2024-yilda so‘mning real samarali almashuv kursi (REER) 5,9% ga mustahkamlandi. Bu haqda Markaziy bank taqdimotida keltirilgan.
23-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Markaziy bank boshqaruvi raisi Timur Ishmetov o‘tgan yil so‘nggi oylarida real samarali almashuv kursining ma’lum darajada mustahkamlanishi qisqa muddatli xarakterga ega bo‘lganini qayd etdi.
Buning sabablari qatorida rergulyator raisi savdo hamkorlari valyutalarining qadrsizlanishi va O‘zbekistonda inflyatsiyaning bu mamlakatlarga nisbatan yuqori darajasini ko‘rsatib o‘tdi. O‘tgan yili inflyatsiya 9,8% ni tashkil etib, prognozdan yuqori bo‘ldi. Joriy yilda Markaziy bank inflyatsiyaning 7−8% gacha sekinlashishini prognoz qilmoqda.
“Joriy yilning ikkinchi yarmida inflyatsiya darajasining pasayishi bilan real samarali almashuv kursi o‘rta muddatli trend darajasiga qaytishi kutilmoqda”, — dedi u.
2024-yilda o‘zbek so‘mi nisbatan 4,71% ga yoki mutlaq nisbatda 581,78 so‘mga — 12 920,48 so‘mgacha qadrsizlandi. Milliy valyutaning devalvatsiya sur’ati o‘tgan yilga nisbatan ikki baravar sekinlashdi, biroq 2021 va 2022-yillarga nisbatan yuqoriligicha qoldi.
MHTI o‘tgan yilning iyul-sentabr oylarida so‘mning real samarali almashuv kursi pasayganini qayd etdi. Bu esa eksport narxlarining arzonlashishiga va import narxlarining qimmatlashuviga olib keladi. Bu eksportni oshirish, importni kamaytirish natijasida savdo balansini yaxshilash imkonini berishi mumkin.
Avvalroq “Spot” yanvar oyida O‘zbekistonda dollarning rasmiy kursi qanday o‘zgargani haqida xabar bergandi.

По итогам 2024 года реальный эффективный обменный курс (REER) узбекского сума укрепился на 5,9%, следует из презентации Центробанка.
23 января на пресс-конференции председатель правления ЦБ Тимур Ишметов пояснил, что определенное укрепление реального эффективного обменного курса в конце 2024 года носило краткосрочной характер.
Среди причин этого он назвал обесценивание валют торговых партнеров и относительно высокий уровня инфляции в Узбекистане по сравнению с ними. В прошлом году инфляция составила 9,8%, что выше прогноза. В этом году Центробанк прогнозирует замедление инфляции до 7−8%.
«Во втором полугодии текущего года ожидается, что с уменьшением уровня инфляции реальный эффективный обменный курс вернется к уровню среднесрочного тренда», — заявил глава регулятора.
В 2024 году узбекский сум обесценился всего на 4,71% в относительном исчислении или на 581,78 сумов в абсолютном выражении — до 12 920,48 сумов. Темпы девальвации нацвалюты замедлились вдвое по сравнению с предыдущим годом, но остались выше, чем в 2021 и 2022 годах.
В июле-сентябре прошлого года реальный эффективный обменный курс сума снизился, сообщил ИМРИ. Падение реального обменного курса приводит к удешевлению экспортных и подорожанию импортных товаров. Это позволяет нарастить экспорт, сократить импорт и улучшить торговый баланс.