Avvalroq “Spot” Shavkat Mirziyoyev 22-yanvar kuni O‘zbekistonda elektrotexnika sanoatini rivojlantirish to‘g‘risidagi qarorni imzolagani haqida xabar bergandi.
Hujjat bilan yuqori texnologiyali elektronika ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan korxonalar uchun qo‘shimcha soliq imtiyozlari tasdiqlanmoqda. Unga quyidagilar kiradi:
- identifikatsiyalash uchun mikroprotsessorli modullar (RFID);
- mobil telefonlar, planshetlar va ularning butlovchi qismlari;
- kompyuterlar, noutbuklar va ularning butlovchi qismlari;
- printerlar, skanerlar, nusxa ko‘chirish apparatlari;
- elektron axborot tashuvchilar (esda saqlash qurilmalari);
- avtomatik depozit mashinalari (ADM);
- elektron qurilmalarning butlovchi qismlari (yarimo‘tkazgichlar, mikrosxemalar, chiplar, fotopaneli uchun yacheykalar va boshqalar);
- tibbiy texnika (MRT, rentgen apparatlari va boshqalar);
- robototexnika, uchuvchisiz uchish apparatlari;
- misdan yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar (folga, bosma platalar, elektr transportini zaryadlash uchun qurilmalar);
- texnologik dastgohlar, ularning butlovchi qismlari va ehtiyot qismlari;
- dastgohlar uchun press-qoliplar;
- elektromobillar, quyosh va shamol elektr stansiyalari uchun batareyalar va invertorlar.
Ushbu turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarishdan olinadigan daromadlar ishlab chiqarish boshlanganidan keyin 3 yil davomida foyda solig‘idan ozod qilinadi. Shuningdek, bunday korxonalar sanoat obyektlari egallagan yer uchun soliq to‘lamaydi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligiga Soliq qo‘mitasi bilan birgalikda Soliq kodeksiga ushbu imtiyozlarni tasdiqlaydigan tuzatishlar loyihasini ishlab chiqish topshirildi. Uni 2 oy ichida Vazirlar Mahkamasiga kiritish vazifasi qo‘yilmoqda.
Bundan tashqari, prezident elektrotexnika ishlab chiqarishda foydalaniladigan materiallarni yetkazib berish uchun xalqaro logistika kompaniyalarida arzon narxlarda kvotalarni bron qilish bo‘yicha topshiriq berdi. Unga asosan Xitoydan 3750ta konteyner kiradi.

Как ранее сообщал Spot, 22 января Шавкат Мирзиёев подписал постановление о развитии электротехнической промышленности в Узбекистане.
Документом утверждаются дополнительные налоговые льготы для предприятий, наладивших выпуск высокотехнологичной электроники. К ней относятся:
- микропроцессорные модули для идентификации (RFID);
- мобильные телефоны, планшеты и комплектующие к ним;
- компьютеры, ноутбуки и комплектующие к ним;
- принтеры, сканеры, копировальные аппараты;
- электронные носители информации (запоминающие устройства);
- автоматические депозитные машины (АДМ);
- комплектующие электронных устройств (полупроводники, микросхемы, чипы, ячейки для фотопанелей
и т. д. ); - медтехника (МРТ, рентген-аппараты
и т. д. ); - робототехника, беспилотные летательные аппараты;
- продукция с высокой добавленной стоимостью из меди (фольга, печатные платы, устройства для зарядки электротранспорта);
- технологические станки, комплектующие и запчасти к ним;
- пресс-формы для станков;
- батареи и инверторы для электромобилей, солнечных и ветровых электростанций.
Доходы, получаемые от выпуска указанных видов продукции, будут освобождены от налога на прибыль в течение 3 лет после начала производства. Также подобные предприятия не будут платить налоги за землю, занятую промышленными объектами.
Минэкономфину совместно с Налоговым комитетом поручено разработать проект поправок в Налоговвый кодекс, утверждающих обозначенные льготы. Ставится задача внести его в Кабмин в течение 2 месяцев.
Кроме того, президент поручил бронировать в международных логистических компаниях квоты по доступным ценам для поставки материалов, используемых при производстве электротехники. В нее входят 3750 контейнеров, преимущественно — из Китая.
Ранее Spot писал, что компаниям в малых промзонах перестанут продлевать льготы за экспорт продукции.