O‘zbekiston yanvar-noyabr oylarida 3,8 mln dona mobil telefon import qilgan. Bu haqda Statistika agentligi xabar berdi.
Yetkazib berish hajmi 2023-yilning butun ko‘rsatkichidan oshib ketdi — o‘sha paytda 3,4 mn qurilma import qilingandi.
Bunda ularning qiymati ham sezilarli darajada yuqori bo‘lgan — $240 mlnga nisbatan $346,5 mlnni tashkil etgan.
Telefonlarning asosiy yetkazib beruvchisi Xitoy bo‘lib qolmoqda, undan o‘n bir oy ichida 3,1 mln qurilma import qilingan. Ulardan 1 mlnga yaqini kuzning uch oyiga to‘g‘ri keldi.
Ikkinchi o‘rinni 535,5 ming telefon bilan Vetnam egalladi, shundan 130 mingtasi kuzda olib kirildi. Taqqoslash uchun, avgust oyida 66 mingdan ortiq Vetnam apparati import qilingan edi.
Uchinchi o‘rinda Hindiston turibdi — 110,7 ming qurilma, ularning 40,4 mingtasi so‘nggi uch oy ichida import qilingan.
Shuningdek, Gonkongdan import keskin oshdi — sentabrdan noyabrgacha 36,2 ming dona qurilma keltirilgan bo‘lib, bu oldingi sakkiz oydagi 7 ming donadan ancha ko‘p. Boshqa mamlakatlarga esa jami 5 mingdan sal ko‘proq qurilma to‘g‘ri keldi.
2023-yilda mobil telefonlar importining 90%dan ko‘prog‘i Xitoydan kelgan mahsulotlar hisobiga to‘g‘ri keldi. Uchlikka Vyetnam va Hindiston ham kirdi. Biroq, BAA orqali amalga oshirilgan yetkazib berishlar keskin kamayib, yil oxiriga kelib deyarli to‘xtab qoldi.

Узбекистан с января по ноябрь импортировал 3,8 млн мобильных телефонов, сообщило Агентство статистики.
Объем поставок превысил показатель за весь 2023 год — тогда было ввезено 3,4 млн аппаратов. При этом их стоимость также была заметно выше — $346,5 млн против $240 млн.
Главным поставщиком телефонов остается Китай, из которого за одиннадцать месяцев ввезли 3,1 млн устройств. Из них около 1 млн пришлось на три осенних месяца.
Второе место занимает Вьетнам с 535,5 тыс. телефонов, включая 130 тысяч осенью. Для сравнения, в августе было ввезено более 66 тыс. вьетнамских аппаратов. Замыкает топ-3 Индия — 110,7 тыс. устройств, из которых 40,4 тыс. импортировали за последние три месяца.
Также резко увеличился импорт из Гонконга — 36,2 тыс. аппаратов с сентября по ноябрь против 7 тыс. за предыдущие восемь месяцев. На другие страны совокупно пришлось чуть более 5 тыс. устройств.
«Белый» импорт мобильных аппаратов за 2023 год более чем на 90% обеспечивался поставками из КНР. В топ-3 также вошли Вьетнам и Индия, в то время как поставки через ОАЭ резко упали и к концу года практически остановились.