O‘zbekistonda “Gazprombank"ning “UnionPay” kartalari ishlamay qoldi. Bu haqda “TASS” nashri xabar berdi.
O‘tgan hafta AQSh Moliya vazirligi “Gazprombank” va yana 50dan ortiq Rossiya banklarini sanksiyalar ro‘yxatiga kiritgandi.
Axborot agentligining o‘z muxbiriga tayanib yozishicha, juma kuni bankomatlarda Rossiya bankining “UnionPay” kartalaridan naqd pul yechib olish hamda do‘konlarda to‘lovlarni amalga oshirish mumkin bo‘lgan mahalliy banklar bunday kartalarga xizmat ko‘rsatishni to‘xtatgan.
Markaziy bank matbuot xizmatining “Spot"ga aniqlik kiritishicha, “Gazprombank"ning “UnionPay” kartalarini bloklash regulyator yoki mahalliy banklar tomonidan emas, balki bevosita to‘lov tizimining o‘zi tomonidan amalga oshirilgan.
Shuningdek, “Spot” bir nechta moliya tashkilotlariga izoh so‘rab murojaat qilgandi, ammo tezkor javob ololmadi.
2022-yildan beri gaz uchun rublda hisob-kitoblarni amalga oshirib kelayotgan “Gazprombank” ilk bor Amerika tomonidan qat’iy cheklovlarga uchradi. Ilgari sanksiyalar ro‘yxatiga faqat bankning top-menejerlari kiritilgan edi va bu uning asosiy faoliyatiga daxl qilmasdi.
“Gazprombank” mijozlarini 21-noyabrdan boshlab xorijdagi “UnionPay” kartalari bilan bog‘liq muammolar yuzaga kelishi mumkinligi haqida ogohlantirgandi. Bunday hollarda bank naqd pullardan foydalanishni tavsiya qilgan.

В Узбекистане перестали работать карты UnionPay «Газпромбанка», сообщает ТАСС. На прошлой неделе Минфин США включил «Газпромбанк» и еще более 50 российских банков в санкционной список.
Информагентство со ссылкой на своего корреспондента пишет, что местные банки, в банкоматах которых еще в пятницу можно было снять наличные с карты UnionPay «Газпромбанка», а также расплатиться через их терминалы в магазинах, перестали обслуживать такие карты.
В пресс-службе Центрального банка Spot уточнили, что блокировка карт UnionPay «Газпромбанка» осуществлена непосредственно платежной системой, а не регулятором или отечественными банками.
Spot также обратился за комментарием в несколько финансовых учреждений, но оперативного ответа получить не удалось.
«Газпромбанк», через который с 2022 года проводятся рублевые расчеты за газ, впервые попал под жесткие американские ограничения. Ранее в санкционный список были включены только топ-менеджеры банка, его основная деятельность не затрагивалась.
В «Газпромбанке» предупреждали клиентов о возможных с 21 ноября проблемах с картами UnionPay за границей. В подобных случаях кредитное учреждение рекомендовало использовать наличные средства.