Istiqbolli loyihalar milliy agentligi elektron tijorat boshqarmasi boshlig‘i Kamronbek Muhammadiyev birinchi yarim yillikka qadar O‘zbekistondagi xorijiy marketpleyslarni qonuniylashtirishga chaqirdi. Bu haqda u 23-yanvar kuni “Sputnik” matbuot markazida bo‘lib o‘tgan anjumanda ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, “Temu” xorijiy platformasi o‘zining tajovuzkor marketing strategiyasi bilan mashhur. 2023-yilda kompaniya reklamaga $4 mlrd sarflagan bo‘lsa, 2024-yilda bu miqdor $10 mlrdga yetishi kutilmoqda.
“Tasavvur qiling-a, nima sababdan „Temu“ reklamasi ilovaning har bir sahifasida yoki ijtimoiy tarmoqlarda paydo bo‘layotganini. Ular butun dunyo bo‘ylab yangi bozorlarga kirib borish uchun tajovuzkor usullardan foydalanmoqda,” — deya ta’kidladi u.
Uning ta’kidlashicha, platformadagi past narxlar soliq majburiyatlarini bajaradigan va qonun talablariga rioya qiladigan mahalliy tadbirkorlarga jiddiy raqobat yaratmoqda.
2025-yil 1-iyuldan boshlab O‘zbekistonda xalqaro platformalar uchun yangi qoidalar kuchga kiradi. Asosiy talab — respublikada o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘yish va rezident yuridik shaxsni ro‘yxatdan o‘tkazish.
U shuningdek, foydalanuvchilar har chorakda $1000gacha bo‘lgan tovarlarni chet eldan bojsiz buyurtma qilish huquqiga ega ekanligini eslatib o‘tdi. “Bu har bir fuqaromizning huquqi. Biz uni cheklay olmaymiz va cheklamaymiz,” — deya ta’kidladi u.
Biroq, “Temu” va boshqa xorijiy onlayn savdo platformalari yangi qoidalarga moslashishga majbur bo‘ladi.
temu, marketpleys, napp, ilma, elektron tijorat
Platformalar yangi talablarga moslashmaganda, nazorat organlari va boshqa davlat idoralari tomonidan choralar qo‘llanilishi mumkin.
“ILMA xizmatlarni o‘z-o‘zidan to‘sib qo‘ymaydi. Biroq, kompaniyalar belgilangan muddatlar o‘tganidan keyin ham mahalliy qonunchilikni butunlay e’tiborsiz qoldirsalar, albatta choralar ko‘riladi. Bu ularning faoliyatini cheklashdan tortib xizmatlarni to‘sib qo‘yishgacha bo‘lgan choralarni o‘z ichiga olishi mumkin. Ammo bunday harakatlarni tegishli davlat tuzilmalari amalga oshiradi,” — deb tushuntirdi Kamronbek Muhammadiyev.
Uning aytishicha, bloklashdan avval nazorat organi tegishli idoralar tomonidan ko‘rib chiqiladigan xabarnoma yuboradi. Faqat barcha holatlar sinchiklab o‘rganilgandan so‘nggina bloklash haqida qaror qabul qilinishi mumkin.

Начальник управления электронной коммерции Национального агентства перспективных проектов Камронбек Мухаммадиев призвал легализоваться иностранные маркетплейсы в Узбекистане до конца первого полугодия. Об этом 23 января он рассказал на конференции в пресс-центре Sputnik.
По его словам, зарубежная платформа Temu известна своей агрессивной маркетинговой стратегией. В 2023 году компания потратила на рекламу $4 млрд, а в 2024 году эта сумма, по прогнозам, может достичь $10 млрд.
«Представьте, почему реклама Temu появляется на каждой странице приложения или в социальных сетях. Они используют агрессивные методы для выхода на новые рынки по всему миру», — отметил чиновник.
Низкие цены на платформе, по его словам, создают серьезную конкуренцию для местных предпринимателей, которые несут налоговую нагрузку и соблюдают требования законодательства.
С 1 июля 2025 года в Узбекистане начнут действовать новые правила для международных платформ. Главное требование — приземление в республике и регистрация юридического лица-резидента.
Он также напомнил, что пользователи имеют право беспошлинно заказывать товары из-за рубежа на сумму до $1 тыс. в квартал. «Это право каждого нашего гражданина. Мы не можем и не будем его ограничивать», — добавил он.
Однако Temu и другие иностранные маркетплейсы обязаны будут адаптироваться к новым правилам.
маркетплейс, напп, электронная коммерция
Если платформы не адаптируются к новым требованиям, возможно применение мер со стороны регулятора и других госорганов.
«НАПП не будет самостоятельно блокировать сервисы. Однако если компании полностью проигнорируют местное законодательство даже после истечения установленных сроков, меры все же будут приняты. Это может включать ограничение их деятельности вплоть до блокировки сервисов, но такие действия будут приниматься соответствующими государственными структурами», — пояснил Камронбек Мухаммадиев.
По его словам, перед блокировкой регулятор направит уведомление, которое будет рассмотрено соответствующими органами. Только после изучения всех обстоятельств может быть принято решение о блокировке.
В интервью Spot Камронбек Мухаммадиев рассказал, зачем нужны новые правила, как они изменят рынок и что будет с компаниями, которые их не выполнят.