Avvalroq Shavkat Mirziyoyev elektr energetikasini 2025−2035 yillarda rivojlantirish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazgani haqida xabar berilgandi.
Energetika bozorini tartibga solish va rivojlantirish agentligi direktori Sherzod Xo‘jayev “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida davlat rahbari O‘zbekistonda elektr energiyasining ulgurji bozoriga o‘tish bo‘yicha ko‘rsatma berganini ma’lum qildi.
“2026-yildan boshlab elektr energiyasi sohasida raqobatli ulgurji bozor mexanizmlari to‘liq ishga tushishi, bunda shaffof onlayn savdo platformasi orqali soatbay shakllanadigan narxlar asosida savdolarni amalga oshirish topshirildi”, — dedi u.
Xo‘jayev hozirda bu bo‘yicha xorijiy mutaxassislar bilan ishlar olib borilayotganini qayd etdi. Xususan, AQShning “BSG”, Germaniyaning “DNV” kompaniyalari jalb qilingan.
Mazkur kompaniyalar, shuningdek, Turkiya ham Gruziya kabi mamlakatlar kompaniyalari konsultantlari bilan elektr energiyasi savdo platformasini yaratish bo‘yicha texnik topshiriqlar ishlab chiqilgan. Kelasi yildan boshlab platforma bosqichma-bosqich ishga tushiriladi.
Elektr energiyasining ulgurji bozori
2023-yilning sentabrida O‘zbekistonda energetika sohasini isloh qilishga qaratilgan prezident farmoni qabul qilindi. Hujjat bilan 2024-yilning may oyida Energetika bozorini rivojlantirish va tartibga solish agentligi (regulyator) tashkil etildi.
2026-yildan agentlik elektr energiyasini uzatish va taqsimlash tariflari hamda to‘lovlari miqdorlarini tasdiqlaydi. 2030-yilgacha elektroenergetika sohasida bozor mexanizmlariga bosqichma-bosqich o‘tish konsepsiyasi ishlab chiqiladi. Hujjat bilan elektr energiyasining ulgurji bozorida talab va taklifdan kelib chiqqan holda erkin narx belgilanadi.
Davlat rahbari mamlakatda yagona elektr savdosi platformasini yaratish va 2024-yil yakunigacha uni sinovdan o‘tkazib, ishga tushirishni topshirgandi.
2024-yilning avgust oyida prezident tomonidan “Elektr energetikasi to‘g‘risida"gi qonun yangi tahrirda qabul qilingandi. Elektr energiyasi uchun tariflar va to‘lovlarni belgilash regulyator tomonidan amalga oshiriladi.
2030-yilgacha davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirishga qaratilgan davlat dasturiga ko‘ra, 2027-yilning 1-iyuligacha elektr tarmoqlarini, shu yil yakunigacha esa gaz taqsimlash tarmoqlarini xususiy operatorlarga o‘tkazish bo‘yicha shartnomalar imzolanishi rejalashtirilgan. Bu energiya yo‘qotishlarini kamida yarmiga qisqarishi kutilmoqda.
Oktabr oyida bosh vazir o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov Sankt-Peterburg xalqaro gaz forumida 2027−2028 yillarda elektr energiyasi va tabiiy gaz ulgurji bozoriga o‘tish yakunlanishini bildirgandi.

Как ранее писал Spot, 28 января Шавкат Мирзиёев провел совещание по мерам развития электроэнергетики на период 2025—2035 годов. Для модернизации электросетей в Узбекистане потребуется привлечь инвестиции на $4 млрд в течение следующих пяти лет.
Директор Агентства по развитию и регулированию рынка энергетики Шерзод Ходжаев в интервью телеканалу O’zbekiston 24 рассказал о поручениях максимально использовать возобновляемые источники энергии, резко снизить себестоимость производства электроэнергии и оперативно принять в сеть мощности солнечной и ветряной энергии.
Отдельное внимание уделено вопросу локализации при строительстве новых электростанций. Это подразумевает использование не только местной продукции, но и отечественных инженерных услуг. Однако, по его словам, в Узбекистане наблюдается дефицит квалифицированных инженеров, поэтому поручено разработать программу в этом направлении.
Чиновник отметил, что для решения кадрового вопроса планируется создать отдельное высшее учебное заведение (энергетический институт) по подготовке инженерных кадров путем дуального обучения. Затем их будут регулярно направлять на повышение квалификации за рубеж, чтобы по возвращению они смогли использовать полученные навыки.
«С 2026 года начнет работать конкурентный оптовый рынок электроэнергии. Торговля будет осуществляться через прозрачную электронную платформу, где цены формируются ежечасно. Для разработки технических задач торговой платформы мы привлекли несколько международных консультантов, включая немецкую DNV и американскую BCG. Начиная с 2026 года [электронная торговая платформа] постепенно заработает», — заявил Шерзод Ходжаев.
В мае 2024 года Кабмин утвердил положение об Агентстве по развитию и регулированию энергетического рынка. В задачи агентства входит обеспечение поэтапного создания конкурентных оптового и розничного рынка электроэнергии. С 2026 года оно будет утверждать размеры тарифов и других платежей за электроснабжение.
В декабре прошлого года президент на встрече с предпринимателями отметил необходимость перехода к конкурентной рыночной модели в энергетическом секторе. Также глава государства анонсировал запуск в 2025 году оптового онлайн-рынка электроэнергии в Узбекистане.