O‘zbekistonning xalqaro zaxiralari hajmi ketma-ket ikkinchi oy qisqarishda davom etmoqda. Bu haqda Markaziy bank ma’lumotlarida keltirilgan.
1-yanvar holatiga ko‘ra, regulyator zaxiralaridagi aktivlarning umumiy qiymati $41,18 mlrdni tashkil etdi. Bu undan oldingi oyga nisbatan $297,2 mlnga yoki 0,7%ga kamdir.
Shunga qaramay, ularning hajmi maksimal qiymatlarga yaqin darajada qolmoqda va o‘tgan yil davomida 19,1%ga yoki $6,6 mlrddan ortiqqa oshdi.
Oltin zaxiralari qiymati $704,4 mlnga — $32,7 mlrddan $32,03 mlrdgacha pasaydi. Uning fizik hajmi esa 12,3 mln troy unsiya (382,57 tonna) darajasida o‘zgarishsiz qoldi.
Dekabr oyida O‘zbekistonning valyuta zaxiralari $414 mlnga oshdi. Ularning hajmi $8,59 mlrdni, shu jumladan, boshqa mamlakatlar markaziy banklari va XVJdagi hisob raqamlarida $351 mlnni hamda xorijiy banklarda $8,14 mlrdni tashkil etdi.
Bundan tashqari, Markaziy bank tomonidan sotib olingan qimmatli qog‘ozlarning qiymati biroz — $101,7 mlngacha oshdi. 2024-yilning oktabr oyida regulyator $65 mlnlik xorijiy obligatsiyalar sotib olinganini e’lon qildi, bu esa ularning hajmini deyarli uch baravarga oshirgandi.

Объем международных резервов Узбекистана продолжает сокращаться второй месяц подряд, следует из данных Центрального банка.
На 1 января 2025 года суммарная стоимость активов в резервах регулятора составила $41,18 млрд. Это на $297,2 млн или 0,7% меньше предыдущего месяца, хотя их объем остается близко к максимальным значениям и за прошлый год вырос на 19,1% или более чем $6,6 млрд.
Стоимость золота в хранилищах ЦБ упала на $704,4 млн и сейчас равняется $32,03 млрд. При этом тоннаж золотого запаса остался без изменений на уровне 12,3 млн тройских унций (382,57 тонн).
Валютные резервы Узбекистана, напротив, увеличились на $414 млн. Их объем на начало января составил $8,59 млрд, включая $351 млн на счетах в центральных банках других стран и Международном валютном фонде, а также $8,14 млрд в зарубежных коммерческих банках.
Кроме того, стоимость купленных Центробанком ценных бумаг немного выросла — до $101,7 млн. В октябре регулятор сообщил о приобретении иностранных облигаций на $65 млн, что увеличило их объем почти втрое.