O‘zbekiston Shveysariya hamkorlik va taraqqiyot agentligidan (EDA) aholining raqamli savodxonligini o‘rganish uchun grant oldi. Bu haqda “Spot"ga IT-ta'lim assotsiatsiyasi xabar berdi.
Assotsiatsiya va agentlik o‘rtasidagi grant shartnomasi Shveysariyaning Toshkentdagi elchixonasida imzolandi. U inklyuziv o‘sishni ta’minlash uchun IT-landshaftni rivojlantirish va raqamli ko‘nikmalarni o‘rgatishni nazarda tutadi.
Grant miqdori $149 655 (taxminan 2 mlrd so‘m) ni tashkil etadi. Mablag‘lar o‘zbekistonliklarning raqamli ko‘nikmalari holatini tahlil qilish, talab yuqori bo‘lgan kasblarni aniqlash, shuningdek, ga sarflanadi.
Raqamli texnologiyalar bilan bog‘liq ko‘nikmalardagi bo‘shliqlar tahlil qilinadi. Ushbu ma’lumotlar asosida moslashtirilgan ta’lim dasturlarini qayta ko‘rib chiqish, shuningdek, yosh mutaxassislarning malakasini oshirishni ta’minlash rejalashtirilgan.
Tadqiqotning maqsadli auditoriyasi qishloq aholisi, kam ta’minlangan fuqarolar, yoshlar, ayollar va nogironligi bo‘lgan shaxslar hisoblanadi. Ularni raqamli sohada ishga joylashtirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov agentlikning O‘zbekistondagi vakili Andrin Fink bilan ham muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar O‘zbekistonda IT-ta'limni rivojlantirish, shuningdek, yangi hamkorlik loyihalarini amalga oshirish rejalarini muhokama qildilar.
Avvalroq “Spot” Adliya vazirligi sun’iy intellektga asoslangan o‘zining chat-botini ishga tushirgani haqida yozgandi.
“LexAI” deb nomlangan sun’iy intellektli chat-bot huquqiy savollarga javob berishi va ularni tuzatishi mumkin.

Узбекистан получил от Швейцарского агентства по сотрудничеству и развитию (EDA) грант на исследование цифровой грамотности населения. Об этом Spot сообщила Ассоциация IT-образования.
Грантовое соглашение между ассоциацией и EDA было подписано в посольстве Швейцарии в Ташкенте. Оно предусматривает развитие IT-ландшафта и обучения цифровым навыкам для обеспечения инклюзивного роста.
Сумма гранта составит $149 655 (около 2 млрд сумов). Деньги пойдут на анализ состояния цифровых навыков узбекистанцев, выявление востребованных профессий, а также на создание платформы-агрегатора ресурсов в сфере IT-образования.
Будут проанализированы пробелы в навыках, связанных с цифровыми технологиями. На основе этих данных планируется пересмотреть адаптированные образовательные программы, а также обеспечить повышение квалификации молодых специалистов.
Целевой аудиторией исследования станут сельские жители, малообеспеченные граждане, молодежь, женщины и лица с инвалидностью. Их трудоустройству в цифровой отрасли будет уделяться особое внимание.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов также провел переговоры с представителем EDA в Узбекистане Андрином Финком. Стороны обсуждали развитие IT-образования в Узбекистане, а также планы по реализации новых проектов сотрудничества.