2024-yilda Norvegiyada sotilgan barcha yangi avtomobillarning 89%i to‘liq elektr quvvatiga ega bo‘lgan, deya xabar bermoqda “Reuters” nashri.
Masalan, 2023-yilda bu ko‘rsatkich 82,4%ni tashkil etgan. Eng ko‘p sotuvchilar orasida “Tesla”, “Volkswagen” va “Toyota” bor. Xitoy elektromobillari yangi avtomobil bozorining taxminan 10%ini egallagan.
Norvegiya neft qazib oluvchi davlat sifatidagi maqomiga qaramay, soliq imtiyozlari va ichki yonuv dvigatelli (ICE) avtomobillar uchun yuqori to’lovlar orqali elektr transport vositalariga otishni muvaffaqiyatli ragbatlantirdi.
Elektromobillar xaridorlari QQS va boshqa bir qator soliqlarni to‘lashdan ozod qilingan, bu esa bunday avtomobillarni arzonroq qiladi.
2023-yilda rag‘batlantirish qisman bekor qilinganiga qaramay, qirollikda elektromobillarni qo‘llab-quvvatlash ko‘p yillar davomida barqarorligicha qolmoqda.
Norvegiyada kuchli avtomobil ishlab chiqaruvchi lobbi yoqligi ham muhim rol oynadi. Avtomobil ishlab chiqaruvchilari siyosatga sezilarli ta’sir ko‘rsatadigan mamlakatlardan farqli olaroq, Norvegiya hukumati ichki yonuv dvigatellari bolgan avtomobillarga yuqori soliqlarni erkin joriy etishga muvaffaq bo‘ldi.
2024-yil oxirida elektr transport vositalari mamlakat avtoparkining 28%dan ortig‘ini tashkil etib, ularning soni bo‘yicha benzinli avtomobillarni ortda qoldirdi.
“Bu boshqa davlatlar uchun muhim saboq: biz keng qamrovli imtiyozlarni taklif qilishimiz va ularning uzoq muddatda barqarorligini ta’minlashimiz kerak”, dedi Norvegiya transport vaziri orinbosari Sesiliya Kniebe Kroglund.
Mutaxassislarning prognozlariga ko‘ra, yaqin bir necha yil ichida Norvegiyadagi avtomobillarning yarmidan ko‘pi elektrda bo‘ladi.
Avvalroq “Spot” 2025-yil yakunigacha 32 mingdan ortiq elektromobillarni zaryadlash stansiyalarini o‘rnatish rejalashtirilayotgani haqida yozgandi.
Avtoturargohlarda kamida bitta joy elektromobillarni quvvatlash uchun mo‘ljallangan bo‘lishi kerak. Davlat tasarrufidagi bo‘sh turgan yerlar hamda davlat korxonalari hududida stansiyalarni o‘rnatish auksion orqali amalga oshiriladi.

В 2024 году 89% всех новых автомобилей, проданных в Норвегии, были полностью электрическими, сообщает Reuters. Например, в 2023 году этот показатель составил 82,4%. Среди лидеров продаж — Tesla, Volkswagen и Toyota, китайские электромобили заняли около 10% рынка новых машин.
Норвегия, несмотря на статус нефтедобывающей страны, успешно стимулирует переход на электромобили с помощью налоговых льгот и высоких сборов на машины с двигателем внутреннего сгорания (ДВС).
Покупатели электрокаров освобождены от уплаты НДС и ряда других налогов, что делает такие автомобили более доступными. Несмотря на частичную отмену льгот в 2023 году, поддержка электромобилей на территории королевства остается стабильной уже много лет.
Отсутствие мощного лобби автопроизводителей в Норвегии также сыграло важную роль. В отличие от стран, где автоконцерны оказывают значительное влияние на политику, норвежские власти смогли беспрепятственно вводить высокие налоги на машины с ДВС.
По итогам 2024 года электромобили заняли более 28% автопарка страны, обогнав по числу бензиновые авто. «Для других стран это важный урок: нужно предлагать комплексные стимулы и обеспечивать их стабильность в долгосрочной перспективе», — отметила замминистра транспорта Норвегии Сесилия Книбе Кроглунд.
норвегия, электромобили
Эксперты прогнозируют, что уже в ближайшие несколько лет более половины всех автомобилей в Норвегии будут электрическими.