Prezident yordamchisi Saida Mirziyoyeva O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayoni haqida qisqacha ma’lumot berdi. Bu haqda u o‘zining “Telegram"-kanalida ma’lum qildi.
Mirziyoyeva 2024-yilda mamlakat ushbu yo‘nalishda “katta qadam tashlagani"ni, bu Shavkat Mirziyoyev tomonidan olib borilayotgan “qat'iy iqtisodiy islohotlar natijasida” amalga oshganini ta’kidladi.
JST Ishchi guruhi tomonidan o‘tkazilgan ikkita muhim yig‘ilish a’zolikning asosiy hujjati — Ishchi guruh Hisoboti loyihasini tayyorlashga kirishishga imkon berdi. Shuningdek, AQSh, Xitoy va Yaponiya kabi 15 ta mamlakat bilan ikki tomonlama muzokaralar yakuni natijasida bitim imzolangan davlatlar soni 23 taga yetdi.
Bundan tashqari, prezident yordamchisi qisqa vaqt ichida biznesni va raqobatni yanada shaffof qilish uchun 20 ta muhim qonun qabul qilinganini qayd etdi.
“Tez orada tashkilotning to‘laqonli a’zosi bo‘lish uchun joriy yilda ham biz shu sur’atda davom etamiz. Bu mamlakatimizning investitsion jozibadorligini oshirishi hamda o‘zbek biznesining mintaqaviy va global qo‘shilgan qiymat zanjirlariga kirib borishini ta’minlashi lozim”, — deya yozadi u.
Saida Mirziyoyeva JSTga a’zolik va davlat rahbari tomonidan olib borilayotgan islohotlarning yakuniy maqsadi xalq farovonligini ta’minlash, munosib ish o‘rinlarini yaratish va iqtisodiyot boshqaruvini samaraliroq tizimga o‘tkazishga qaratilganini ta’kidladi.
Yanvar oyi o‘rtalarida prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov “LinkedIn"dagi sahifasida 23-mamlakat bilan tashkilotga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralar yakunlanganini ma’lum qilgandi.
Shu bilan birga, maxsus vakil muzokaralar “emotsional” bo‘lganini qayd etdi. “Spot"ga bergan izohida Urunov muzokaralar davomida bir nechta bahsli masalalar ko‘tarilganini ta’kidlab, yangi mamlakat nomiga aniqlik kiritmadi.

Помощник президента Саида Мирзиёева прокомментировала процесс вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО). Соответствующее заявление она опубликовала в своем Telegram-канале.
По ее словам, в 2024 году республика сделала «большой шаг» в этом направлении, благодаря «решительным экономическим реформам», проводимым Шавкатом Мирзиёевым. В частности, Узбекистан провел два ключевых заседания Рабочей группы ВТО и перешел к формированию основного документа членства — проекта Доклада Рабочей группы.
Также завершились двусторонние переговоры с 15 странами, включая США, Китай и Японию, а количество подписанных соглашений достигло 23. Кроме того, было принято 20 законов, направленных на повышение прозрачности бизнеса и конкуренции, отметила она.
«В текущем году мы продолжим в том же темпе, чтобы в скором времени стать полноценным членом Организации. Это должно повысить инвестиционную привлекательность страны и способствовать вхождению узбекского бизнеса в региональные и глобальные цепочки добавленной стоимости», — написала Саида Мирзиёева.
Конечной целью вступлений в ВТО и усилий реформ президента она назвала благосостояние наших людей, обеспечение их рабочими местами, переход на более эффективное управление экономикой.
В середине января специальный представитель президента по вопросам ВТО Азизбек Урунов сообщил на своей странице в соцсети LinkedIn о завершении переговоров по вступлению в организацию с 23-й страной. При этом чиновник отметил, что переговоры были «эмоциональными». Урунов в комментарии для Spot не уточнил название новой страны, сославшись на несколько спорных вопросов в ходе переговоров.