Markaziy bank departamenti rahbarining ta’kidlashicha, ikkita bank “texnik sabablarga ko‘ra” ustav kapitali talabini bajarmagan. Masalan, Eronning “Saderatbank"i valyuta kursining o‘zgaruvchanligi tufayli minimum talabga yetmadi. “Poytaxt bank” esa yaqinda xususiylashtirildi, shuning uchun unga nisbatan 2028-yilgacha bo‘lgan muddat belgilandi.
Qolgan ikkita bank — “Yangi Bank” va 2024-yilda bank faoliyatini amalga oshirish litsenziyasini olgan Qozog‘istonning “Yevroosiyo banki”. Regulyator har ikki kredit tashkiloti bilan ustav kapitali bo‘yicha talablarni bajarishga yo‘naltirilgan “chora-tadbirlar majmuasi"ni kelishib oldi.
Fozilovning ta’kidlashicha, “Yevroosiyo banki” mablag‘lari “Tenge Bank"da bo‘lib, ular mart oyiga qadar bankning ustav kapitalini to‘ldirishlari kerak. “Yangi Bank” bo‘yicha ham ustav fondini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar kelishildi. Bu vaqtda regulyator mazkur banklarning aktiv operatsiyalarini cheklab qo‘ydi.
2023-yilning aprel oyida prezident banklar ustav kapitalining eng kam miqdorini bosqichma-bosqich oshirish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. O‘sha yilning sentabridan bu 200 mlrd so‘mni, 2025-yildan esa 500 mlrd so‘mni tashkil etishi kerak.
2024-yilning aprelida Markaziy bank ushbu talablarni bajarmagani uchun 4 ta bankning operatsiyalarini cheklagandi. Moliya institutlariga aktiv va passiv operatsiyalar — kreditlar berish va depozitlarni qabul qilish taqiqlandi.
Oktabrga kelib, regulyatorning sobiq raisi Mamarizo Nurmuratov 5 ta bankning, jumladan, yuqorida qayd etilgan moliya tashkilotlarining aktiv operatsiyalari cheklanganini ma’lum qildi. Shuningdek, 8 ta bank 2024-yil yakuniga qadar zaxiralarni shakllantirish bo‘yicha talablarni bajarmagan.
Avvalroq 2024-yilda aholi valyuta xaridi va sotuvi o‘rtasidagi farq $6,7 mlrddan oshgani haqida xabar berilgandi. 2024-yilda fuqarolar banklarga $16,1 mlrd miqdorida chet el valyutasini sotib, ulardan $9,4 mlrd xarid qilgan.

Центральный банк ограничил активные операции двух банков, не выполнивших требования к минимальному размеру уставного капитала. Об этом 22 января на медиа-диалоге, организованном Центробанком, заявил директор Департамента пруденциального надзора банков Нусратулла Фазилов, передает корреспондент Spot.
С 1 января 2025 года минимальный размер уставного капитала банков составляет 500 млрд сумов. По его словам, в 2024 году требованию о минимальном размере уставного фонда не соответствовали 14 банков, из которых сейчас осталось всего четыре финансовые организации.
Руководитель департамента ЦБ отметил, что два банка не выполнили требование об уставном капитале из-за «технических причин». Например, иранский Saderatbank не достиг минимума вследствие волатильности обменного курса. Другой «Пойтахт банк» был недавно приватизирован, поэтому в отношении него установлен срок до 2028 года.
Остальные два банка — Yangi Bank и казахстанский «Евразийский банк», который в 2024 году получил банковскую лицензию. Регулятор согласовал с обеими кредитными организациями «комплекс мер», направленных на выполнение требований по уставному капиталу.
Фазилов заявил, что средства «Евразийского банка» находятся в Tenge Bank, до марта они должны пополнить уставной капитал банка. По Yangi Bank также согласованы мероприятия по наращиванию уставного фонда. На это время регулятор ограничил активные операции этих банков.
В апреле 2023 года президент подписал закон о поэтапном повышении минимального размера уставного капитала для банков. С сентября прошлого года нижний порог составляет 200 млрд сумов, а в 2025 году — 500 млрд сумов.
В апреле прошлого года ЦБ ограничил операции четырех банков за невыполнение требований к уставному капиталу. Финансовым учреждениям запретили активные и пассивные операции — выдавать кредиты и принимать вклады.
В октябре того же года тогдашний председатель Центробанка Мамаризо Нурмуратов сообщил об ограничении активных операций пяти банков, включая вышеупомянутые финорганизации. Также восемь банков не выполнили требования по формированию резервов до конца 2024 года.