Shavkat Mirziyoyev 22-yanvar kuni oliy ta’lim va ilm-fan sohasidagi vazifalarga oid taqdimot bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
O‘tgan yili bakalavriat yo‘nalishlari maqbullashtirilib, 1200dan ortiq ta’lim dasturlari xorijiy tajribaga moslashtirildi. Bitiruvchilarga malaka talabi to‘liq yangilandi, qayta tiklanuvchi energiya manbalari, atrof-muhit muhandisligi, biotizimlar muhandisligi kabi yo‘nalishlar ochildi.
Bu yil yana 1 mingdan ortiq ta’lim dasturlari “Top-300” universitet dasturlari asosida takomillashtiriladi, 45ta ta’lim dasturlari xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkaziladi. Oliygohlarda Registrator ofisi xizmatlari bilan talabalar to‘liq qamrab olinadi. Dual ta’limga yana 50 ming talaba jalb qilinadi.
Oliy ta’limda ilmiy salohiyatni 55% ga chiqarish, xorijda 5 ming nafar pedagog malakasini oshirish, muhandislik maktablarini 25 taga yetkazib, sanoat korxonalari bilan loyihalar qiymatini 10 barobar oshirish maqsad qilingan.
2024-yildan oliy ta’limga qabul “avval test, keyin tanlov” tamoyili asosida amalga oshirildi. Grant talabalar iqtidoriga qarab ajratiladi. Moliyaviy mustaqillik berilgan 40 ta OTMda Registrator ofisi tashkil qilindi. Bu dekanat va bo‘limlarda shtatlar 20% ga qisqarishi hamda 30ta xizmat turi raqamlashishini ta’minladi. Registrator ofislari boshqa OTMlarda ham ochilib, ta’lim va ilm-fan xizmatlarini qamrab olgan yagona raqamli tizim joriy etiladi.
Amaliyot bilan uyg‘unlikni kuchaytirish maqsadida dual ta’lim yo‘lga qo‘yilmoqda. Hozirda 15 ming talaba 957ta korxonaga biriktirilgan. Korxonalarda bunga qiziqish kamligi sabab, dual ta’limda ishtirok etayotgan korxonalarni rag‘batlantirish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Hozirgacha Termiz, Andijon va Qarshida texnika universitetlari faoliyati yo‘lga qo‘yildi, 8ta muhandislik maktabi ochildi.
Nukus, Buxoro, Farg‘ona va Namangan texnika universitetlarini tashkil etish loyihalari taqdimot qilindi. Ularda yangi yo‘nalishlar ochilib, xorijiy dasturlar tatbiq qilinadi, talabalarning ilmiy-innovatsion jarayonlarda ishtiroki kengaytiriladi, oliygohlarga sanoat hamkorlari biriktiriladi.
Bu yo‘nalishdagi 35ta muassasani yiriklashtirish hisobiga, 22ta texnika universiteti tashkil qilinadi. Shu yil oxirigacha yana 17ta muhandislik maktabi ochiladi.
OTMlarda ilmiy salohiyat 41%dan 45%ga oshgan. Lekin, aksariyat ilmiy tadqiqotlar sanoat va ishlab chiqarishdagi tendensiyalarni qamrab olmayapti. Endi doktorantura kvotasini taqsimlashda iqtisodiyotning “drayver” sohalariga ahamiyat qaratish, ilmiy daraja va unvonlar olish tartibini takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, pedagoglar kasbiy mahoratini oshirishni yangi bosqichga olib chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Avvalroq O‘zbekistonda “Cyber university” davlat universiteti tashkil etilishi haqida xabar berilgandi. Unda robototexnika va boshqa turdosh sohalar bo‘yicha kadrlar tayyorlanadi.

22 января Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о приоритетных задачах в области высшего образования и науки, сообщает пресс-служба президента.
В 2024 году были оптимизированы направления бакалавриата, свыше 1,2 тыс. образовательных программ приведены в соответствие с зарубежными стандартами. В частности, полностью обновлены квалификационные требования к выпускникам, открыты современные направления, такие как ВИЭ, инженерия окружающей среды и биосистем. До следующего учебного года предстоит обновить еще тысячу образовательных программ и учебников.
На 2025 год запланировано усовершенствование более 2 тыс. образовательных программ на основе программ университетов из топ-300 вузов. Также 45 образовательных программ пройдут международную аккредитацию. Весь студенческий контингент будет охвачен услугами офисов регистратора, в дуальное образование будут вовлечены еще 50 тыс. студентов.
Научный потенциал в высшем образовании предусмотрено довести до 55% и повысить квалификацию 5 тыс. педагогов за рубежом. Кроме того, планируется увеличить число передовых инженерных школ до 25 и в 10 раз повысить стоимость совместных проектов с промышленными предприятиями.
На презентации ответственные лица доложили о планах на будущее. Глава государства поручил создать офисы регистратора в других вузах и внедрить единую цифровую систему, охватывающую образовательные и научные услуги.
Конгратбай Шарипов. Фото: пресс-служба президента
Для углубления интеграции обучения и практики внедряется дуальное образование. Сейчас 15 тыс. студентов прикреплены к 957 предприятиям. Однако интерес предприятий к такой форме сотрудничества пока невысок, поэтому предложено стимулировать предприятия, участвующие в дуальном обучении.
В Нукусе, Бухаре, Фергане и Намангане намечено создание технических университетов. В рамках этих проектов предусмотрено открытие новых направлений, внедрение зарубежных программ, расширение участия студентов в научно-инновационной работе и привлечение к вузам промышленных партнеров.
В целом за счет укрупнения 35 учебных заведений планируется создать 22 технических университета, а до конца года запланировано открыть еще 17 инженерных школ.
В последние годы научный потенциал вузов вырос с 41 до 45%. Однако большинство научных исследований не охватывает современные тенденции в промышленности и производстве. В связи с этим дано указание при распределении квот докторантуры уделять больше внимания драйверным отраслям экономики и усовершенствовать порядок присвоения ученых степеней и званий. Также отмечена необходимость вывести на новый уровень повышение профессионального мастерства педагогов.