1-fevral kuni mahsulot va xizmatlarni halol talablariga muvofiq sertifikatlashtirish faoliyatini tartibga solish bo‘yicha hukumat qarori qabul qilindi.
Hujjat bilan 2025-yilning 1-mayidan Islom mamlakatlari standartlari va metrologiya instituti (SMIIC) standartlari asosida sertifikatlashtirilgan mahsulot va xizmatlarni “Halol” belgisi bilan tamg‘alashga ruxsat beriladi.
Texnik jihatdan tartibga solish agentligiga Din ishlari bo‘yicha qo‘mita bilan olti oyda “Halol” talablariga muvofiq sertifikatlashtirish organini akkreditatsiyadan o‘tkazish topshirildi. Shu bilan birga, “Halol” belgisi shakli hamda o‘lchami belgilanishi kerak.
Sertifikat olish uchun talabgorlar arizani sertifikatlashtirish organiga elektron tarzda yo‘llaydi. Arizada quyidagi ma’lumotlar bo‘lishi kerak:
• hujjatlar nusxalari (texnologik yo‘riqnomalar, to‘ldiruvchi hujjatlar, retseptlar va mahsulot tarkibi haqida ma’lumot va boshqalar);
• mahsulotdan foydalanish to‘g‘risidagi hujjat (yo‘riqnoma, qo‘llanma, reglament, tavsiyalar) nusxasi;
• yorliq (o‘rov-idish) nusxalari yoki maketlari;
• qo‘shiladigan qo‘shimchalar va ingridientlar tavsifi yoki “Halol” talablariga muvofiqligini tasdiqlovchi hujjatlar;
• mahsulotlar xavfsizligi va halol talablariga muvofiqligini tasdiqlovchi sinov bayonnomalari;
• sinov laboratoriyasining akkreditatsiya guvohnomasi yoki shartnoma;
• mahsulotlarni barqaror ishlab chiqarishni ta’minlovchi menejment tizimiga (ISO 9001, ISO 22000) ega ekanligini tasdiqlovchi hujjatlar nusxasi;
• ariza beruvchining faoliyatiga ta’sir etishi mumkin bo‘lgan xavflar, inson va texnik resurslar tavsifi va boshqalar.
Sertifikatlashtirish organi ariza beruvchi tomonidan taqdim qilingan ariza va unga ilova qilingan hujjatlar to‘plamini uch ish kunida ko‘rib chiqadi. Bir ish kunida arizani qabul qilish yoki uni rad etish to‘g‘risida qaror qabul qilinib, ariza beruvchi xabardor qilinadi.
Ariza qabul qilingach sertifikatlashtirish organi ariza beruvchi bilan shartnoma tuzadi hamda hujjatlar ekspertizasi 15 kunda o‘tkaziladi. Aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha tuzatish choralari 3 oygacha muddatga amalga oshirilishi mumkin.
Ekspertiza natijalari ijobiy bo‘lganda yoki kamchiliklar bartaraf etilganda, joyiga chiqqan holda, mahsulot yoki xizmatlarning “Halol” talablariga muvofiqligi baholanadi.
Undan keyin o‘rganishlar natijasi bilan “Halol” muvofiqlik sertifikati rasmiylashtirilib, reyestrda ro‘yxatdan o‘tkaziladi hamda arizachiga taqdim etiladi. Sertifikat egasining faoliyati davriy baholanib boriladi.
Muvofiqlik sertifikati egasining murojaati yoki tashkilot faoliyati tugatilganda hamda davriy baholashda aniqlangan kamchiliklar 90 kunda bartaraf etilmaganda uning amal qilish muddati tugatiladi. Shu bilan birga, bunga talablarning qo‘pol buzilishi hamda sertifikatning soxtalashtirilishi ham ta’sir qiladi.
2024-yilning dekabr oyida davlat rahbari huzurida oziq-ovqat sanoatida amalga oshirilgan ishlar va rejalar bo‘yicha yig‘ilishda mamlakatda “halol” sertifikatiga ega milliy brend korxonalari ko‘payib, mintaqa va arab davlatlariga go‘sht mahsulotlari eksport qilayotgani qayd etilgandi.

Кабинет министров издал постановление о национальной сертификации товаров и услуг на соответствие требованиям стандарта халяль. Документ опубликован на Lex.uz.
Сертификация будет организована согласно нормативам, обозначенным Институтом стандартов и метрологии исламских стран (SMIIC). Проводить ее будут специальные органы, уполномоченные Агентством технического регулирования и Комитетом по делам религий.
До начала августа поручено обеспечить международную аккредитацию органов халяльной сертификации. Также к этому времени ставится задача утвердить вид знака «Халяль» для узбекистанских товаров.
Предприятие, желающее получить сертификат халяльной продукции, должно будет подать в сертифицирующий орган заявку по утвержденной форме. К ней потребуется приложить сведения о продукте (услуге) и их производстве, в том числе;
• документацию (технологические карты, инструкции, рецептура, сведения о составе и т. д.) о производстве продукта, об ингредиентах и добавках;
• инструкция (регламент, руководство) по использованию или применению продукта;
• протокол испытаний на безопасность продукта и его соответствие халяльным требованиям;
• копию договора с аккредитованной лабораторией;
• копия сертификата о внедрении системы управления качеством (ISO 9001, ISO 22000).
Заявка будет рассмотрена в течение 3 рабочих дней, после чего сертифицирующий орган примет решение о ее принятии либо отказе. В случае положительного решения заявитель заключает с ним договор и оплатит сертификацию.
Далее специалисты проведут экспертизу документов о товаре (услуге) и при обнаружении недостатков дадут заявителю до 3 месяцев на их исправление. При необходимости будет также проведена выездная оценка производственного процесса.
Если сертифицирующий орган не выявит проблем, он оформит сертификат соответствия халяльным нормам на три года. При этом действие документа может быть приостановлено в случае выявления нарушений, либо по заявке предприятия.
Неустранение длящегося нарушения в течение 90 дней либо грубое нарушение требований станет основанием для аннулирования сертификата. Положение вступит в силу через 3 месяца после публикации — со 2 мая.
Ранее Spot писал, что скотоводам и птицефермам с 1 апреля будут возвращать половину платежей по НДС.