Toshkent viloyatining Yangiyo‘l tumanida sinov tarzida “ijtimoiy karta” berila boshlandi. Bu haqda Toshkent viloyati hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
Mazkur karta bir vaqtning o‘zida ham to‘lov vositasi, ham ehtiyojmand toifaga mansublik tasdig‘i hisoblanadi. Kartalarni taqdim etish bilan Ijtimoiy himoya milliy agentligi shug‘ullanadi hamda ularni moliyaviy agent — rezident banklar muomalaga chiqaradi.
Bunda 72 turdagi ijtimoiy xizmatlar, 76 turdagi yordam va 200 ga yaqin imtiyoz yagona elektron tizimga umumlashtiriladi. Uning doirasida har bir oila ehtiyoji va imkoniyatlarini aks ettiradigan “ijtimoiy-raqamli pasporti” joriy etilishi rejalashtirilgan.
Foto: Ijtimoiy himoya milliy agentligi. “Ijtimoiy karta” namunasi
“Ijtimoiy karta"larni olish uchun arizalar Yagona portal, “Ijtimoiy karta” mobil ilovasi, “Inson” ijtimoiy xizmat markazlari orqali qabul qilinadi. Belgilangan toifaga kiruvchi fuqarolarga kartalar bepul beriladi.
Bunda kartalar uch ish kunida beriladi hamda uning amal qilish muddati tugamasidan oldin kartalar yaroqsiz holga kelsa yoki yo‘qotilsa, pulli asosda almashtirib beriladi. Virtual kartalar esa barcha fuqarolarga bepul taqdim etiladi. Ularni mobil ilova orqali real vaqt rejimida olish mumkin bo‘ladi.
Imtiyozga ega bo‘lmaganlardan ijtimoiy karta olishda bank xizmatlari uchun BHMning 10%i (37,5 ming so‘m) miqdorida to‘lov undiriladi. Yordamga muhtoj shaxslarga Ijtimoiy himoya milliy agentligi kartalarni kamida 15 kun ichida bepul yetkazib beradi.
Ijtimoiy kartalarning joriy etilishi
O‘zbekistonda “ijtimoiy karta"lar joriy etilishi haqida birinchi marta davlat rahbari 2024-yilning fevralida ma’lum qilgandi. O‘shanda tizimning birinchi bosqichi 1-oktabrdan ishga tushirilishi aytilgandi.
Iyul oyida bunday kartalar 2025-yildan mamlakatning barcha hududlarida joriy etilishi belgilandi. Mazkur karta bir vaqtning o‘zida ham to‘lov vositasi, ham ehtiyojmand toifani bildiradi. Ijtimoiy nafaqa va yordamlar karta orqali ko‘rsatiladi.
Davlat tomonidan ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash tartibini yaxshilashga qaratilgan prezident qarori bilan 1-dekabrdan yangidan tayinlanadigan ijtimoiy to‘lovlar, xizmatlar va imtiyozlar “Ijtimoiy karta” orqali taqdim etilishi belgilangandi.
Shu bilan birga, bosqichma-bosqich shaxsning nogironligini, talaba, o‘quvchi, urush qatnashchisi yoki urush qatnashchisiga tenglashtirilgan shaxs holatini tasdiqlash karta orqali amalga oshirilishi ko‘zlangandi.
Dekabr oyida prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda tizim 2025-yilning 1-iyuligacha Toshkent shahri va Yangiyo‘l tumanida sinovdan o‘tkazilishi ma’lum qilindi. Mamlakatning barcha hududlarida esa yil yakunigacha ishga tushiriladi.

В Янгиюльском районе стартовала выдача социальных карт в порядке эксперимента. Об этом сообщила пресс-служба хокимията Ташкентской области.
Карта выступает параллельно как платежное средство и удостоверение лица, нуждающегося в социальной защите. Их оформлением занимается Национальное агентство социальной защиты, а выдачей — коммерческие банки со статусом финансового агента системы.
На карты будут поступать пенсии и другие социальные выплаты. В системе планируется объединить 72 вида социальных услуг, 76 видов социальной помощи и около 200 видов льгот, включая:
- бесплатный проезд в городском общественном транспорте;
- продажу льготных билетов на поезда и самолеты;
- продажу на льготных условиях или бесплатную выдачу лекарств;
- получение социального жилья и льготной ипотеки
Выдача карт в других регионах должна начаться 1 июля, говорится в сообщении. Изначально планировалось запустить систему в Ташкенте и Янгиюльской области с 1 октября 2024 года, а в нынешнем году — начать выдачу в других регионах.
Как сообщалось на декабрьском совещании у президента, система должна заработать в столице не позже 1 июля. До конца 2026 года ожидается ее полномасштабное внедрение по всему Узбекистану.
Параллельно выдаче карт для нуждающихся семей будет создаваться «социальный цифровой паспорт». В нем будут в режиме реального времени отражаться ее потребности и возможности. Функционал карт также будет доступен в приложении «Социальная карта».
В июле президент подписал постановление, согласно которому планировалось запустить начисление на соцкарты пенсий и других выплат новым получателям с 1 декабря. Начиная с апреля 2025 года, планировалось запустить предоставление по соцкартам льгот при путешествиях и скидок при покупке билетов на мероприятия.
Ранее Spot писал, что с 1 июля электронные версии ID-карты и других документов по юридической силе приравняют к бумажным.