O‘zbekistonda to‘lov terminallari uchun MCC-kodlari joriy etilmoqda. Markaziy bank bank kartalarining chiqarilishi va muomalada bo‘lishi qoidalari to‘g‘risidagi nizomga kiritilgan tegishli o‘zgartirishlarni tasdiqladi.
MCC-kodi 4ta raqamdan iborat bo‘lib, savdo nuqtalarini sotiladigan tovarlar yoki ko‘rsatiladigan xizmatlar turlari bo‘yicha tasniflashda foydalaniladi. Shuningdek, kod karta orqali to‘lov ma’lumotlarini uzatishda ishlatiladi.
Banklar MCC-kodi orqali to‘lov amalga oshirilgan xaridlar toifasini aniqlaydi — bu ma’lumotlar, masalan, keshbek dasturlarida foydalaniladi. Kodlar Xalqaro standartlashtirish tashkiloti (ISO) tomonidan belgilanadi va asosan “MasterCard”, “Visa” hamda “American Express” kabi xalqaro to‘lov tizimlari tomonidan qo‘llaniladi.
Banklar to‘lov terminalini texnik jihatdan mijozga biriktirishda uning faoliyat turidan kelib chiqib MCC-kodini belgilaydi. Shuningdek, terminal va to‘lov turi, mijozning identifikatsiya ma’lumotlari va to‘lov tizimi operatori qoidalarida belgilangan tegishli ma’lumotlar bank axborot bazasiga kiritiladi.
Mijozning faoliyat turi va tegishli ma’lumotlari o‘zgartirilganda u 3 ish kuni ichida xizmat ko‘rsatuvchi bankni xabardor qilishi kerak. Banklar esa bir ish kuni ichida biriktirilgan terminal ma’lumotlariga o‘zgartirishlar kiritadi.
Oktabr oyida hukumat Turizm qo‘mitasi, Markaziy bank va Raqamli texnologiyalar vazirligiga “Alipay”, “Apple Pay”, “Google Pay”, “Paypal”, “UniPay” xalqaro to‘lov xizmatlarini O‘zbekiston to‘lov tizimlari va xizmatlariga ulash bo‘yicha muzokaralar olib borishni topshirgandi.
Avvalroq “TBC Bank Uzbekistan” to‘lov operatsiyalarini qayta ishlash bo‘yicha o‘z protsessing markazini ishga tushirgani haqida xabar berilgandi.

В Узбекистане вводятся коды MCC для платежных терминалов. Соответствующую поправку в положение о выпуске и обороте банковских карт утвердил Центробанк.
Код MCC состоит из 4 цифр и служит для классификации торговых точек по видам реализуемых товаров или оказываемых услуг. Код используется при передаче информации о платеже по карте.
По коду MCC банки определяют категорию покупки, за которую была проведена оплата — эта информация используется, например, в программах кэшбека. Коды обозначаются Международной организацией по стандартизации (ISO) и используются в первую очередь международными платежными системами — MasterCard, Visa и American Express.
Банки будут присваивать код MCC во время настройки терминала при его закреплении за клиентом. Также в базу данных банка будут вноситься идентификационные данные клиента, вид терминала и принимаемых им платежей, а также информация, требуемая платежной системой.
При смене вида деятельности и (или) другой требуемой банком информации клиент должен оповестить обслуживающий банк в течение 3 рабочих дней. Изменения будут внесены в течение одного рабочего дня.
В октябре Кабмин поручил Комитету по туризму, Центробанку и Минцифры провести переговоры с международными платежными сервисами Alipay, Apple Pay, Google Pay, Paypal, Unipay об их подключении к узбекистанским платежным системам и сервисам.
Ранее Spot писал, что TBC Bank Uzbekistan запустил собственный процессинговый центр для обработки платежных операций.