Endilikda Toshkent shahridagi avtobuslarda yo‘l haqini naqd pulda to‘lagan yo‘lovchilar jarimaga tortiladi, deya xabar berdi “UzA”.
Transport nazorati inspeksiyasi Toshkent shahar hududiy bo‘limi inspektori Salimjon Nishonboyevning qayd etishicha, inspeksiyaning hududiy inspektorlari tomonidan bu bo‘yicha reyd tadbirlari olib borilmoqda.
“Agar yo‘lovchi yo‘l kirani naqd pulda amalga oshirmoqchi bo‘lsa, haydovchi uni qabul qilmasligi kerak. Bu yo‘lovchi aybi bilan sodir bo‘lgan bo‘lsa, birinchi safar ogohlantirish beriladi. Shunga qaramay, huquqbuzarlik takrorlansa, o‘rnatilgan tartibda haydovchiga ham yo‘lovchiga ham ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilib, jarima qo‘llaniladi”, — dedi u.
Bunda yo‘lovchiga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 144-moddasi bilan ma’muriy bayonnoma tuzilib, BHMning 10%i miqdorida (37,5 ming so‘m) jarima belgilanadi.
Hozirda Toshkentdagi 2 644ta bekat atrofiga 5 500tadan ortiq infokiosklar o‘rnatilgan. Mavjud bo‘lmaganlarida infokiosklar integratsiya qilinmoqda. Yo‘lovchilar bir martalik QR-chiptalarni manzilga yetgunga qadar tashlab yubormasliklari kerak.
2025-yilning 1-yanvaridan boshlab Toshkent shahrida avtobuslar salonida naqd pul qabul qilish amaliyoti to‘xtatildi. To‘lovlar faqat elektron qabul qilinmoqda hamda uni naqd pulda amalga oshirish uchun QR-chiptalarni “Paynet”, “MultiPay” va “Oson” to‘lov qurilmalari orqali xarid qilish mumkin. Agar infokiosklarda QR-chipta chiqmay qolsa, uni rasmga olib, avtobusda skanerlash mumkin.

Как ранее писал Spot, с 1 января 2025 года в автобусах Ташкента полностью прекращается прием наличных, а оплата осуществляется в безналичной форме. Нарушителям установленного порядка теперь грозит штраф, информирует Минюст в своем Telegram-канале.
По словам инспектора территориального отдела транспортного надзора Ташкента Салимжона Нишонбоева, с начала года проводятся рейды по выявлению случаев оплаты наличными. Если пассажир пытается оплатить проезд наличными, водитель не должен принимать деньги.
«Если нарушение произошло по вине пассажира, ему будет вынесено предупреждение. При повторном нарушении оформляется административный протокол в отношении как водителя, так и пассажира. Размер штрафа для пассажира составляет 10% от БРВ, то есть 37,5 тыс. сумов», — сообщил Нишонбоев.
Протокол составляется в соответствии со 144 статьей Кодекса об административной ответственности.
Для удобства пассажиров на 2 644 остановках Ташкента установлено более 5 500 инфокиосков. В случае отсутствия инфокиосков поблизости, пассажиры могут приобрести QR-билет через платежные системы Paynet, MultiPay и Oson. Если QR-чек не распечатывается, разрешается его сфотографировать и отсканировать через валидатор в автобусе.