Markaziy bank 2027-yilga kelib pul o‘tkazmalari hajmi yiliga 10−15% o‘sishini prognoz qilmoqda. Bu haqda 26-noyabr kuni ommaviy axborot vositalari bilan o‘tkazilgan muloqotda Pul-kredit siyosati departamenti rahbari Eldor Zokirov ma’lum qildi, deya xabar berdi “Spot” muxbiri.
Joriy yilning yanvar-sentabr oylarida xorijdan pul o‘tkazmalari hajmi $11,3 mlrdni tashkil etdi. Markaziy bank yil yakunida bu $14,6 mlrdga yetishini kutmoqda, ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 25−30%ga ko‘pdir. Bu esa Rossiyadagi iqtisodiy o‘sish, boshqa mamlakatlardan tranzaksiyalarning ko‘payishi hamda mehnat muhojirlarining ish haqi oshishi bilan izohlanadi.
2025-yilda regulyator pul jo‘natmalari $16,1 mlrdga (o‘sish — 9−11%), 2026-yilda $17,6 mlrdga (9−12%), 2027-yilda esa $19,9 mlrdga (10−15%) yetishini prognoz qilmoqda.
Eldor Zokirov Rossiyada ishchi kuchining taqchilligi ish haqi oshishiga olib kelishini, bu esa o‘zbekistonliklarning pul o‘tkazmalari hajmiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidladi. Shu bilan birga, ish haqi oshishi dollarga nisbatan 100dan yuqori kursda sotilayotgan rubl qiymatining ehtimoliy zaiflashuvini qoplaydi.
markaziy bank, prognoz, pul o'tkazmalari, pul o‘tkazmalari
Bundan tashqari, Pul-kredit siyosati departamenti rahbari o‘zbekistonlik mehnat migrantlarining qurilish sohasidan an’anaviy ravishda ish haqi yuqori bo‘lgan xizmat ko‘rsatish sohasiga o‘tish tendensiyasiga e’tibor qaratdi.
Shuningdek, Markaziy bank mehnat migratsiyasini diversifikatsiya qilish O‘zbekistonga pul tushumlarining sezilarli darajada o‘sishiga olib keladi, deya hisoblamoqda.
Joriy yilning to‘qqiz oylik ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiyaning pul o‘tkazmalarining umumiy hajmidagi ulushi 77%dan oshadi. Tranzaksiyalar eng ko‘p kelib tushadigan beshta davlat qatoriga Qozog‘iston, Janubiy Koreya, AQSh va Turkiya kiradi. Buyuk Britaniya, Polsha va BAAda sezilarli o‘sish kuzatilmoqda.

Центральный банк прогнозирует к 2027 году рост объема денежных переводов на 10−15% в год. Об этом 26 ноября в ходе медиа-диалога заявил руководитель Департамента денежно-кредитной политики Элдор Закиров, передает корреспондент Spot.
В январе-сентябре объем денежных переводов из-за рубежа составил $11,3 млрд. По итогам года Центробанк ожидает поступление $14,6 млрд, что на 25−30% превысит прошлогодний показатель. Так, резкий прирост объясняется экономическим ростом в России, увеличением транзакций из других стран, а также повышением зарплат трудовых мигрантов.
В 2025 году регулятор прогнозирует денежные отправления в $16,1 млрд (рост на 9−11%), в 2026 — $17,6 млрд (9−12%), в 2027 — $19,9 млрд (10−15%).
Элдор Закиров отметил, что дефицит рабочей силы в России приводит к росту зарплат, что положительно влияет на объем денежных переводов узбекистанцев. При этом повышение зарплат компенсирует возможное ослабление курса рубля, который торгуется выше отметки 100 за доллар.
Фото: Центральный банк
Кроме того, глава Департамента денежно-кредитной политики указал на тенденцию перехода узбекистанских трудовых мигрантов из сферы строительства в сектор услуг, где традиционно выше зарплаты.
Также ЦБ считает, что диверсификация трудовой миграции приведет к существенному росту денежных поступлений в Узбекистан.
По данным за девять месяцев нынешнего года доля России в общем объеме денежных транзакций превышает 77%. В пятерку стран, откуда поступают переводы, входят Казахстан, Южная Корея, США и Турция. Значительный рост демонстрируют Великобритания, Польша и ОАЭ.