Avvalroq 2025-yil uchun davlat dasturi loyihasi ishlab chiqilib, jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgani haqida xabar berilgandi.
Hujjat bilan daraxt va o‘simliklar ekilib, “Soyali sayr ko‘chalari” tarmog‘i yaratilishi rejalashtirilmoqda. Sohil va daryo bo‘ylarida 80ta infratuzilma obyekti va 110 km.dan ortiq sog‘lomlashtirish yo‘laklari quriladi.
Shuningdek, “yashil” parklarga quyosh panellari yordamida quvvatlanuvchi yoritgichlar o‘rnatiladi. Orolbo‘yi mintaqasida o‘rmonzorlar 2,1 mln gektarga yetkaziladi. Bundan tashqari, o‘rmon bilan qoplangan maydonlar 4,1 mln gektarga kengaytiriladi.
1-iyulgacha Sanitariya-epidimiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi laboratoriyalarini oziq-ovqat mahsulotlari tarkibidagi transyog‘larni aniqlash uskunalari bilan jihozlash taklif etilmoqda.
Shu bilan birga, 1-avgustgacha oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishda transyog‘lardan foydalanishning cheklangan miqdorini belgilash bo‘yicha sanitariya qoidalari va me’yorini JST talablariga muvofiqlashtirish belgilangan.
Stomatologiya xizmatlari, shuningdek, tibbiy tahlillar to‘liq autsorsing asosida xususiy sektorga o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Barcha poliklinikalarda shifokor qabuliga elektron navbat joriy etiladi.
1-iyulgacha tibbiyot va farmatsevtika xodimlari faoliyatini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tizimi joriy etiladi. 1-noyabrgacha tibbiy sug‘urta mexanizmi joriy etilayotgan hududlarda elektron retsept tizimini joriy etish mo‘ljallanmoqda.
Tibbiyot xodimlari mehnat samaradorligini baholash ko‘rsatkichlari ishlab chiqilib, uning asosida xodimlar oyliklariga qo‘shimcha ustama berish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, 2025−2026 o‘quv yilidan “Green University"da “sirkulyar iqtisodiyot” yo‘nalishi bo‘yicha kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi. Toshkent shahri va barcha hududlarda universitetning “yashil” texnikumlari tashkil etiladi.
Avvalroq “Spot” 37 toifadagi oziq-ovqat va boshqa tovarlar uchun nol bojlar uzaytirilgani haqida yozgandi.

Как ранее сообщал Spot, центр «Стратегия развития» представил проект указа президента о государственной программе на 2025 год.
Им предусматривается организация движения «Миллион зеленых семей» для продвижения экологической активности. В рамках программы будут пропагандироваться ежедневная ходьба и бег не менее чем на 10 тыс. шагов, а также использование велосипедов.
Также принципы движения предусматривают сокращение использования пластика. Будет уделяться внимание рациональному использованию воды, газа, электроэнергии и продуктов питания.
Участники программ с высокими показателями смогут получить статус «эко-активных граждан». Им будут предоставляться скидки в 10% при уплате пошлин за оказание госуслуг, а также льготные потребительские кредиты в госбанках.
Семьи, в которых все совершеннолетние члены имеют статус «эко-активных», будут признаваться «зелеными семьями» и смогут участвовать в ежегодном розыгрыше электромобилей. Также планируется организовать конкурс самых «зеленых» махаллей.
В махаллях, вдоль рек и водоемов планируется создать прогулочные улицы общей длиной 110 км. Также в парках будут устанавливаться приборы освещения с питанием от фотопанелей. Площадь лесов будет расширена до 4 млн га.
До 1 июля предлагается оснастить лаборатории Санэпидкомитета оборудование для выявления трансжиров в составе пищевых продуктов. К 1 августа ставится задача принять санитарные правила, ограничивающие использование трансжиров.
Стоматологические услуги, а также проведение медицинских анализов планируется полностью передать частному сектору на основе аутсорсинга. Во всех поликлиниках будет внедрена электронная очередь на прием к врачам. До 1 ноября предполагается внедрить систему электронных рецептов во всех регионах с действующим медстрахованием.
Кроме того, с 2025—2026 учебного года в Green University будет налажена подготовка кадров по направлению циркулярной экономики. При вузе появятся зеленые техникумы в Ташкенте и во всех регионах.