Texnopark direksiyasi Ohangaron tumanidagi Ohangaron va Alisher Navoiy massivlari hududidagi qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yerlarni doimiy foydalanishga oladi. Ularning umumiy maydoni 106 gektarni tashkil etadi.
Buyurtmachiga yangi hududlardagi muhandislik kommunikatsiyalarini o‘z mablag‘lari hisobidan qayta tashkil etish ishlari topshirildi.
Bundan tashqari, u arxitekturaviy loyihalash bo‘yicha topshiriqlarni ishlab chiqish uchun buyurtmalarni joylashtirishi lozim bo‘ladi.
“Eltech Industrial” prezidentning yanvardagi qaroriga ko‘ra “Ohangaron Tech Industrial” parki negizida tashkil etilgan.
Majmua mis va nodir metallarni qayta ishlash hamda elektrotexnika ishlab chiqarish bo‘yicha yangi loyihalarni joylashtirish uchun 214 gektarga kengaytirilishi rejalashtirilgan.
Ayni shu farmon bilan O‘zbekistonga televizor, muzlatgich, konditsioner, radiator va boshqa ayrim elektr jihozlarini olib kirish cheklandi.
Bunda ishlab chiqaruvchi yoki rasmiy dilerning vakolatli servis markazlari mavjud bo‘lishi majburiy qilib belgilandi.
Texnoparkning bosh rejasiga ko‘ra, u 19ta lotga bo‘linadi, shundan 15tasi onlayn-auksion orqali sotiladi. Uchta uchastkada qurilish ishlari, qolganlari bo‘yicha tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.

Хокимият Ташкентской области сообщил о выделении технопарку Eltech Industrial двух участков земли. Глава региона Зоир Мирзаев подписал соответствующее решение 16 декабря.
Дирекция технопарка получит в постоянное пользование земли несельскохозяйственного назначения на территории массивов Ахангаран и Алишер Навои в Ахангаранском районе. Их общая площадь составит 106 гектар.
Заказчику поручено организовать работы по реорганизации инженерных коммуникаций на новых участках за счет собственных средств. Также он должен будет разместить заказы на разработку заданий по архитектурному проектированию.
Eltech Industrial был создан на базе парка Ohangaron Tech Industrial согласно январскому постановлению президента. Комплекс планируется расширить на 214 га для размещения новых проектов по переработки меди и редкоземельных металлов, а также производству электротехники.
Тем же указом был ограничен ввоз в Узбекистан телевизоров, холодильников, кондиционеров, радиаторов и некоторых других электроприборов. Стало обязательным наличие уполномоченных сервисных центров у производителя или официального дилера.
Генеральный план технопарка предусматривает его разделение на 19 лотов, из которых 15 реализованы через онлайн-аукцион. На трех участках уже ведутся строительные работы, по оставшимся идет подготовка.
Ранее Spot писал о строительстве в Eltech Industrial двух предприятий по производству кабельной продукции.