“Alibaba Cloud” kompaniyasi O‘zbekistonda QQS to‘lovchisi sifatida ro‘yxatdan o‘tdi.
Bu haqda Soliq qo‘mitasining elektron xizmat ko‘rsatuvchilar uchun maxsus saytida ma’lum qilingan. Unga ko‘ra, Singapurning “Alibaba Cloud Private Limited” bulutli hisoblash sohasida faoliyat yurituvchi xalqaro kompaniyasi 28-yanvar kuni ro‘yxatdan o‘tgan.
Avvalroq “eBay” marketpleysi O‘zbekistonda soliq to‘lovchi sifatida ro‘yxatdan o‘tgani haqida xabar berilgandi.
2024-yilda yangi xorijiy soliq to‘lovchilarni ro‘yxatdan o‘tkazish sur’ati oldingi yillarga nisbatan sezilarli darajada pasaygan. Xususan, faqat 6 ta kompaniya, jumladan “Etsy” marketpleysining Irlandiya yuridik shaxsi (“Etsy Ireland UC”) ariza topshirgan.
Shuningdek, Fransiyadan “Nexway” va Buyuk Britaniyadan “Contactpay Solution” ekvayring yechimlarini yetkazib beruvchilari, sun’iy intellektga asoslangan “DeepL” tarjima xizmati, “SaySomethingin.com” til kurslari agregatori hamda “Emirati Global Intellect Service” soliq to‘lovchilar sifatida ro‘yxatga olingan.
Avvalroq 2024-yilda O‘zbekistonda eng ko‘p soliq to‘lagan xorijiy internet-kompaniyalari ma’lum qilingandi.
Ro‘yxatda yetakchilikni 41,7 mlrd so‘m soliq to‘lovlari bilan “Meta” saqlab qolmoqda. “TikTok” esa birinchi marta Top-10 talikka kirdi.

Alibaba Cloud, являющаяся дочерней компанией китайской Alibaba Group, зарегистрировалась как плательщик НДС в Узбекистане. Об этом сообщила пресс-служба Налогового комитета.
28 января международная компания Alibaba Cloud (Singapore) Private Limited, специализирующаяся на облачных вычислениях, через НДС-офис зарегистрировалась в качестве плательщика НДС по электронным услугам, оказываемым в Узбекистане.
Alibaba Cloud стала второй иностранной интернет-компанией, вставшей на налоговый учет в Узбекистане с начала 2025 года.
До этого швейцарская компания eBay Marketplace GmbH прошла регистрацию на специальной сайте Налогового комитета. Сейчас в Узбекистане зарегистрированы 65 иностранных интернет-компаний.
В 2024 году темпы регистрации новых зарубежных налогоплательщиков заметно снизились по сравнению с предыдущими годами. Заявки подали только 6 компаний, среди которых — ирландское юрлицо маркетплейса Etsy (Etsy Ireland UC).
Также регистрацию в качестве плательщиков прошли поставщики эквайринговых решений Nexway из Франции и Contactpay Solution из Великобритании, сервис переводов на базе ИИ DeepL, агрегатор языковых курсов SaySomethingin.com и эмиратская Global Intellect Service.
За прошлый год иностранный бигтех уплатил в Узбекистане налоги почти на $9 млн. Объем оказанных услуг вырос в 1,5 раза и приблизился к 1 трлн сумов. В десятку крупных налогоплательщиков вошел заблокированный TikTok.