O‘zbekistonlik tikuvchi va tadbirkor Dilorom Yo‘ldosheva 2024-yilgi dunyoning ilhomlantiruvchi va nufuzli ayollarini o‘z ichiga olgan “BBC 100 Women” ro‘yxatiga kiritildi.
Ikki yil oldin Dilorom o‘rim-yig‘im vaqtida baxtsiz hodisa sabab ikkita oyog‘idan ayrilgan. Shunga qaramay, u o‘zining tikuvchilik biznesini ochib, tadbirkorlik va resurslarni boshqarish asoslarini o‘zlashtirib olgan
Qisqa vaqt ichida Yo‘ldosheva 40dan ortiq ayolga tikuvchilikni o‘rgatdi, ishchi va maktab o‘quvchilari uchun kiyim-kechak ishlab chiqarish bo‘yicha shartnomalar tuzdi.
Bugungi kunda Dilorom tomonidan yo‘lga qo‘yilgan biznes uning o‘zi uchun ham, u yangi kasbni egallashga yordam bergan o‘nlab ayollar uchun ham daromad keltiradi.
Ro‘yxatga aktrisa Sheron Stoun, vizajist oliviya Makvey, reproduktiv huquqlar himoyachisi Amanda Zurovski, Britaniyaning konservativ partiyasi yetakchisi Kemi Badenok va boshqa ko‘plab soha vakillari ham kiritilgan. To‘liq ro‘yxat bilan havola orqali tanishish mumkin.
Avvalroq Koreya ishtirokida Nukusda qiymati $38 mlnlik ayollar o‘quv markazi tashkil etilishi haqida xabar berilgandi.

Дилором Юлдошева, портниха и предпринимательница из Узбекистана, включена в список BBC 100 Women, в который вошли вдохновляющие и влиятельные женщины со всего мира за 2024 год.
Два года назад Дилором потеряла обе ноги в результате несчастного случая на уборке урожая. Несмотря на трагедию, она начала новый этап жизни, открыв собственный швейный бизнес. За короткий срок Юлдошева обучила более 40 женщин швейному делу и заключила контракты на пошив униформы для рабочих и школьников.
Сегодня бизнес Дилором обеспечивает доход как для нее самой, так и для десятков женщин, которым она помогла освоить новую профессию.
В список также вошли актриса Шэрон Стоун, визажистка Оливия Маквей, защитница репродуктивных прав Аманда Зуравски, лидер британской консервативной партии Кеми Баденок и многие другие представительницы различных сфер деятельности.
С полным списком можно ознакомиться по ссылке.
Ранее Spot писал, что выпускницы курсов WeFinTech смогут получить гранты на развитие бизнеса до $500 по программе WeGrant.