7-yanvardan boshlab keng ko‘lamli o‘rmon yong‘inlari Los-Anjelesning qirg‘oq bo‘yidagi hududlarini, jumladan ko‘plab mashhurlar istiqomat qiladigan hashamatli mavzelar va shaharlarni o‘z ichiga oldi. Voqea joyidan jonli yangilanishlarni “BBC”, “NBC”, “CNN” va boshqa nashrlar yoritmoqda.
Noqulay ob-havo sharoitlari — quruq bo‘ronsimon shamol va uzoq muddat yog‘ingarchilik bo‘lmaganligi sababli — olov tez sur’atda tarqalmoqda. Okrug ma’muriyatining ma’lumotlariga ko‘ra, yong‘inlar oqibatida dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra 10 kishi halok bo‘lgan. Biroq, Los-Anjeles sherifi Robert Lunaning aytishicha, qurbonlar soni yana ortishi mumkin.
“Bu hududlarga atom bombasi tashlangandek ko‘rinadi. Men yaxshi xabar kutmayapman va biz umidvor raqamlarga ishonmaymiz”, — dedi Luna matbuot anjumanida.
“AccuWeather” kompaniyasi zarar va iqtisodiy yo‘qotishlarni $135−150 mlrdga baholab, bu uy-joy sug‘urtasi narxlarining sezilarli darajada oshishiga hamda zarar ko‘rgan hududlarning uzoq muddat tiklashiga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi. Solishtirish uchun: 2023-yilda O‘zbekistonning yalpi ichki mahsuloti $101,6 mlrdni tashkil etgandi.
Yong‘inlar 10 mingdan ortiq inshootni, jumladan turar-joy binolari, beshta cherkov, sinagoga, yettita maktab, ikkita kutubxona hamda ko‘plab do‘konlar, barlar va restoranlarni yo‘q qildi. Qariyb 180 ming kishi o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Politsiya evakuatsiya qilingan hududlarda talon-taroj va o‘g‘irlik qilgani uchun allaqachon 20 kishini qo‘lga olgan.
Jabrlanganlar orasida shaharning taniqli aholisi, jumladan, AQSh vitse-prezidenti Kamala Harris, amaldagi prezidentning o‘g‘li Xanter Bayden, shuningdek, uylari butunlay yonib ketgan aktyorlar Entoni Xopkins, Mendi Mur va Peris Xilton bor edi.
Bayden katta tabiiy ofat holatini e’lon qilib, 180 kun ichida oqibatlarni bartaraf etish xarajatlarining 100%ini qoplashni va’da berdi. Bu xarajatlarga chiqindilarni tozalash, vaqtinchalik boshpanalar va qutqaruvchilar mehnatiga haq to‘lash kiradi. Los-Anjeles shahri meri Karen Bass tiklash ishlari boshlangani haqida xabar berdi.
AQSh va Kanadaning oltita shtatidan kelgan o‘t o‘chiruvchilar yong‘inni o‘chirishda ishtirok etmoqda, ammo qutqaruv ishlari Santa-Anadagi kuchli shamol tufayli murakkablashmoqda. Kanada tomonidan taqdim etilgan eng yirik yong‘in o‘chirish samolyotlaridan biri dron bilan to‘qnashuvdan so‘ng shikastlangan.
Biroq o‘rmon yong‘inlarini o‘chirish suv yetishmasligi tufayli qiyinlashmoqda. Ba’zi hududlarda gidrantlar qurib qolgan, shahar suv omborlari esa bunday katta ko‘lamdagi yong‘inlarga mo‘ljallanmagani haqida mutaxassislar xabar bermoqda.
AQShning saylangan prezidenti Donald Tramp Kaliforniya gubernatori Gevin Nyusomni Los-Anjelesdagi yong‘inlarni o‘chirish uchun “suv yetishmasligi” sababli qattiq tanqid qildi.
Trampning aytishicha, Nyusom “suv ta’minotini tiklash to‘g‘risidagi deklaratsiya"ni imzolashdan bosh tortgan, bu esa go‘yo millionlab gallon suvni shimoliy hududlardan yong‘inlar avj olayotgan janubiy hududlarga yo‘naltirishga imkon berishi mumkin edi.
kaliforniya, los-anjeles, yong'in
Ammo gubernator vakillari bunday hujjat mavjud emasligini ta’kidlab, ushbu bayonotlarni rad etdilar. Mutaxassislarning aytishicha, Kaliforniyada yetarli suv zaxiralari bor, asosiy muammo esa yomg‘in tez tarqalishiga sabab bo‘ladigan Santa-Ana dovuli ekanligi qayd etildi.
Saylangan prezidentning o‘g‘li kichik Tramp 2022-yilda o‘z uskunalarining bir qismini Ukrainaga topshirgan o‘t o‘chiruvchilarni tanqid qildi. “Voy, albatta, Los-Anjeles yong‘in xizmati o‘zining ko‘plab zaxiralarini Ukrainaga berib yubordi-da”, — dedi u.
">[/twitter_post]
Milliarder Ilon Mask bu fikrni qo‘llab-quvvatlab, “X” (sobiq Twitter) ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasiga mazkur xabarni repost qildi.
Daniyaning “Saxo Bank” investitsiya banki o‘zining 2025-yilga mo‘ljallangan “shok prognozlar"ida AQShdagi vayronkor bo‘ron birinchi marta yirik sug‘urta kompaniyasining moliyaviy majburiyatlarini bajara olmasligi va bankrotlikka uchrashiga olib kelishi mumkinligini taxmin qilgan edi. Bundan tashqari, iqlim o‘zgarishi tufayli tabiiy ofatlarning jadalligi yanada kuchayishi mumkin.

Начиная с 7 января масштабные лесные пожары охватили прибрежные районы Лос-Анджелеса, включая элитные кварталы и города, где проживают многие знаменитости. Онлайн-обновления с места событий освещают BBC, NBC, CNN и другие издания.
Из-за неблагоприятных погодных условий — сухого ураганного ветра и продолжительного отсутствия осадков — огонь стремительно распространяется. В результате пожаров, по данным властей округа, предварительно погибло 10 человек. Однако, по словам шерифа Лос-Анджелеса Роберта Луны, число жертв может еще увеличиться.
«Похоже, будто на эти районы сбросили атомную бомбу. Я не жду хороших новостей, и мы не рассчитываем на обнадеживающие цифры», — заявил Луна на пресс-конференции.
Компания AccuWeather оценила ущерб и экономические потери в $135−150 млрд, что может привести к значительному росту цен на страхование жилья и длительному восстановлению пострадавших районов. Например, ВВП Узбекистана в 2023 году составил $101,6 млрд.
Пожары уничтожили более 10 тыс. зданий, включая жилые дома, пять церквей, синагогу, семь школ, две библиотеки и несколько магазинов, баров и ресторанов. Почти 180 тыс. человек были вынуждены покинуть свои дома. Полиция уже задержала 20 человек за мародерство и кражи в эвакуированных районах.
В числе пострадавших оказались известные жители города, включая вице-президента США Камалу Харрис, сына действующего президента Хантера Байдена, а также актеров Энтони Хопкинса, Мэнди Мур и Пэрис Хилтон, чьи дома полностью уничтожены огнем.
Байден объявил режим крупного стихийного бедствия и пообещал возместить 100% затрат на ликвидацию последствий в течение 180 дней, включая уборку мусора, временные убежища и оплату труда спасателей. Мэр Лос-Анджелеса Карен Басс заявила о начале восстановительных работ.
Пожарные из шести штатов США и Канады участвуют в тушении огня, однако спасательные работы осложняются сильными ветрами Санта-Ана. Один из крупнейших самолетов для тушения пожаров, предоставленный Канадой, был поврежден после столкновения с дроном.
Однако тушение лесных пожаров осложняется нехваткой воды. В некоторых районах пересохли гидранты, а городские водохранилища не рассчитаны на такие масштабы пожаров, сообщают эксперты.
Избранный президент США Дональд Трамп раскритиковал губернатора Калифорнии Гэвина Ньюсома за «недостаток воды» для тушения пожаров в Лос-Анджелесе. Он заявил, что Ньюсом отказался подписать «декларацию о восстановлении водоснабжения», которая якобы позволила бы перенаправить миллионы галлонов воды из северных регионов в южные, где бушуют пожары.
Однако представители губернатора опровергли эти заявления, указав, что такого документа не существует. Эксперты также отметили, что Калифорния располагает необходимыми запасами воды, а ключевой проблемой является ураганный ветер Санта-Ана, который способствует быстрому распространению огня.
Сын избранного президента Трамп-младший выступил с критикой пожарных, которые в 2022 году передали часть оборудования Украине. «О, ну конечно, пожарное управление Лос-Анджелеса пожертвовало кучу своих запасов Украине», — сказал он.
https://twitter.com/DonaldJTrumpJr/status/1877039101813149928
Миллиардер Илон Маск поддержал это мнение, сделав репост соответствующего сообщения в соцсети X (бывший Twitter).
Датский инвестиционный банк Saxo Bank в своих «шокирующих прогнозах» на 2025 год допускал, что разрушительный шторм в США впервые приведет к банкротству крупной страховой компании, которая не справится с финансовыми обязательствами. Более того, интенсивность природных катастроф может вырасти из-за изменения климата.
Ранее Spot писал, что Байден заблокировал сделку по поглощению US Steel японской Nippon Steel за $14 млрд.