Tadbirkor Jahongir Ortiqxo‘jayev O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishida mamlakat uchun ochiladigan imkoniyatlarni ko‘rish kerakligini ta’kidladi. U bu haqda 29-noyabr kuni “Toshkent yoshlarni sevadi” oyligi doirasida o‘tkazilgan yoshlar tadbirkorligi yo‘nalishidagi ochiq muloqotda qayd etdi.
“JSTga qo‘shilish natijasida chetdan sifatli va arzon mahsulotlar kirib kelsa, mahalliy tadbirkorlar „sinib ketadi“ degan prognozlar qanchalik o‘rinli?” degan savolga tadbirkor “bu noo‘rin qo‘rquv deya” javob berdi.
“Masalan, tashkilotga a’zo davlat — AQShga yangi rahbar — Tramp kelyapti. U Meksika bilan Kanadaga bojni 25%ga, Xitoyga 10%ga oshirmoqchi. Bu esa JST qoidalariga ziddir. Ya’ni, bitta rahbar almashishi bilan savdo tashkiloti qonun-qoidalarini o‘zgartirishning imkoni yo‘q. Buni nima uchun qilyapti? Bu orqali Amerika bozorini qaysidir mahsulotlardan himoya qilmoqchi. Ya’ni, JStga kirdik, degani butun ishlab chiqaruvchilarni himoyasiz qoldirish, davlat o‘zining ishlab chiqarish strategiyasiga ega korxonalarini og‘ir ahvolga tashlab qo‘yadi, degani emas. <...> Qo‘rqish asossiz”, — dedi tadbirkor.
Ortiqxo‘jayev O‘zbekistondagi ko‘pgina korxonalar JSTning har qanday talablariga javob bera oladigan mahsulot ishlab chiqarish imkoniyatiga egaligini ta’kidladi. “Katta bir zarar yoki qo‘rqinchli hodisa yuz beradi deb o‘ylamayman”, dedi u.
Shuningdek, tadbirkor tashkilotga qo‘shilish mamlakatda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni xorijiy davlatlarga ham yetkazib berish, qulay tarzda olib kirishga yordam berishini ta’kidladi.
“Biz importdan emas, bizga ochilayotgan boshqa davlatlarga xursand bo‘lishimiz kerak. Ya’ni, bizning mahsulotlarimizni boshqa davlatlarga ham sotish imkoniyatlarimiz ko‘payadi. Tanganing ikkinchi tomoni bor. Hamma biz yutqazamiz, deb o‘ylashi mumkin, lekin yutadigan joylarimiz ham ko‘p. <...> Va faqat sifat oshadi, xalqqa va davlatga foyda keltiradi”, — deya xulosa qildi Jahongir Ortiqxo‘jayev.
Avvalroq prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov Xitoy bilan tashkilotga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar yakunlanganini ma’lum qilgandi. Natijada mamlakat O‘zbekistonni qo‘llab-quvvatlagan 22-davlat bo‘ldi.
Avvalroq bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov eksportyorlarga beriladigan ayrim soliq imtiyozlarining bekor qilinishi JSTga a’zo bo‘lish bilan bog‘liqligini qayd etgandi.

Джахонгир Артыкходжаев прокомментировал намерение Узбекистана стать членом Всемирной торговой организации (ВТО). Об этом 29 ноября он поделился на открытой встрече с молодыми предпринимателями, организованной в рамках месячника «Ташкент любит молодежь».
Отвечая на вопрос о том, насколько оправданы опасения, что вступление в ВТО приведет к проникновению на местный рынок качественных и дешевых иностранных товаров, которые могут «сломить» местных предпринимателей, Артыкходжаев сказал, что это «неуместный страх».
«Например, в государстве-члене ВТО — США — к власти приходит новый лидер — Дональд Трамп. Он намерен повысить пошлины на товары из Мексики и Канады на 25%, а на китайскую продукцию на 10% (Трамп написал об этом 26 ноября — прим. Spot). Это противоречит правилам ВТО. Но почему он это делает? Чтобы защитить американский рынок от определенных товаров», — заявил он.
Бизнес добавил, что «бояться не стоит». Артыкходжаев отметил, что многие предприятия Узбекистана имеют возможность производить продукцию, отвечающую любым требованиям ВТО. «Я не думаю, что будет какой-либо серьезный ущерб или что-то страшное», — сказал он.
Предприниматель также подчеркнул, что вступление в ВТО облегчит экспорт узбекской продукции на зарубежные рынки.
«Мы должны радоваться не тому, что к нам придет импорт, а тому, что нам открываются другие рынки. То есть мы получаем больше возможностей продавать наши товары в другие страны. У монеты есть две стороны. Многие считают, что мы только проиграем, но на самом деле у нас много преимуществ. <...> А качество товаров будет только расти, что принесет пользу и народу, и государству», — заключил он.