Avvalroq Shavkat Mirziyoyev avtomobil sanoatida keyingi yilgi vazifalar taqdimoti bilan tanishgani haqida xabar berilgandi.
“O‘zavtosanoat” boshqaruvi raisi Ulug‘bek Rozuqulov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida viloyatlardagi 1 299ta mahalliy sanoat korxonasini xatlovdan o‘tkazish uchun 128 nafar kishidan iborat 16ta ishchi guruhi tashkil etilganini ma’lum qildi.
Natijada 79ta korxona bir yilda qariyb $162 mlnlik importni tejovchi mahsulot ishlab chiqarishga yo‘naltirilib, ularga 700ga yaqin detallarni mahalliylashtirish topshirildi. Viloyatlarda imkoniyat yuqori ekanligi, bu orqali avtomobilsozlik korxonalari bo‘yicha importni kamaytirish mumkinligi qayd etildi.
Xususan, Rozuqulov “O‘zavtosanoat” elektrotexnika mahsulotlari, metall buyumlar hamda sun’iy charm kabi yo‘nalishlarning offtake-shartnomalariga tayyorligini bildirdi, bu importni yiliga $500 mlnga qisqartirish imkonini beradi.
“Yig‘ilishda tannarxni pasaytirish masalasi ham jiddiy muhokama qilindi. Bu yilning o‘zida 2,5 trln so‘mga yaqin turli yo‘nalishlar bo‘yicha tannarxni kamaytirish imkoniyatimiz mavjudligi haqida hisobot berdik. Detallarni mahalliylashtirish, alternativ yetkazib beruvchi korxonalarni jalb qilish hamda marshrutlarni takomillashtirish va ishlab chiqarishda xarajatlarni optimallashtirish yuzasidan erishiladigan natijalar ko‘rib chiqildi”, — dedi u.
Bundan tashqari, “O‘zavtosanoat” rahbari keyingi yilda Ozarbayjonda zavod ishga tushirish rejalashtirilganini qayd etdi. Bu orqali eksport salohiyatini oshirish mumkin. Bundan tashqari, joriy yilda birinchi marta Mo‘g‘uliston va Gruziyaga avtomobil eksporti amalga oshirildi.
Taqdimotda davlat rahbari ish joylarini tashkillashtirish masalasini yangi yondashuv asosida ko‘rib chiqishni topshirdi. Ishlab chiqarish korxonalari, butlovchi qismlarni yetkazib beruvchilar bilan birga, oddiy joylarda ham texnik xizmatlarni ko‘rsatuvchi korxonalarni jalb qilish, qo‘shimcha ish o‘rinlarini yaratish masalasi ko‘rib chiqildi.
“Hozirgi paytda 2030-yilgacha bo‘lgan dastur taqdimotini qildik. Bevosita va bilvosita mashinasozlikka aloqador korxonalarda 1 mlngacha ish joylarini ta’minlab berishni maqsad qilganmiz”, — dedi Ulug‘bek Rozuqulov.
Rivojlanish strategiyasi doirasida kompaniya xorijiy avtomobilsozlik tajribasini o‘rganib, o‘z imkoniyatlarini hisob-kitob qilish orqali “Boston Consulting Group” (BSG) kompaniyasi bilan ishlashishni boshlagan. Bunda strategiyani yangilash va barcha omillar asosida takliflarni ishlab chiqarish belgilangan. Rozuqulov ikki oy ichida natijasi ma’lum qilinishini bildirdi.
Shuningdek, avtomobilsozlikda foydalanilmayotgan rezervlar katta ekanligi, prezident bu rezervlarni potensial ishlatish vazifasini topshirgani qayd etildi.
Avvalroq 2025-yilda O‘zbekistonda avtomobil eksportini $700 mlnga yetkazish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, 5 декабря президент ознакомился с презентацией, посвященной приоритетным задачам в автомобильной промышленности на следующий год. Цены на электрокары BYD могут снизиться в 2025 году.
Председатель правления «Узавтосаноат» Улугбек Розукулов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал, что для развития программы локализации созданы 16 рабочих групп для изучения возможностей 1299 предприятий, расположенных в областях страны.
В результате отобраны 79 предприятий, которые готовы производить около 700 импортозамещающих компонентов на $162 млн. Потенциал выпуска в регионах большой, что позволит значительно снизить объем импорта в автопроме, отметил он.
«Узавтосаноат» является крупным импортером электротехнической продукции, металлических изделий, искусственной кожи. Розукулов выразил готовность к offtake-контрактам, что поможет снизить импорт на $500 млн в год.
«На совещании у президента обсуждался вопрос снижения себестоимости. Мы сообщили о возможности снижения в этом году себестоимости по всем направлениям примерно на 2,5 трлн сумов. Это включает в себя локализацию выпуска деталей, привлечение альтернативных поставщиков, оптимизацию логистических маршрутов и производственных расходов», — поделился он.
Кроме того, в 2025 году «Узавтосаноат» планирует запустить автозавод в Азербайджане, что позволит повысить экспортный потенциал. Также впервые отечественные автомобили были экспортированы в Грузию и Монголию.
автомобили, локализация, узавтосаноат, улугбек розукулов
Фото: O’zbekiston 24 / Youtube
Президент поручил изменить подход к формированию рабочих мест в автопроме, который раньше касался только предприятий, производящих конечную продукцию или импортозамещающие детали. Розукулов рассказал о планах привлечь компании, оказывающие технический сервис, и обсудить с ними условия для создания рабочих мест в регионах страны.
«Также мы презентовали программу развития до 2030 года, которая предусматривает создание 1 млн рабочих мест, напрямую и косвенно связанных с автомобильной промышленностью», — заявил Розукулов.
По его словам, программа развития автопрома учитывает международный опыт и исходит из нынешних реалий рынка. Госкомпания привлекла к ее разработке консалтинговую компанию Boston Consulting Group (BSG). В течение 2,5 месяцев Розукулов обещал представить результаты.
В свою очередь, глава «Узавтосаноат» признал наличие больших незадействованных возможностей и резервов в сфере автопрома. Президент поручил использовать резервы и потенциал, добавил он.
Как писал Spot, президент поручил освоить производство комплектующих и запчастей для электромобилей.