“O‘ztemiryo‘lkonteyner"ga yangi rahbar tayinlandi. Bu haqda kompaniya matbuot xizmati xabar berdi.
21-yanvar kuni “O‘ztemiryo‘lkonteyner” kuzatuv kengashi tomonidan o‘tkazilgan majlisda qabul qilingan qaror bilan Mirhamidov Mirziyod Qudratovich “O‘ztemiryo‘lkonteyner” boshqaruvi raisi vazifasini bajaruvchisi etib tayinlandi.
Mirziyod Mirhamidov 1990-yil 3-aprelda Toshkent shahrida tug‘ilgan. Mehnat faoliyatini 2011-yilda “O‘ztemiryo‘lkonteyner” Chuqursoy ishlab chiqarish uchastkasida yuk qabul qilib topshiruvchisi, Ekspeditorlik bo‘limida muhandis lavozimlarida boshlagan.
Bundan tashqari, uning O‘zbekistondagi bir nechta transport-logistika kompaniyalarida yuqori lavozimlarda ishlagani va logistika yo‘nalishida katta tajriba orttirgani qayd etilgan.
Mirziyod Mirhamidov “O‘ztemiryo‘lkonteyner” boshqaruv raisi vazifasini bajaruvchi etib tayinlangunga qadar “First Dry Port Terminal” kompaniyasida direktori bo‘lib ishlab kelgan.
2024-yilning noyabr oyida “Cotton Logistics” kompaniyasi “O‘ztemiryo‘lkonteyner"ning 35% aksiyalarini 200 mlrd so‘mga sotib oldi, bu lotning baholangan qiymatidan yuqori narxdir. Xaridor “O‘ztemiryo‘lkonteyner"ning korporativ boshqaruv tizimlarini yangilash, biznes jarayonlarini raqamlashtirish hamda tariflar va tashish xarajatlarini kamaytirishni rejalashtirgan.
Korxona va tashkilotlarning yagona davlat reestri ma’lumotlariga ko‘ra, “Cotton Logistics” 2015-yilda tashkil etilgan hamda uskunalar va mashinalar lizingi bilan shug‘ullanadi. Kompaniyaning ustav fondi 16,74 mlrd so‘mni tashkil etadi, uning 100% ulushi Yekaterina Shuravinaga tegishli.
“O‘ztemiryo‘lkonteyner” 2002-yilda “O‘zbekiston temir yo‘llari"ning ixtisoslashgan sho’ba korxonasi sifatida tashkil etilgan. U O‘TY konteyner parkini boshqaradi va O‘zbekiston bo‘ylab konteynerlarda yuk tashishni tashkil etish bilan bog‘liq xizmatlarni ko‘rsatadi.
2023-yil bahorida prezident tomonidan tasdiqlangan xususiylashtirish dasturida O‘TYga tegishli ulush “O‘ztemiryo‘lkonteyner"ga sotilishi belgilangan. Konteyner parki operatorining 4% aksiyasini “xalq IPO"si orqali sotish rejalashtirilgan.
Kompaniya ustav kapitalidagi 35% ulushni sotib olish uchun arizalarni qabuli 2023-yilning sentabrida boshlangandi, biroq bir oydan kamroq vaqt o‘tgach, Davaktiv agentligi O‘TY qayta tashkil etilishi sababli jarayonni to‘xtatdi. 2024-yilning iyul oyida kompaniya aksiyalarining 35%ini sotish jarayoni qayta boshlangan.
2023-yilning dekabrida “O‘ztemiryo‘lkonteyner” negizida “Temiryo‘lkargo” aksiyadorlik jamiyati tashkil etildi. Uning bosh direktori etib Abdusamat Muminov tayinlandi.
Avvalroq “Spot” Transport vaziri 2025 yilda Transafg‘on magistrali qurilishi boshlanishini e’lon qilgani haqida yozgandi.

Мирзиёд Мирхамидов Кудратович назначен исполняющим обязанности главы «Узтемирйулконтейнера», сообщает пресс-служба компании.
На заседании от 21 января 2025 года решением наблюдательного совета Мирхамидов Мирзиёд Кудратович назначен исполняющим обязанности председателя правления акционерного общества «Узтемирйулконтейнер».
Новый глава транспортной компании родился 3 апреля 1990 года в Ташкенте. Трудовую деятельность начал в 2011 году в должности приемосдатчика на производственном участке «Чукурсай», а затем инженера отдела экспедирования «Узтемирйулконтейнера».
За время своей трудовой деятельности Мирхамидов занимал руководящие должности «в ряде ведущих транспортных и логистических компаний Узбекистана и приобрел значительный опыт в сфере логистики».
До назначения он занимал должность директора в First dry port terminal, в которой 69,3% принадлежит компании Cotton Logistics.
В ноябре 2024 года компания Cotton Logistics приобрела 35% акций «Узтемирйулконтейнера» за 200 млрд сумов, что превысило оценочную стоимость лота. Покупатель планировал обновить корпоративные системы управления «Узтемирйулконтейнера», провести цифровизацию бизнес-процессов, а также снизить тарифы и затраты на перевозки.
По данным из ЕГРПО, ООО Cotton Logistics было создано в 2015 году и занимается лизингом оборудования и машин. Уставный фонд компании составляет 16,74 млрд сумов, в которых 100% принадлежит Екатерине Шуравиной.
АО «Узтемирйулконтейнер» было учреждено в 2002 году как специализированное дочернее предприятие «Узбекистон темир йуллари». Оно управляет контейнерным парком УТЙ и оказывает услуги, связанные с организацией контейнерных грузоперевозок по Узбекистану.
В программе приватизации, утвержденной президентом весной 2023 года, обозначена продажа принадлежащей УТЙ доли в «Узтемирйулконтейнер». 4% акций оператора контейнерного парка планируется реализовать через «народное IPO».
Прием заявок на покупку доли в 35% начался в сентябре 2023 года, однако менее чем через месяц АУГА приостановило процесс из-за реорганизации УТЙ. В июле процесс продажи 35% акций компании возобновился.
Ранее Spot писал, что министр транспорта анонсировал в 2025 году старт строительства Трансафганской магистрали.