Kamida 5ta yirik sanoat korxonasida ESG hisoboti yo‘lga qo‘yiladi va oshkor etish amaliyoti joriy etiladi. OKMK, NKMK, “O‘zbekneftgaz,” “Uzbekistan Airports” va “Uzbekistan Airways” kabi kompaniyalar tomonidan ESG reytingi olinishi ta’minlanadi.
Samarqand va Farg‘ona viloyatlarida tajriba-sinov tariqasida ekologik toza mahsulotlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan sanoat zonalarini tashkil etish rejalashtirilgan.
1-avgustdan boshlab texnik jihatdan tartibga solish doirasida ekologik me’yor va qoidalarni qabul qilish tartibini belgilash ko‘zda tutilgan. 1-oktabrdan energetika, kimyo sanoati va qurilish materiallari ishlab chiqarishda ekologik normativlarni tarmoq usulida belgilashni joriy etish taklif etildi.
Tabiatni muhofaza qilish yechimlarini joriy etayotgan, atrof-muhitga ta’siri yuqori bo‘lgan korxonalar uchun bir qator imtiyozlar joriy etiladi:
- monitoringi stansiyalari o‘rnatilganligi uchun — tabiatga zarar yetkazish bo‘yicha kompensatsiya to‘lovlarining 50%gacha bo‘lgan qismini qaytarish, shuningdek, ular bo‘yicha qarzdorlikdan ozod qilish;
- chang-gaz va lokal suv tozalash uskunalarini (filtrlar) o‘rnatilganligi uchun — kompensatsiya to‘lovlarining 70%gacha qismini qaytarish.
Ekologik startaplarni, shu jumladan cho‘llanishga qarshi kurashish, iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va suvdan oqilona foydalanish bo‘yicha loyihalarni qo‘llab-quvvatlanadi. Ekologiya jamg‘armasiga bu maqsadlar uchun 25 mlrd so‘m ajratiladi.
Tarmoq, sohalar va hududlarni rivojlantirish bo‘yicha yangi investitsiya dasturlari va loyihalar xarajatlarining 10%i “yashil komponentlar"ga bo‘lishi kerak. 2027-yildan bu ko‘rsatkichni 25%ga, 2030-yildan esa 50%ga yetkazish rejalashtirilgan.
Hududlar hokimliklarida ekologiya va “yashil rivojlanish” masalalari bo‘yicha konsultant lavozimlarini joriy etish rejalashtirilmoqda. Tuman va shaharlar uchun ekologik pasportlar va master-rejalar, hududlarning ekologik reytingi joriy etiladi.

Как ранее писал Spot, центр «Стратегия развития» представил проект указа президента о государственной программе на 2025 год.
План предусматривает внедрение на крупных предприятиях ESG при разработке корпоративных программ в рамках трансформации. Ожидается, что использование принципов бережливости и устойчивости позволит сократить непроизводительные расходы.
Минимум 5 крупных промышленных предприятий должны будут внедрить практику публикации ESG-отчетов. Планируется обеспечить получение рейтинга ESG такими компаниями, как АГМК, НГМК, «Узбекнефтегаз», Uzbekistan Airports и Uzbekistan Airways.
В Самаркандской и Ферганской областях предполагается на экспериментальной основе создать промзоны, специализирующиеся на выпуске экологически чистой продукции.
Начиная с 1 августа, планируется обозначить порядок приема экологических норм и правил в рамках технического регулирования. С 1 октября в энергетике, химической промышленности и производстве стройматериалов предложено ввести отраслевые экологические нормативы.
Для предприятий с высоким воздействием на окружающую среду, внедряющих природоохранные решения, введут ряд льгот:
- за установку станций мониторинга воздуха — возврат до 50% компенсационных платежей за ущерб природе, а также освобождение от задолженности по ним;
- за установку пылеуловителей, газовых и водных фильтров — возврат до 70% компенсационных платежей.
Будет налажена поддержка экологических стартапов, включая проекты по борьбе с опустыниванием, смягчению климатических эффектов и рациональному использованию воды. Экологический фонд получит на эти цели 25 млрд сумов.
Минимум 10% расходов на новые инвестиционные программы и проекты по развитию отраслей, сфер и регионов должно приходиться на «зеленый компонент». В 2027 году планируется поднять порог до 25%, а с 2030 — до 50%.
В хокимиятах регионов планируется ввести должности консультантов по вопросам экологии и «зеленого развития». Будут внедряться экологические паспорта и мастер-планы для районов и городов, а также экологический рейтинг регионов.
Ранее Spot сообщал, что в промышленном технопарке «Янгихаёт» планируется реализовать проекты на $386 млн.