LexAI qonunchilik moddalariga havolalar taqdim etish, masalalarni tahlil qilish va aniqlashtirishni taklif qilish imkoniyatiga ega.
Adliya vaziri Akbar Toshqulov mahsulotning yaratilishi “tarixiy voqea” ekanini ta’kidladi.
Taqdimot paytida adliya vaziri Akbar Toshqulov botga savol berdi: “Hozir kechqurun soat 18:15, biz hali ham ishdamiz. Bizning bu harakatimiz qonuniymi?” Chat-bot Mehnat kodeksining 139-moddasiga havola qilib javob berdi va keyingi masalani ko‘rib chiqishni taklif etdi: Ish vaqtidan tashqari bajarilgan mehnat uchun qanday kompensatsiya ko‘zda tutilgan?
LexAI funksiyalari orasida quyidailar bor:
• 24/7 fhuquqiy savollarga javob berish;
• ovozli so‘rovlar bilan ishlash;
• so‘rovlar tarixini saqlash;
• ma’lumotlar bazasini muntazam yangilab borish.
Hozirgi vaqtda chat-bot “savol-javob” funksiyasini qo‘llab-quvvatlaydi. Sun’iy intellekt so‘rovlarni tahlil qilish, qonunchilik hujjatlarining tegishli moddalariga havolalarni taqdim etish va aniqlashtiruvchi savollarni taklif qilishga o‘rgatilgan.
Tizimga o‘rnatilgan “Google Tarjimon” so‘rov va javoblarni istalgan tilga tarjima qilish imkoniyatini beradi, biroq bu tarjimalar rasmiy hisoblanmaydi.
Kelgusida platformaga shartnomalar, arizalar va boshqa hujjatlar shablonlarini avtomatlashtirilgan tarzda ishlab chiqish uchun alohida konstruktor joriy etiladi.
Platforma hozircha huquqshunos-mutaxassislar sinovidan o‘tmoqda, yaqin vaqtda keng omma uchun ochiladi.
Ushbu bosqichda u ekspertlar va maxsus vaucher egalari tomonidan sinovdan o‘tkaziladi, ular platformadan 1-yanvargacha bepul foydalanishlari mumkin. Chunki tizimdagi har bir so‘rov pulli bo‘ladi va hozirda foydalanuvchilar uchun mavjud obuna variantlari ishlab chiqilmoqda.

Министерство юстиции объявило о запуске платформы LexAI — чат-бота на базе искусственного интеллекта, который поможет находить ответы на правовые вопросы. Презентация платформы состоялась 21 декабря.
Чат-бот работает на основе данных из Национальной базы законодательства Lex.uz, которая содержит более 48 тыс. документов, включая 34 тыс. действующих нормативных актов.
LexAI способен предоставлять ссылки на статьи законодательства, анализировать вопросы и предлагать уточнения.
Министр юстиции Акбар Ташкулов отметил, что создание продукта является «историческим событием».
На презентации министр юстиции Акбар Ташкулов задал боту вопрос: «Сейчас 18:15 вечера, мы все еще на работе. Является ли наше действие законным?». Чат-бот ответил, сославшись на 139-ю статью Трудового кодекса, и предложил рассмотреть следующий вопрос: Какая предусмотрена компенсация за сверхурочную работу?
Среди функций LexAI:
• ответы на правовые вопросы 24/7;
• работа с голосовыми запросами;
• хранение истории запросов;
• регулярное обновление базы данных;
На данный момент чат-бот поддерживает функцию «вопрос-ответ». ИИ обучен анализировать запросы и предоставлять ссылки на соответствующие статьи законодательства, а также предлагать уточняющие вопросы. Встроенный «Google Переводчик» позволяет переводить запросы и ответы на любой язык, однако эти переводы не являются официальными.
В будущем на платформе будет внедрен отдельный конструктор для автоматизированной разработки шаблонов договоров, заявлений и других документов.
Чат-бот пока доступен для использования только узкому кругу специалистов.
искусственный интелект, минюст, чат-бот
На данном этапе он будет протестирован экспертами и обладателями специальных ваучеров, которые смогут пользоваться платформой бесплатно до 1 января. Это связано с тем, что каждый запрос в системе будет платным, и сейчас прорабатываются варианты доступной подписки для пользователей.
Полный доступ для широкой аудитории запланирован после завершения проверки. С LexAI можно ознакомиться по ссылке.
Ранее Spot писал, что OpenAI анонсировала следующее семейство «рассуждающих» моделей — o3 и o3 mini.