Avvalroq 5-fevral kuni Shavkat Mirziyoyev va Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazgani haqida xabar berilgandi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida O‘zbekiston va Malayziya iqtisodiyoti bir-birini to‘ldirishini, muloqotlarda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish yo‘nalishlari belgilanib olganini qayd etdi.
Vazirning qayd etishicha, elektronika va yarimo‘tkazgichlar sohasidagi hamkorlik “alohida ahamiyatga ega”. O‘zbekiston ulkan kimyoviy mineral resurslarga ega bo‘lib, bu yarimo‘tkazgichlar uchun muhim komponentlarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish imkonini beradi.
“Malayziyaning uchta yetakchi kompaniyasi bilan kelishuvlarimiz bor, bu yuqori sifatli monokristall va polikristall kremniy hamda ultra toza grafit ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxonalar tashkil etishni nazarda tutadi. Ikkinchisi nafaqat yarimo‘tkazgichlar sanoatida, balki yadro energetikasida, kosmik sohada ham qo‘llaniladi”, — dedi vazir.
Laziz Qudratov Malayziya kompaniyalari bilan hamkorlik O‘zbekiston iqtisodiyoti va mahalliy korxonalarni yangi rivojlanish bosqichiga olib chiqishiga ishonch bildirdi.
Shuningdek, Malayziya kompaniyalari nafaqat nazariy, balki amaliy mashg‘ulotlarni ham o‘z ichiga olgan yarimo‘tkazgichlar sohasida o‘zbekistonlik mutaxassislarning malakasini oshirish bo‘yicha alohida dasturni ishga tushiradi.
“Ikkinchi muhim yo‘nalish — bu kimyo sanoati. Malayziyaning yetakchi kompaniyalari bilan birgalikda qurilish materiallari, bo‘yoq va farmatsevtika mahsulotlari uchun muhim bo‘lgan nozik kimyoviy komponentlar ishlab chiqarish bo‘yicha yangi korxonalar tashkil etyapmiz, yangi ishbilarmonlik tashabbuslarini boshlayapmiz. Malayziya o‘z texnologiyalarini taklif etmoqda, mamlakatimizga investitsiya kiritishga tayyor”, — dedi Qudratov.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Malayziya loyihalar ijrosini onlayn kuzatib borish imkonini beruvchi qo‘shma platforma yaratishni rejalashtirmoqda. Har chorakda ikki davlat rahbarlariga loyihalarning amaliy ijrosi bo‘yicha hisobotlar berib boriladi.
Avvalroq Malayziyaning “Meraque” kompaniyasi bilan Toshkent viloyatida dron ishlab chiqarilishi haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, 5 февраля Шавкат Мирзиёев и премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим провели двусторонние переговоры.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов в интервью телеканалу O’zbekiston 24 заявил, что экономики Узбекистана и Малайзии взаимодополняют друг друга. Одним из направлений синергии станет промкооперация в сфере электроники и полупроводников. По его словам, республика обладает «огромными запасами» критических минералов и ресурсов, которые позволяют перейти на «новый этап промышленного развития» и создать производства для компонентов полупроводников.
«У нас есть договоренности с тремя ведущими игроками Малайзии, которые предусматривают создание совместных проектов по производству высокочистого монокристаллического и поликристаллического кремния, а также ультра чистого графита. Последний используется не только в полупроводниковой промышленности, но и в ядерной энергетике, в космической отрасли», — поделился чиновник.
Глава МИПТ выразил уверенность, что сотрудничество с малайзийскими компаниями позволит экономике Узбекистана и отечественным предприятиям выйти на новый уровень развития.
Также компании из Малайзии запустят отдельную программу повышения квалификации узбекистанских специалистов в области полупроводников, что включает в себя не только теоретическое, но и практическое обучение.
«Второе важное направление — это химия. Совместно с ведущими компаниями из Малайзии мы создаем новые предприятия, запускаем новые деловые инициативы по производству тонкой химии и компонентов, которые критически важны для таких отраслей, как производство стройматериалов, красок, фармацевтической продукции. Малайзия будет делиться с нами технологиями и инвестировать в эти направления в нашей стране», — заявил Кудратов.
Кроме того, Узбекистан и Малайзия планируют создать совместную платформу, которая позволит в онлайн-режиме отслеживать статус проектов. На ежеквартальной основе главам обоих государств будут докладывать о ходе реализации совместных договоренностей.
Ранее Spot писал, малайзийская Petronas может заняться освоением месторождений углеводородов в Узбекистане.