Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 26-noyabr kuni o‘tkazilgan majlisida bosh vazir o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov 2025-yildan eksportyorlarga beriladigan ba’zi soliq imtiyozlarining bekor qilinishiga izoh berdi. Bu haqda “Gazeta.uz” nashri xabar berdi.
2019-yildan boshlab foyda solig‘i bo‘yicha soliq solinadigan baza tovarlar va xizmatlarni eksportga realizatsiya qilishga to‘g‘ri keladigan foyda qismiga, yagona soliq to‘lovi bo‘yicha esa tovarlarni eksportga realizatsiya qilish hajmiga to‘g‘ri keladigan qismiga qisqartiriladi. Majlisda ko‘rib chiqilgan kelasi yilgi davlat budjeti to‘g‘risidagi qonun loyihasida mazkur normalarni bekor qilish nazarda tutilgan.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Xurram Teshabayev milliy qonunchilikni Jahon savdo tashkiloti qoidalariga muvofiqlashtirish bo‘yicha iyun oyidagi qabul qilingan prezident farmonida eksportchilar uchun foyda va aylanmadan olinadigan soliq imtiyozlarini bekor qilish belgilanganini ta’kidladi.
Uning qayd etishicha, tahlillar mazkur imtiyoz bir qancha korxonalarda eksport sur’atlarining o‘sishida asosiy omillardan biri bo‘lgan, eksport geografiyasining kengayishiga hissa qo‘shgan. Uning bekor qilinishi eksportchi korxonalar faoliyatida ma’lum oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Shu bilan birga, bu choraning qo‘llanilishi aylanma mablag‘larga bo‘lgan ehtiyojning o‘sishiga va bu orqali eksport hajmining pasayishiga olib kelishi mumkin. Uning salbiy oqibatlarini yumshatish uchun bir qator choralar, jumladan, aylanma mablag‘larga bo‘lgan ehtiyoj asosida faktoring xizmatlari bozorini rivojlantirish bo‘yicha ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi Xurram Teshabayev.
Jamshid Qo‘chqorovning qayd etishicha, foyda solig‘i bo‘yicha 2022-yilda 972 mlrd so‘m, 2023-yilda esa 1,1 trln so‘m imtiyoz berilgan. Aylanmadan olinadigan soliq bo‘yicha imtiyozlar nisbatan ancha kam miqdorda berilgan — 2022-yilda 12 mlrd so‘m, o‘tgan yili 14 mlrd so‘m.
“O‘zimning bir fikrimni aytmoqchiman. JST — umuman olganda bir adolatli savdo tizimi. JSTga a’zo bo‘lganlar va a’zo bo‘lmaganlar orasida tengsizlik bor. Ya’ni, agar biz bironta rivojlangan mamlakat bilan savdo-sotiq qiladigan bo‘lsak, ular bizdan o‘zi uchun doimo mo‘tadil yoki qulay bo‘lgan shart-sharoitlarni talab qilish huquqiga ega, bu yerda imtiyozlarni nazarda tutmayapman”, — dedi vazir.
Bosh vazir o‘rinbosari JSTga a’zo ba’zi mamlakatlar hech qaysi davlat uchun qo‘ymagan import bojlarini O‘zbekiston uchun qo‘yganini, tashkilotga a’zo bo‘lish esa boshqa davlatlarga eksportni cheklash chora-tadbirlarini qo‘llashga imkon bermasligini ta’kidladi.
Shuningdek, vazir JSTga qo‘shilish O‘zbekistonga boshqa mamlakatlar bilan adolatli va teng sharoitlarda savdo qilish huquqini berishini qayd etdi.
“Kimdir yo‘qotishi mumkin. Lekin, mening fikrimcha, JST bu — adolatli savdo tartib-tamoyillari. Shuning uchun har bir O‘zbekiston tadbirkori adolatli va ochiq raqobat sharoitida o‘z faoliyatini yuritishni o‘rganishi kerak”, — deya xulosa qildi u.
Shavkat Mirziyoyev avgust oyida tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda JSTga a’zo bo‘lishni “islohotlarning ajralmas qismi” deb ta’kidladi. davlat rahbarining qayd etishicha, proteksionizm O‘zbekistonning rivojlanish imkoniyatlarini cheklaydi.
Sentabr oyida O‘zbekiston 18ta davlat bilan JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralarni yakunlagani xabar qilingandi. Braziliya va Shri-Lanka bilan bozorga kirish bo‘yicha muzokaralarni tugatish to‘g‘risida protokollar imzolandi.
Prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov tashkilotga a’zo bo‘lish uchun ishlab chiqilgan yangi chora-tadbirlar haqida “Spot” muxbiriga so‘zlab berdi. Avvalroq O‘zbekiston Rossiya, Xitoy va YI bilan JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar olib borayotgani haqida ma’lum qilingandi.

Вице-премьер и министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров на заседании Закпалаты Олий Мажлиса 26 ноября прокомментировал планы по отмене налоговых льгот для экспортеров, передает «Газета.uz».
С 2019 года налогооблагаемая база по налогу на прибыль сокращается в части прибыли, приходящейся на реализацию товаров и услуг на экспорт, а по единому налоговому платежу — в части объема реализации товаров на экспорт. Проект закона о госбюджете на 2025 год, рассматриваемый Олий Мажлисом, предусматривает отмену этих норм.
Как отметил замглавы МИПТ Хуррам Тешабаев, упразднить льготы по налогу на прибыль и оборот для экспортеров поручал президент в июньском указе. Отказ от них предусматривается соглашением ВТО по субсидиям и компенсационным мерам.
Тешабаев признал, что льгота «внесла вклад в расширение географии экспорта» и простимулировала его количественное увеличение. Ее отмена может привести к определенным последствиям, отметил чиновник.
В частности, вызванное этим шагом сокращение оборотных средств может привести к снижению объемов экспорта. Для смягчения эффекта и удовлетворения спроса на оборотные средства будут приниматься меры — например, развитие факторинговых услуг.
По словам Кучкарова, благодаря льготам по налогу на прибыль в распоряжении экспортеров осталось 972 млрд сумов в 2022 и 1,1 трлн сумов — в 2023 году. Объем льгот по налогу с оборота составил 12 млрд и 14 млрд сумов соответственно.
«Я хотел бы высказать свое мнение: ВТО — в целом справедливая торговая система. Между странами, которые являются членами ВТО, и теми, кто не является, есть неравенство. Если мы торгуем с развитой страной, она имеет право требовать от нас благоприятных условий для себя, я не имею в виду какие-либо льготы», — заявил вице-премьер.
Сейчас некоторые страны-члены ВТО ввели для Узбекистана импортные пошлины, не применяемые к другим странам. Участие республики в организации не позволило бы другим государствам в одностороннем порядке ограничивать экспорт, отметил Кучкаров.
Как ожидают в правительстве, присоединение к ВТО позволит Узбекистану торговать с зарубежными рынками на равных и справедливых условиях. Так как большинство стран мира входят в организацию, Узбекистан также должен стать ее членом для равноправной торговли с ними.
«Кто-то может потерпеть убытки, но, на мой взгляд, ВТО — это система справедливых торговых принципов. Поэтому каждый узбекский предприниматель должен научиться работать в условиях справедливой и открытой конкуренции», — отметил Кучкаров.
21 государство — Франция, Италия, США, Израиль и другие — выразило поддержку Узбекистану во вступлении в ВТО. Сейчас ведутся переговоры по этому вопросу с Россией, Великобританией, Китаем и рядом других стран.
Ранее Spot писал, что президент предложил создать парламентскую комиссию для гармонизации законов Узбекистана с нормами ВТО.