Janubiy Koreya milliy temir yo‘l korporatsiyasi (Korail) O‘zbekistonda yuqori tezlikdagi temir yo‘l qurilishining texnik-iqtisodiy asoslashi bilan shug‘ullanadi. Bu haqda “Yonhab” nashri xabar berdi.
Toshkent va Samarqand o‘rtasidagi yangi tezyurar temir yo‘l qurilishi loyihasi Janubiy Koreya Eksimbankining Iqtisodiy hamkorlik jamg‘armasi (EDCF) hisobidan moliyalashtiriladi.
Texnik-iqtisodiy asoslash ishlari 15 oy, ya’ni 2026-yilning mart oyigacha davom etadi. “Korail”, shuningdek, “Saman” va “Dongmeong Technology Corporation” kompaniyalaridan iborat “K-Rail” jamoasi jarayonni olib boradi.
Loyiha doirasida joylarda tadqiqotlar, kelajakdagi transport talabiga bo‘lgan prognozlar, infratuzilmaning asosiy rejasini ishlab chiqish, qurilish qiymatini hisoblash va iqtisodiy samaradorlikni tahlil qilish amalga oshiriladi. Shuningdek, mahalliy mutaxassislarni o‘qitish ko‘zda tutilgan.
Joriy yilning sentabr oyida prezident Toshkent-Samarqand hamda Samarqand-Navoiy-Buxoro yo‘nalishlarida tezyurar poyezdlar uchun yangi temir yo‘l qurish loyihalari amalga oshirilishini ma’lum qildi.
Dekabrga kelib Turkiyaning “Rönesans holding” kompaniyasi mazkur tezyurar temir yo‘lni qurishda ishtirok etishga qiziqish bildirdi. Qatarning “Power International Holding” kompaniyasi esa loyihaga mablag‘ ajratmoqchi ekanligi xabar berildi.
Avvalroq Toshkent va Xojikent oralig‘idagi temir yo‘lga tutash maydonlar renovatsiya dasturiga kiritilishi ma’lum qilingandi. Prezident bu yo‘nalishdagi egri qismlarni to‘g‘rilab qayta qurish orqali kunlik ekspress poyezdlar qatnovini ko‘paytirishni topshirdi.

Южнокорейская национальная железнодорожная корпорация (KORAIL), компании Saman и Dongmyeong Technology Corporation займутся технико-экономическим обоснованием строительства высокоскоростной железной дороги в Узбекистане. Об этом сообщает новостное издание Yonhab.
Новая высокоскоростная железная дорога будет проведена между Ташкентом и Самаркандом. Проект финансируется за счет фонда экономического сотрудничества (EDCF) Эксимбанка Южной Кореи.
Работы по ТЭО продлятся 15 месяцев и завершатся в марте 2026 года. В рамках проекта будут проведены полевые исследования, прогноз будущего транспортного спроса, разработка базового плана инфраструктуры, расчет стоимости строительства и анализ экономической эффективности. Также предусмотрено обучение местных специалистов.
Скоростная ж/д Ташкент — Самарканд
О планах построить отдельную ветку для высокоскоростного движения рассказал первый замглавы «Узбекистон темир йуллари» в ноябре 2023 года. По его словам, нынешней инфраструктуры недостаточно для растущего объема пассажирских и грузовых перевозок.
Шавкат Мирзиёев анонсировал строительство скоростных железнодорожных магистралей на сентябрьском заседании управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций в Самарканде. Они пройдут по маршрутам Ташкент — Самарканд и Самарканд — Навои — Бухара. К строительству может быть привлечена турецкая группа Rönesans Holding.