Qozog‘iston “Darbaza-Maqtaaral” temir yo‘li qurilishini uch yil ichida yakunlashni rejalashtirmoqda, deb xabar berdi “Samruk-Kazyna” milliy fondi.
Yangi liniya O‘zbekiston bilan chegara orqali yuk tashish hajmini oshirish hamda “Sariag‘ash-Toshkent” chegara o‘tkazish punkti yukini kamaytirishga qaratilgan. Shuningdek, tarmoq Turkiston viloyatining chekka hududlarini Qozog‘istonning boshqa hududlari bilan bog‘lash imkonini beradi.
Loyiha qiymati 286 mlrd tengega ($545,7 mln) baholanmoqda. Tarmoqni ishga tushirish esa 2027-yilga mo‘ljallangan.
Yangi temir yo‘l uchun zarur bo‘lgan 203 km rels shpalli panjaraning yarmi yoki 100 km ga yaqini yig‘ildi. Bajarilgan yer ishlari hajmi 15% (1,4 mln kub metr) ni tashkil etdi.
Loyihani amalga oshirishda 70 nafardan ortiq mutaxassislar ishtirok etmoqda. Qurilish davomida jami 3 400ta ish o‘rni yaratiladi, qurilish yakunlangach, 500 nafardan ortiq aholi doimiy ish bilan ta’minlanadi.
Tarmoq qurilishi 2023-yilning noyabr oyida boshlangan. O‘shanda yangi liniya O‘zbekistonga yukni tashish, shuningdek, Tojikiston, Afg‘oniston va Eronga tranzitni tezlashtirishga imkon berishi ta’kidlangandi. Shuningdek, mamlakatlar o‘rtasida yo‘lovchi poyezdlari qatnovi ham kengaytiriladi.
Avvalroq, 27-dekabr kuni Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi boshlangani haqida xabar berilgandi. Mazkur yo‘nalishda yiliga 15 mln tonna yuk tashish, kelgusida yo‘lovchi poyezdlarini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.

Казахстан планирует завершить строительство железной дороги Дарбаза — Мактаарал в течение трех лет, сообщает национальный фонд «Самрук-Казына».
Новая ветка призвана увеличить перевозки грузов через границу с Узбекистаном и при этом снизить нагрузку на пограничный переход Сарыагаш — Ташкент. Также она позволит повысить связность отдаленных районов Туркестанской области с другими казахстанскими регионами.
Стоимость проекта оценивается в 286 млрд тенге ($545,7 млн). Ввод ветки в эксплуатацию запланирован на 2027 год.
Из 203 км рельсошпальной решетки, необходимой для новой железной дороги, собрано около половины или порядка 100 км. Объем выполненных земляных работ составил 15% (1,4 млн кубометров).
В реализации проекта участвуют более 70 специалистов. Всего во время строительства будет создано 3400 рабочих мест, а по его окончанию постоянной работой будут обеспечены свыше 500 человек.
Строительство ветки стартовало в ноябре 2023 года. Как отмечалось тогда, новая линия позволит ускорить транспортировку грузов в Узбекистан, а также транзит в Таджикистан, Афганистан и Иран. Также будет расширено движение пассажирских поездов между странами.
Ранее Spot писал, что Узбекистан и Казахстан планируют привлечь от ЕБРР средства на строительство железной дороги Кызылорда — Учкудук.