Qozog‘iston bug‘doy eksportini ko‘paytirdi, deya xabar bermoqda mamlakat qishloq xo‘jaligi vazirligi “Qozog‘iston temir yo‘li” ma’lumotlariga asoslanib.
Sentabr-dekabr oylarida davlat kompaniyasining poyezdlari tomonidan xorij yo‘nalishlariga 3,9 mln tonna yangi hosil doni tashilgan — bu 2023-yilning shu davriga nisbatan 57%ga ko‘pdir. Umumiy don tashish hajmi 1,5 barobarga oshib, 5 mln tonnaga yetdi.
O‘zbekiston Qozog‘iston bug‘doyining asosiy importchisiga aylandi. To‘rt oy ichida 1,5 mln tonna don mahsuloti olib kirilgan bo‘lib, bu 2023-yilga nisbatan 45% ko‘pdir. Ikkinchi o‘rinni 633 ming tonna (+57%) bilan Tojikiston, uchinchi o‘rinni esa 592 ming tonna (+2%) bilan Xitoy egalladi.
Eronga don yetkazib berish 30 barobarga ko‘payib, 455 ming tonnaga yetdi. Shuningdek, Afg‘onistonga yetkazib berish hajmi 51%ga oshib, 190 ming tonnani tashkil etdi. Ozarbayjonga eksport esa qayta tiklanib, 188 ming tonnaga yetgani qayd etildi.
2024-yilda temir yo‘llar orqali jami 10,6 mln tonna g‘alla tashilgan bo‘lib, shundan 8,1 mln tonnasi eksportga yo‘naltirilgan. Yillik yetkazib berishning 40%dan ortig‘i yoki 3,3 mln tonnasi O‘zbekistonga to‘g‘ri keldi, undan keyin 1,7 mln tonna bilan Xitoy turadi.
Bundan tashqari, Qozog‘iston Tojikistonga don yetkazib berishni 20%ga oshirib, 1,2 mln tonnaga yetkazdi. Eronga eksport ikki barobar ko‘payib, 526 ming tonnani tashkil etdi. Shunga o‘xshash o‘sish sur’atlari Ozarbayjon (211 ming tonna) va Qirg‘izistonda (140 ming tonna) ham kuzatildi.
Avvalroq “Spot” Qozog‘iston Rossiya donini O‘zbekiston va Xitoyga reeksport qilishni vaqtincha cheklagani haqida yozgandi.
Cheklov ichki bozorni himoya qilish maqsadida ilgari joriy etilgan uchinchi davlatlar va Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi davlatlaridan bug‘doy importiga taqiq bilan bog‘liq hisoblanadi.

Казахстан увеличил экспорт пшеницы собственного производства, передает министерство сельского хозяйства республики со ссылкой на «Казакстан темир жолы».
С сентября по декабрь поезда госкомпании перевезли по заграничным направлениям 3,9 млн тонн зерна нового урожая — это на 57% больше, чем в том же периоде 2023 года. Общие перевозки зерна выросли в 1,5 раза — до 5 млн тонн.
Главным импортером казахстанской пшеницы стал Узбекистан. За четыре месяца было ввезено 1,5 млн тонн зерна или на 45% больше прошлогоднего. Второе место занял Таджикистан с 633 тыс. тонн (+57%), третье — Китай с 592 тыс. тонн (+2%).
Поставки зерна в Иран выросли к прошлому году сразу в 30 раз и составили 455 тыс. тонн. Также отмечался рост поставок в Афганистан на 51% — до 190 тыс. тонн — и восстановление экспорта в Азербайджан (188 тыс. тонн).
Всего за 2024 год по железным дорогам было перевезено 10,6 млн тонн зерна, включая 8,1 млн. тонн на экспорт. Более 40% годовых поставок или 3,3 млн тонн пришлось на Узбекистан, далее идет Китай с 1,7 млн тонн.
Кроме того, Казахстан увеличил поставки зерна в Таджикистан на 20% — до 1,2 млн тонн. Экспорт в Иран удвоился и достиг 526 тыс. тонн, близкие темпы роста наблюдались в Азербайджане (211 тыс. тонн, +80%) и Кыргызстане (140 тыс. тонн, +90%).
Ранее Spot писал, что Казахстан временно ограничил реэкспорт российского зерна в Узбекистан и Китай.