30 mingga yaqin holatda elektr energiyasini behuda sarflashning oldi olindi. Bu haqda “O‘zenergoinspeksiya” matbuot xizmati xabar berdi.
Inspeksiya va Bosh prokurotura tomonidan mamlakatda energiya resurslarini behuda sarflashning oldini olish va unga barham berish bo‘yicha nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Bunda dehqon bozorlari, savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari hamda boshqa obyektlar o‘rganildi. Aniqlangan 30 mingga yaqin holat natijasida oyiga 4 mln kVt⋅soat elektr energiyasi iqtisod qilindi.
Energiya resurslarini behuda sarflashda ifodalangan huquqbuzarlikni sodir etgan 2 996 nafar mansabdor shaxsga nisbatan ma’muriy bayonnomalar rasmiylashtirilib, hujjatlar ko‘rib chiqish uchun sudlarga yuborilgan.
Ushbu tadbirlardan ko‘zlangan asosiy maqsad aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini tabiiy gaz hamda elektr energiyasi bilan barqaror ta’minlashdan iborat ekanligi qayd etilgan.
Dekabr oyi boshida Toshkentda energiya resurslaridan nooqilona foydalanishga qarshi reydlar o‘tkazila boshlandi. Kunduz kuni elektr energiyasidan asossiz foydalangan tadbirkorlarga isrofgarchilikka yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan ogohlantirishlar berildi. Ikki kunda poytaxtda jami 264ta bu kabi holat aniqlangan.
Joriy yilning avgust oyida prezident tomonidan imzolangan qonun bilan energiya tejash sohasidagi qoidabuzarliklar uchun javobgarlik belgilangan. Elektr yoritgichlarni me’yoridan ortiq, ishlab chiqarish zaruriyatisiz, kunning yorug‘ davrida maqsadsiz foydalanish uchun jarima miqdori elektr narxining 50%ini tashkil etadi.
Avvalroq Andijonda navbatlarga sabab bo‘layotgan AYQShlarga chora ko‘rilgani haqida xabar berilgandi.

В Узбекистане выявили 30 тыс. случаев расточительного расходования электроэнергии в дневное время суток, сообщает «Узэнергоинспекция». В результате за месяц удалось сэкономить 4 млн кВт/ч электричества.
Рейды по предотвращению и устранению нерационального использования энергоресурсов проводятся «Узэнергоинспекцией» при Кабмине совместно с Генеральной прокуратурой. В частности, принимаются превентивные меры по предотвращению расточительства энергоресурсов на фермерских рынках, в торговых и сервисных точках и других объектах.
На 2996 должностных лиц, обвиненных в расточительном расходовании электроэнергии, составили административные протоколы, передав их дела на рассмотрение в суд.
В «Узэнергоинспекции» подчеркнули, что основной целью проведения рейдов по предприятиям является «стабильное обеспечение населения и отраслей экономики природным газом и электроэнергией».
Рейды по экономии энергоресурсов
В начале декабря в Ташкенте провели рейды по бизнесу против расточительного расходования энергоресурсов. В ходе проверок были обнаружены объекты, которые без необходимости освещали помещения или рекламные конструкции в дневное время.
За два дня проверок составлено 264 административных протокола. В случае отказа предпринимателей подписывать документы, их объекты обещали отключить от электрической сети. Также нарушителям грозит штраф до 15 БРВ (5,55 млн сумов).
Ответственный секретарь прокуратуры Мирабадского района заявил, что главная цель рейдов — «обеспечить стабильную подачу электроэнергии и предотвратить ее нерациональное использование».
Основатель сети Giotto Кемаль Кая рассказал Spot о проверке своего заведения в Яккасарайском районе, в результате которого был составлен протокол по 100 статье Кодекса об административной ответственности.
Кроме того, «Узэнергоинспекция» проводит вечерние рейды по экономии электроэнергии в каждом регионе республики. На фоне похолодания ведомство просило бизнес использовать энергию «как можно экономнее».