Nurafshon va Angrenda Xitoy investorlari ishtirokida bir nechta yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Toshkent viloyati hokimligi ma’lum qildi.
Nurafshon hokimligi vakillari Chjetszyan provinsiyasida “Extol Global Capital Pte. Ltd” kompaniyasi hamda boshqa investorlar bilan muzokaralar o‘tkazdi. Muzokara yakunlariga ko‘ra, $106 mln miqdoridagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Xususan, shaharda $12,5 mlnlik qurilish materiallari klasterini tashkil etish rejalashtirilgan. Yana bir loyiha kosmetika ishlab chiqarish zavodini ochishni nazarda tutadi.
Bundan tashqari, Xitoy kompaniyalari Nurafshon Business City markazida ko‘p xonadonli turar-joy majmuasi, mehmonxona va restoran qurish niyatini bildirmoqda. Loyihalarning amalga oshirilishi natijasida 2 mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratilishi kutilmoqda.
Angren erkin iqtisodiy zonasida Xitoy sarmoyasi ishtirokida yana bir nechta ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirish rejalashtirilgan. Shahar hokimi Alisher Raimov Xunan, Anxoy, Shandun va Guandun viloyatlaridan kelgan tadbirkorlar bilan uchrashdi.
Nurafshon tomoni “Anhui Jinpeng Energy Saving Technology”, “Infy Power” va “Xintay” kompaniyalari bilan memorandumlar imzoladilar.
Kompaniyalar mebel, eshik va derazalar, suv filtrlari, quyosh fotoelektrik panellari va akkumulyator tizimlari, shuningdek, avtomobil ehtiyot qismlari ishlab chiqarishni tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Avvalroq “Spot” Xitoy “Eksimbank"i O‘zbekistonga irrigatsiya ishlari uchun $220 mln ajratgani haqida yozgandi.
Kreditlar hisobidan 4ta viloyatda sug‘orish infratuzilmasini rekonstruksiya qilish rejalashtirilgan.

В Нурафшане и Ангрене планируется реализовать несколько новых инвестиционных проектов с участием китайских инвесторов. Об этом сообщили в хокимияте Ташкентской области.
Делегация местных властей Нурафшана провела переговоры с представителями компании Extol Global Capital Pte. Ltd и другими инвесторами в провинции Чжэцзян. По их итогам были достигнуты договоренности о реализации проектов оценочной стоимостью $106 млн.
Так, в городе планируется создать кластер строительных материалов за $12,5 млн. Еще один проект предполагает открытие завода по производству косметики.
Кроме того, китайские компании намереваются построить многоквартирный жилой комплекс, гостиницу и ресторан в центре Nurafshon Business City. Ожидается, что реализация проектов позволит создать свыше 2 тыс. новых рабочих мест.
Еще несколько производственных проектов с китайскими инвестициями планируется реализовать в свободной экономической зоне Ангрена. Хоким города Алишер Раимов повстречался с предпринимателями из провинций Хунань, Аньхой, Шаньдун и Гуандун.
Гости подписали меморандумы с компаниями Anhui Jinpeng Energy Saving Technology, Infy Power и Xintay. Планируется организовать производства мебели, окон и дверей, фильтров для воды, солнечных фотопанелей и аккумуляторных систем, а также автомобильных запчастей.