20 yanvar kuni AQShning 47-prezidenti bo‘lgan Donald Tramp “TikTok” ijtimoiy tarmog‘ini bloklashni kechiktirish to‘g‘risida farmon chiqardi. Bu haqda “CNN Business” nashri xabar bermoqda.
Farmonda Adliya vazirligiga “Do‘stlashmagan chet elliklar tomonidan nazorat qilinadigan ilovalar to‘g‘risida"gi Qonunning ijrosini 75 kunga kechiktirish vazifasi yuklatilgan.
Qayd etilishicha, qaror “millionlab amerikaliklar foydalanadigan platformani keskin o‘chirishning oldini olish” zarurligi bilan izohlanadi.
“Muvaffaqiyatsiz [bloklash talabining kuchga kirishi] taqiqning milliy xavfsizlik va tashqi siyosatga ta’sirini baholash imkoniyatiga to‘sqinlik qilmoqda. Shuningdek, u “TikTok"ning to‘satdan o‘chib qolishining oldini olish uchun qaror qabul qilishga yo‘l qo‘ymaydi,” — deyiladi farmonda.
Oq uy “TikTok” bo‘yicha keyingi harakatlar rejasini belgilashni mo‘ljallamoqda. AQSh Adliya vazirligi internet-provayderlar va telekommunikatsiya operatorlariga farmonning amal qilish muddati davomida platformaga kirishga ruxsat berganligi uchun hech qanday cheklovlar qo‘llanilmasligini ma’lum qilishi kerak.
2024-yil aprel oyida Jo Bayden davrida qabul qilingan qonunga ko‘ra, 19-yanvardan boshlab amerikalik foydalanuvchilar uchun “TikTok"ni bloklash boshlandi. U AQSh yoki unga yaqin yurisdiksiyadagi xaridorga sotilgunga qadar davom etishi kerak edi.
19-yanvar kuni Tramp o‘zining “Truth Social” ijtimoiy tarmog‘ida “TikTok"ning bloklanishiga yo‘l qo‘ymasligini va’da qildi. Uning aytishicha, bu qadam platformani amerikalik sherik 50% ulushga ega bo‘ladigan qo‘shma korxonaga o‘tkazish to‘g‘risidagi kelishuvga erishish imkonini beradi.
“Biz “TikTok"ni qutqaramiz, uni ishonchli qo‘llarda saqlaymiz va faoliyatini davom ettirishiga imkon yaratamiz. AQShning roziligisiz TikTok mavjud bo‘lmaydi. Bizning roziligimiz bilan esa u yuzlab milliard, balki trillion dollarlarga teng qiymatga ega bo‘lishi mumkin,” — deb ta’kidladi tadbirkor.
19-yanvarga o‘tar kechasi “TikTok” AQShda o‘z faoliyatini to‘xtatdi va amerikalik foydalanuvchilar uchun ilovaga kirishni, jumladan VPN orqali ham foydalanishni o‘chirdi. Biroq bir necha soatdan so‘ng platforma yana ishlay boshladi va kirish paytida “Prezident Trampning sa’y-harakatlari tufayli „TikTok“ AQShda yana faoliyat yuritmoqda!” degan xabar ko‘rsatildi.
Avvalroq “Spot” “Neuralink” kompaniyasi uchinchi bemorning miyasiga chip o‘rnatgani haqida yozgandi.

Дональд Трамп, 20 января ставший 47-м президентом США, издал указ об отсрочке блокировки соцсети TikTok. Об этом сообщает CNN Business.
Указ предписывает Министерству юстиции отложить на 75 дней исполнение Закона о приложениях, контролируемых недружественными иностранцами. Решение объясняется необходимостью «предотвратить резкое отключение платформы, используемой миллионами американцев».
«Неудачный момент [вступления в силу требования о блокировке] мешает моей возможности оценить воздействие запрета на национальную безопасность и внешнюю политику. Также он не позволяет договориться о решении, которое позволит избежать внезапного отключения TikTok», — говорится в указе.
Белый дом планирует определить дальнейший план действий касательно TikTok. Минюст США должен сообщить интернет-провайдерам и телеком-операторам об отсутствии санкций за предоставление доступа к платформе на время действия указа.
Согласно принятому в апреле 2024 года при Джо Байдене закону, с 19 января начиналась блокировка TikTok для американских пользователей. Она должна была продлиться до ее продажи покупателю из США или дружественной им юрисдикции.
19 января Трамп опубликовал в своей соцсети Truth Social обещание не допустить блокировки TikTok. По его словам, этот шаг позволит согласовать сделку о передаче платформы совместному предприятию с долей американского партнера в 50%.
«Мы спасем TikTok, сохраним его в надежных руках и позволим ему продолжать работу. Без согласия США не будет TikTok. С нашим согласием он будет стоить сотни миллиардов долларов — возможно, [даже] триллионы «, — заявил бизнесмен.
В ночь на 19 января TikTok прекратил работу в США и отключил возможность входа в приложение для американских пользователей, в том числе через VPN. Однако через несколько часов платформа возобновила работу, а при входе отображалось сообщение: «Благодаря усилиям президента Трампа TikTok снова работает в США!».