“Oson” to‘lov servisini boshqaruvchi “Brio Group” kompaniyasi ustav fondini oshirmoqda. Bu haqda Korporativ axborot yagona portalida ma’lum qilindi.
Buning uchun 5 mlrd so‘mlik qo‘shimcha 288 mln dona oddiy aksiyalarni chiqarish rejalashtirilgan. Chiqarish dekabr oyida Istiqbolli loyihalar milliy agentligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan va yagona aksiyadorga joylashtiriladi.
“Oson"ning ustav fondi joylashtirilgandan so‘ng 25 mlrd so‘mni tashkil etadi. Bu so‘nggi 12 oy ichida uchinchi marta o‘zgarish bo‘ldi.
2024-yilning fevral oyida kompaniya aksiyadorlik jamiyati sifatida qayta ro‘yxatdan o‘tdi va ustav kapitalini 10 mlrd so‘mdan 13 mlrd so‘mga oshirdi. Qaror 2023-yilning kuzida tasdiqlangan to‘lov xizmatlariga qo‘yiladigan talablarga muvofiq qabul qilindi.
Keyingi oshirish sentabr oyida amalga oshirildi, “Oson” 7 mlrd so‘mlik aksiyalarni chiqardi. Shundan so‘ng, uning ustav fondi 20 mlrd so‘mni tashkil etdi va to‘lov tashkilotlari uchun 2025-yil iyul oyidan boshlab amal qiladigan minimal chegaraga yetdi.
Avvalroq “Spot” “UnionPay” O‘zbekistonda onlayn to‘lov tizimlarini rivojlantirishni rejalashtirayotgani haqida yozgandi.

Компания Brio Group, управляющая платежным сервисом Oson, увеличивает уставной фонд. Об этом сообщается на Едином портале корпоративной информации.
Для этого планируется выпустить дополнительно 288 млн простых акций на 5 млрд сумов. Выпуск прошел госрегистрацию в Национальном агентстве перспективных проектов в декабре и подлежит размещению единственному акционеру.
После размещения уставной фонд Oson составит 25 млрд сумов. Его изменение стало третьим за последние 12 месяцев.
В феврале 2024 года компания прошла перерегистрацию в качестве акционерного общества и нарастила уставный капитал с 10 млрд до 13 млрд сумов. Решение было принято в соответствии с требованиями к платежным сервисам, утвержденным осенью 2023 года.
Следующее увеличение состоялось в сентябре, когда Oson выпустила акции на 7 млрд сумов. После этого ее уставный фонд составил 20 млрд сумов и достиг минимального порога для платежных организаций, который будет действовать с июля 2025 года.