31-yanvar kuni qabul qilingan qaror bilan O‘zbekiston hukumati 1-maydan elektromobillar uchun utilizatsiya yig‘imini (TIF TN 8703 80) oshirishni tasdiqladi.
Bunda tashqi iqtisodiy faoliyat tovar nomenklaturasiga faqat elektrodvigatelga ega bo‘lgan transport vositalari kiradi. Gibrid avtomobillar esa bundan mustasno
Elektromobillar uchun utilizatsiya yig‘imi ularning ishlab chiqarilgan yiliga qarab, quyidagicha farqlanadi:
• uch yildan kam bo‘lsa — BHMning 120 baravari (45 mln so‘m);
• uch yildan ortiq bo‘lsa — BHMning 210 baravari (78,75 mln so‘m).
Hukumat 2020-yilning 1-avgustidan ayrim transport vositalari uchun utilizatsiya yig‘imini joriy qilgan. Amalda uch yildan kam bo‘lgan elektromobillar uchun yig‘im BHMning 30 baravarini (4 baravarga oshmoqda), uch yildan ortiq bo‘lganlari uchun esa BHMning 90 baravarini (2,3 baravarga) tashkil etadi.
Utilizatsiya yig‘imini oshirishdan maqsad “yashil” texnologiyalardan foydalanishni kengaytirish, elektromobillarning yaroqsiz batareyalarini atrof-muhitga keskin zarar yetkazmagan holda utilizatsiya qilishni ta’minlash hamda sohada mahalliylashtirish ishlarini yanada jadallashtirishga qaratilgan.
Mamlakatda ishlab chiqarilgan elektromobillar va gibrid avtomobillar import qilinadigan butlovchi qismlar (mashinalar to‘plami), xomashyo va materiallar, asbob-uskunalar hamda texnologik jihozlar uchun utilizatsiya yig‘imi va bojxona bojidan 2030-yilgacha ozod etilgan.
Shuningdek, ishlab chiqaruvchilarga jarayonning to‘liq siklini o‘zlashtirgunga qadar (realizatsiya qilingan paytdan boshlab 24 oydan ko‘p bo‘lmagan muddatda) yirik uzelli yig‘ish (SKD) uchun mashinalar to‘plami yoki tayyor holda (CBU) tashkil etilayotgan ishlab chiqarish quvvatining 50%i gacha, biroq yiliga 10 ming donadan ko‘p bo‘lmagan miqdorda boj va utilizatsiya yig‘imini to‘lamasdan olib kirishga ruxsat beriladi.
“Monopol-korrupsion uya yaratish”
Iqtisodchi Yuliy Yusupov “Spot"ga bergan izohida elektromobillarni utilizatsiya qilish xarajatlari nima sabab keskin oshirilgani va hukumat nima uchun birdaniga stavkalarni bir necha barobarga ko‘tarishga qaror qilgani haqidagi savolni o‘rtaga tashladi.
“Bu, albatta, shaklan bo‘lmasa-da, mohiyatan soliq. Nafaqat soliq, balki mahalliy ishlab chiqaruvchilar undan ozod qilinganligi sababli import qilishda to‘lanadigan bojxona to‘lovining bir turi. Shu bilan birga, mahalliy ishlab chiqaruvchilar nafaqat utilizatsiya yig‘imidan, balki butlovchi qismlar uchun boj to‘lovlaridan ham ozod qilingan. Gap proteksionizm va „mahalliy ishlab chiqaruvchilarni himoya qilish“ haqida ketmoqda”, — dedi u.
Yusupov O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoni yoki boshqa sabablar, jumladan, ekologik omillar tufayli hukumat elektromobillarga import bojlarini o‘rnatishni xohlamagan, degan fikrda. Natijada utilizatsiya yig‘imini oshirishga qaror qilingan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, utilizatsiya yig‘imining keskin oshirilishi JST tamoyillari va qoidalariga to‘g‘ri kelmaydi, chunki ushbu soliq bozorning barcha ishtirokchilariga ham bir xil qo‘llanilmaydi.
“Oshirilgan soliq (utilizatsiya yig‘imi — „Spot“ izohi) faqat import avtomobillariga qo‘llanilsa, bu, albatta, JST tamoyillariga zid. Biz har doimgidek unga qo‘shilishni istaymiz, lekin hech narsani o‘zgartirmaymiz va o‘z proteksionistik siyosatimizni davom ettiraveramiz”, — deya tushuntirdi Yusupov.
Elektromobillar importi bilan bog‘liq boshqa cheklov choralarini joriy etish imkoniyati haqidagi savolga iqtisodchi hukumat boshqa proteksionistik choralarni, jumladan, notarif cheklovlarni ham o‘ylab topishi mumkinligini qayd etdi. Shu bilan birga, “mahalliy ishlab chiqaruvchilarni himoya qilish” maqsadi ortida, uning fikricha, “monopol-korrupsion uya yaratish” istagi yotadi.
“O‘z oyog‘iga bolta urish”
Iqtisodchi Otabek Bakirov o‘zining “Telegram"-kanalida gaz yo‘qligi va benzin taqchilligi fonida qabul qilingan qarorni “ikkiyuzlamachilik va zararkunanda harakatlar” deb atadi. Uning fikricha, 2024-yilda boshlangan notarif cheklovlariga “navbatdagi o‘lpon-tovon” qo‘shilmoqda.
“Bu „BYD Uzbekistan uchun“ navbatdagi sovg‘a. Nima deb oqlashlaridan qat’i nazar, utilizatsiya yig‘imining 4 karra oshirilishi O‘zbekistonda elektromobil olib kelib sotuvchi chayqovchiga aylangan (laqabi mahalliylashtiruvchi) „BYD Uzbekistan“ manfaatlariga ishlaydi”, — deb yozadi u.
Bakirovning ta’kidlashicha, “BYD Uzbekistan Factory” va “BYD Central Asia” maxsus imtiyozga ega bo‘lib, ular elektromobillar sotuvida utilizatsiya yig‘imidan ozod qilingan. Uning qo‘shimcha qilishicha, mahalliy avtomobil ishlab chiqaruvchi “Uzauto Motors” ham “yashirin qarorlar” bilan utilizatsiya yig‘imini to‘lamaydi.
Uning fikricha, utilizatsiya yig‘imini oshirish O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga kirishi e’lon qilingan va jarayon faol darajaga chiqqan bir vaqtda “g‘irt ikkiyuzlamachi qadam” bo‘lib, “qandaydir tor to‘dalar” uchun mamlakatning strategik tanlovi va imijini so‘roq ostiga qo‘yadi, deya ta’kidladi iqtisodchi.
“5 yildan beri undirilayotgan utilizatsiya yig‘imi qayerga ketyapti? Buni hech kim bilmaydi. Importni cheklash uchun 2020-yilda joriy qilingan utilizatsiya yig‘imi qayerga, qaysi cho‘ntakka tushyapti, kim taqsimlayapti, nimaga ishlatilyapti, hech kim bilmaydi. Budjetda utilizatsiya yig‘imidan tushumlar ham, xarajatlar ham biron marta ochiqlanmagan. Xalq tugul, parlament oldida ham. Ya’ni bu utilizatsiya yig‘imi soliq emas (soliqlarni parlament joriy qiladi), qip-qizil o‘lpon”, — dedi Bakirov.
Bundan tashqari, iqtisodchi hukumat qarori ijrosi uchun JSTga a’zo bo‘lish jarayonini nazorat qiluvchi bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev mas’ul etib tayinlanganiga e’tibor qaratdi. U tashkilotga kirish bo‘yicha muzokaralarda importni cheklash uchun utilizatsiya yig‘imi joriy qilinganini, oshirilganini, mahalliy ishlab chiqaruvchilarga imtiyozlar berilganini hamkorlarga qanday tushuntirishi mumkinligini so‘ramoqda.
Bakirov hukumatning utilizatsiya yig‘imini oshirish to‘g‘risidagi qarorini bekor qilishga chaqirib, buni “uch harfli ajdarho"lar raqobatbardosh bo‘la olmasligi va “yangi-yangi taqiqlar"ni talab qilishi bilan izohladi. “O‘z oyog‘ingizga bolta urish"dan boshqa natija bermaydi, deya xulosa qildi iqtisodchi.
Avvalroq 2025-yilda Toshkentdan Andijon va Samarqandgacha bo‘lgan pullik avtomobil yo‘llarining qurilishi boshlanishi haqida xabar berilgandi.

Правительство Узбекистана утвердило с 1 мая значительное повышение утилизационного сбора для электромобилей (ТН ВЭД 8703 80). Об этом говорится в постановлении Кабинета министров от 31 января.
Под товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности 8703 80 подпадают транспортные средства, приводимые в движение только электрическим двигателем. Таким образом, это не распространяется на гибридные автомобили.
Размер утильсбора на электрокары варьируется от года их выпуска:
- если менее трех лет — 120 БРВ (45 млн сумов);
- если более трех лет — 210 БРВ (78,75 млн сумов).
Утилизационный сбор с некоторых транспортных средств правительство Узбекистана ввело с 1 августа 2020 года. Ставка утильсбора для электромобилей возрастом менее трех лет тогда составила 30 БРВ (повышение в 4 раза), более трех лет — 90 БРВ (повышение в 2,3 раза).
Цели повышения утильсбора — расширение использования «зеленых» технологий, обеспечение утилизации непригодных батарей в импортных электромобилях, не нанося при этом серьезного ущерба окружающей среде, дальнейшее ускорение работ по локализации в этой сфере.
При этом до 1 января 2030 года произведенные в республике электромобили и гибриды освобождены от утильсбора и таможенной пошлины за импортируемые комплектующие (машинокомплекты), сырье и материалы, оборудование и технологическую оснастку.
Также производителям разрешается до освоения полного цикла процесса производства электромобилей и гибридов (но не более 24 месяцев с момента реализации) ввозить в виде машинокомплектов для крупноузловой сборки (SKD) или в готовом виде (CBU) без уплаты пошлины и утильсбора в количестве до 50% от организуемой производственной мощности, но не более 10 тыс. единиц в год.
«Создание монопольно-коррупционной кормушки»
Экономист Юлий Юсупов в комментарии для Spot задался вопросом о том, почему так сильно возросли расходы на утилизацию электромобилей, что правительство вдруг решило кратно повысить ставки утильсбора.
«Это, конечно же, если не по форме, то по сути налог. Не просто налог, а, так как местные производители от него освобождены, — разновидность таможенного платежа, уплачиваемого при импорте. Причем местные автопроизводители освобождены не только от утильсбора, но и пошлин на комплектующие. Речь идет о протекционизме и так называемой «защите отечественных производителей», — заявил он.
Юсупов предположил, что из-за процесса вступления Узбекистана в ВТО или других причин, включая экологические, правительство не захотело устанавливать импортные пошлины на электромобили. В результате было принято решение повысить утильсбор.
По его словам, резкое повышение ставок утилизационного сбора для электромобилей не соответствует принципам и правилам ВТО, так как данным налогом облагаются не все участники рынка.
«Когда повышенным налогом (утильсбором — прим. Spot) облагаются только импортные автомобили, это, конечно же, противоречит принципам ВТО. Мы как всегда хотим туда вступить, но при этом ничего не менять и продолжать проводить свою протекционистскую политику», — пояснил Юсупов.
На вопрос о возможности введения других ограничительных мер, связанных с импортом электромобилей, экономист допустил, что правительство может придумать и другие протекционистские меры, включая нетарифные ограничения. При этом за декларируемой целью «защиты отечественных производителей», по его мнению, стоит желание «создать монопольно-коррупционную кормушку».
«Выстрел себе в ногу»
Экономист Отабек Бакиров в своем Telegram-канале назвал решение «лицемерными и вредоносными действиями» на фоне отсутствия природного газа и дефицита бензина. По его мнению, к некоторым нетарифным ограничениям, введенным в 2024 году, добавляется «очередной налог».
«Это очередной подарок для BYD Uzbekistan. Независимо от того, как это решение оправдывается, четырехкратное увеличение утилизационного сбора работает в интересах BYD Uzbekistan, которая стала продавцом электромобилей в Узбекистане (по прозвищу локализатор)», — пишет блогер.
Бакиров отметил, что BYD Uzbekistan Factory и BYD Central Asia имеют специальную льготу, по которой они освобождены от уплаты утильсбора при продаже электромобилей. Также он добавил, что местный автопроизводитель Uzauto Motors не платит утилизационный сбор благодаря «закрытым указам».
Он считает, что решение о повышении утильсбора является «совершенно лицемерным шагом» на фоне объявления о вступлении Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО), что поддержано на уровне президента. Это ставит под вопрос стратегический выбор и имидж страны для «каких-то узких групп», подчеркнул экономист.
«Куда уходит утилизационный сбор, взимаемый в течение 5 лет? Этого никто не знает. Никто не знает, куда и в какой карман попадает утилизационный сбор, введенный в 2020 году для ограничения импорта, кто его распределяет, на что он используется. В бюджете ни разу не раскрывались ни поступления, ни расходы от утилизационного сбора. Не только перед народом, но и перед парламентом. То есть этот утилизационный сбор — не налог (налоги вводит парламент), а чистая подать», — констатировал Бакиров.
Кроме того, экономист обратил внимание на то, что ответственным за исполнение постановления Кабмина назначен вице-премьер Жамшид Ходжаев, который курирует процесс вступления в ВТО. Он задается вопросом о том, как правительство объяснит партнерам повышение утильсбора для импортных электромобилей, в то время как отечественные производители освобождены от этого.
Бакиров призвал отменить постановление правительства о повышении утильсбора, аргументируя это тем, что «трехбуквенный дракон» не станет конкурентоспособным, продолжая требовать «новых и новых запретов». При этом результата, кроме как «выстрела себе в ногу», не будет, резюмировал экономист.
Ранее Spot писал, что в 2025 году начнется строительство платных дорог из Ташкента в Андижан и Самарканд.