari, velosiped yo‘laklari va ko‘ngilochar obyektlar bo‘ladi. Bundan tashqari, uning yonida 4 yulduzli mehmonxona qurish rejalashtirilgan.
Avvalroq Toshkentda pulli parkovkalar tashkil etish bo‘yicha o‘tkazilgan auksionda Yaponiya bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Balcomuz” kompaniyasi 120 mlrd so‘m taklif bilan g‘olib bo‘lgani haqida xabar berilgandi.

На продажу выставили территорию рынка «Аския» в Яккасарайском районе Ташкента, сообщается на E-auksion.
Объект располагается на массиве Ракат между улицами Шота Руставели и Шахджахан, недалеко от парка Дружбы (бывший парк имени Бабура). Площадь комплекса составляет 1,82 гектара, из которых сейчас застроено 0,68 га.
Суммарная площадь зданий и сооружений составляет 7439 кв. м., включая незадокументированные постройки общей площадью 1,3 тыс. кв. м. Имеются все коммуникации — газ, электроэнергия, водопровод и канализация.
Покупатель должен будет провести реконструкцию рынка и создать на его территории современный торгово-бытовой комплекс. Ожидается, что в него войдут экобазар площадью не менее 3 тыс. кв. м., холодильный склад на 1200 кв. м. и автостоянка на 400 машиномест.
Стартовая цена лота — 214,85 млрд сумов. Начало торгов назначено на 10:00 20 декабря, заявки принимаются до 9:00 того же числа.
Хокимият Яккасарайского района презентовал проект реконструкции рынка 16 ноября. Глава администрации Нилуфар Аллабергенова сообщила о переговорах с несколькими потенциальными инвесторами, интересующимся участием в проекте.
Ожидается, что новый торговый комплекс будет включать эскалаторы, пандусы, Wi-Fi-точки, велодорожки и развлекательные объекты. Кроме того, поблизости планируется построить 4-звездочную гостиницу.